Šis skaičius gerokai didesnis, nei skelbė Irano oficialūs praeigūnai. Jie tvirtino, kad nuo koronaviruso mirė 12 žmonių.

Vienas Irano įstatymų leidėjas pirmadienį apkaltino vyriausybę mėginant nuslėpti tikrąjį koronaviruso protrūkio šiitų šventajame Komo mieste mastą ir užsiminė, kad tikrasis jo aukų skaičius yra keliskart didesnis už oficialiai paskelbtą, pranešė pusiau valstybinė naujienų agentūra ILNA.

Deputatas Ahmadas Amirabadi Farahani apkaltino Irano sveikatos apsaugos ministrą“ meluojant“ apie protrūkį, anot tarnybų, šalyje nusinešusį 12 žmonių gyvybių.

ILNA, artima reformų šalininkams, nurodė, kad įstatymų leidėjas kalbėjo apie „50 mirčių“ nuo koronaviruso vien Komo mieste.

Pasak A. A. Farahani, dar daugiau kaip 250 žmonių yra laikomi karantine šiame mieste, kurio religinėse mokyklose studijuoja daug žmonių ir viso Irano ir kitų šalių.

Pasak įstatymų leidėjų, 50 žmonių buvo mirę dar iki vasario 13 dienos. Iranas apie pirmuosius užsikrėtimo virusu COVID-19 atvejus ir pirmąsias dvi pacientų mirtis pranešė vasario 19-ąją.

Kalbėdamasis su ILNA A. A. Farahani sakė, kad padėtis Kome „nėra gera“.

„Manau, administracijos veiksmai, kad virusas būtų suvaldytas, nebuvo sėkmingi“, – pažymėjo deputatas, kalbėdamas apie prezidento Hassano Rouhani vyriausybę.

„Nė vieas iš slaugytojų negauna tinkamų apsauginių priemonių“, – tvirtino A. A. Farahani ir pridūrė, kad kai kurie sveikatos apsaugos specialistai išvyko iš miesto.

„Kol kas nemačiau jokių ypatingų administracijos pastangų suvaldyti koronavirusą“, – kalbėjo jis.

Pirmieji užsikrėtimo virusu COVID-19 atvejai buvo užfiksuoti gruodį Kinijos vidurio regiono mieste Uhane. Naujausi šios ligos išplitimo židiniai Irane, Italijoje ir Pietų Korėjoje kelia nerimą dėl šios epidemijos galimo naujo etapo.

Koronaviruso šešėlyje vykę rinkimai pažymėti rekordiškai mažu aktyvumu


Penktadienį vykę Irano parlamento rinkimai, kuriuose buvo leista dalyvauti tik konservatyviems kandidatams, turėjo reikšti lengvą blankstančio aukščiausiojo šalies lyderio ajatolos Ali Khamenei režimo propagandinę pergalę.

Tačiau, kaip rašo politico.eu, suderintas balsavimas siekiant sustiprinti režimo teisėtumą atrodo tarsi visiška nesėkmė – taip yra dėl mažiausio Irano Islamo Respublikos istorijoje rinkimuose dalyvavusių rinkėjų procento ir augančio nerimo, kad valdžia, nenorėdama rizikuoti tuščiomis rinkimų apylinkėmis, slėpė koronaviruso protrūkio mastą. Irane nuo koronaviruso mirė daugiausia žmonių už Kinijos ribų: iš pradžių kalbėta apie 12 mirčių, tačiau dabar pranešama, kad vien Komo mieste mirė 50 žmonių.

Nuo penktadienio vakaro Teheranas neskubėjo skelbti netgi „oficialių“ duomenų dėl rinkėjų skaičiaus rinkimuose į 290 narius turinčią asamblėją, tačiau šalies vidaus reikalų ministras Abdolreza Rahmani Fazli sekmadienį prabilo apie rekordines žemas – net mažiau nei 43 proc. Tai nepalyginamai mažiau nei 62 proc. 2016-aisiais ir 69 proc. balsavusių 2000-aisiais, kurie reiškė didelę reformistinės tuometinio prezidento Mohammado Khatami stovyklos pergalę. Rinkėjų aktyvumas praėjusiuose parlamento rinkimuose 2017-aisiais, kai Hassanas Rouhani įveikė griežtosios linijos šalininką Ebrahimą Raisi, buvo 73 proc.

Pasak ministro, penktadienio rinkėjų aktyvumas Teherane buvo tik 25.4 proc.

Galutiniai rezultatai dar nepaskelbti, tačiau išankstiniai duomenys iš Teherano rodo didelę konservatyvių jėgų iš Mohammado Baqerio Qalibafo, buvusio miesto mero, dažnai įvardijamo būsimuoju parlamento pirmininku, stovyklos pergalę.

Kuveitas ir Bahreinas paskelbė apie pirmuosius užsikrėtimo koronavirusu atvejus


Kuveitas ir Bahreinas pirmadienį paskelbė savo teritorijose užfiksavę pirmuosius užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus ir pridūrė, kad jie visi susiję su apsilankymais Irane.

Kuveito sveikatos apsaugos ministerija informavo apie tris tokius pacientus, o Bahreinas – apie vieną užsikrėtusį pilietį, grįžusį namo iš šiitiškos respublikos.

„Iš Irano Mašhado miesto atvykusiems žmonėms atlikti testai parodė, kad yra trys patvirtinti koronaviruso (COVID-19) atvejai“, – sakoma socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame Kuveito sveikatos apsaugos ministerijos pareiškime.

Jame nurodoma, kad susirgusieji yra 53 metų kuveitietis, 61 metų Saudo Arabijos pilietis ir 21 metų arabas be pilietybės.

„Visus tris atvejus nuolat stebi sveikatos apsaugos pareigūnai“, – pridūrė ministerija.

Bahreino sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė apie pirmą šalyje užsikrėtimo COVID-19 atvejį, kai vienam „iš Irano atvykusiam piliečiui pagal atsirandančius simptomus buvo įtartas užsikrėtimas virusu“.

Šis pacientas buvo paguldytas į medicinos centrą „skubiems tyrimams“, o šie parodė, kad jis užsikrėtė COVID-19, pridūrė ministerija.

Irane patvirtintų mirties nuo viruso atvejų skaičius pirmadienį padidėjo iki 12. Dėl šio protrūkio gretimos šalys įvedė kelionių draudimus.

Praėjusią savaitę Kuveitas uždraudė atplaukti visiems laivams iš Irano ir sustabdė visus skrydžius į šią šalį ir iš jos.

Tūkstančiai Bahreino ir Kuveito šiitų dažnai keliauja į Iraną lankyti šventųjų vietų.

Kinijoje mirties nuo naujojo koronaviruso atvejų skaičius pirmadienį padidėjo iki 2 592, Nacionalinei sveikatos komisijai pranešus apie dar 150 aukų, kurių visos, išskyrus vieną, mirė epidemijos epicentre esančioje Hubėjaus provincijoje.

Naujasis koronavirusas jau išplito į daugiau kaip 25 šalis ir kelia vis didesnį nerimą dėl naujų židinių Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje.

Nutraukia susisiekimą


Afganistanas sekmadienį nutraukė lėktuvų ir sausumos susisiekimą su kaimyniniu Iranu, kur gyvena milijonai Afganistano pabėgėlių. Šis sprendimas priimtas didėjant nerimui dėl augančio koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičiaus.

„Siekdama užkirsti kelią naujojo koronaviruso plitimui ir norėdama apsaugoti visuomenę, Afganistano valdžia stabdo visų keleivių judėjimą (lėktuvais ir sausuma) į ir iš Irano“, – tviterio paskyroje parašė Afganistano Nacionalinės saugumo tarybos biuras.

Jordanija sekmadienį pranešė į šalį neįsileisianti Kinijos, Irano bei Pietų Korėjos piliečių bei kitų iš šių šalių atvykstančių keliautojų. Tokiu būdu Jordanijos vyriausybė siekia užkirsti kelią koronaviruso plitimui.

Žiniasklaidos reikalų ministras Amjadas Adaylehas tvirtino, kad šis sprendimas yra viena iš „prevencinių priemonių... Pietų Korėjoje, Irane ir Kinijoje išaugus koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičiui“.

A. Adaylehas sakė, kad draudimas yra „laikinas“ ir bus taikomas visiems užsieniečiams, atvykstantiems iš trijų viruso labiausiai paveiktų šalių.

„Iš šių šalių atvykstantys Jordanijos piliečiai bus izoliuojami dviem savaitėms, kad būtų užtikrinta, jog jie neužsikrėtė virusu“, – teigė jis.

Turkija sekmadienį paskelbė „laikinai“ uždaranti sausumos sieną su kaimyniniu Iranu, didėjant susirūpinimui dėl sparčiai plintančio koronaviruso.

„Nusprendėme laikinai uždaryti sausumos sieną, kaimyniniame Irane išaugus užsikrėtimų skaičiui“, – žurnalistams sakė sveikatos ministras Fahrettinas Kocas. Jis tvirtino, kad susisiekimas lėktuvais bus vienšališkai stabdomas nuo 20 val. (19 val. Lietuvos laiku).