„Turkija paprašė JAV dislokuoti dvi zenitinių raketų kompleksų „Patriot“ baterijas savo pietiniame pasienyje, kad būtų užtikrinta atsakomųjų veiksmų laisvė, jei Rusijos aviacijos palaikomos Sirijos pajėgos ateityje surengs atakų, pranešė aukšto Turkijos pareigūnas Ankaroje“, – nurodė „Bloomberg“.

Šaltinis paaiškino, jog jeigu amerikietiškos raketų sistemos bus dislokuotos Turkijos Chatajaus provincijoje, Ankara galėtų panaudoti naikintuvus F-16 prieš Sirijos vyriausybės pajėgas Idlibe.

Ankaros atstovas pareiškė, kad apie „Patriot“ dislokavimą praėjusią savaitę lankydamasis Turkijoje užsiminė JAV specialusis atstovas Sirijai Jamesas Jeffrey.

Vis tik šaltinis pabrėžė, jog Ankaros prašymas dislokuoti kompleksus nereiškia, kad ji yra pasiruošusi padaryti Vašingtonui kokių nors nuolaidų. Turkijos ir JAV yra pašliję dėl Ankaros sprendimo įsigyto Rusijos gamybos oro erdvės raketų S-400.

Tačiau, kaip pažymi „Bloomberg“, JAV ambasada Turkijoje atsisakė komentuoti šią informaciją.

Pastaruoju metu Maskva ir Ankara nesutaria dėl Idlibo deeskalacijos zonos, kurioje padėtis yra smarkiai paaštrėjusi.

Turkija kaltina Sirijos pajėgas ir jų sąjungininkus išpuoliais prieš taikius taikinius ir Turkijos kariuomenės pozicijas Idlibe, reikalaudama, kad Damaskas išvestų karius iš buferinės zonos.

Rusijos kariuomenė savo ruožtu teigia, kad Sirijos armija reaguoja į kovotojų išpuolius.

„Delfi“ primena, kad Sirijos sukilėliams ir juos remiančioms Turkijos pajėgoms ketvirtadienį susirėmus su Damasko režimo pajėgomis šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje žuvo 27 kovotojai, įskaitant du turkų karius, pranešė konfliktą stebinti nevyriausybinė organizacija.

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad žuvo 11 režimo kovotojų, 14 sukilėlių ir du Turkijos kariai.

Gynybos ministerija Ankaroje anksčiau irgi pranešė apie dviejų turkų karių žūtį per aviacijos smūgį Idlibo regione.

SOHR pranešime sakoma, kad sirų sukilėliai, remiami Turkijos artilerijos ugnies, užėmė Nairabo gyvenvietę ir jos apylinkes tarp provincijos sostinės Idlibo ir režimo pajėgų kontroliuojamo svarbaus Sarakibo miesto.

Tačiau opozicijos pajėgos buvo priverstos atsitraukti po kelias valandas trukusių susirėmimų ir Rusijos bei režimo aviacijos smūgių.

SOHR pridūrė, kad Sirijos vyriausybės pajėgas Nairate taip pat atakavo džihadistų grupuotės „Hayat Tahrir al Sham“ kovotojai.

Be to, turkų pajėgų artilerija apšaudė Sarakibą – svarbų miestą prie greitkelio, jungiančio Damaską ir Alepą.

Tiek turkai, tiek Sirijos vyriausybė tvirtino per šią operaciją įveikusi priešininkus.

Sirijos vyriausybė ir ją remiančios pajėgos, padedant Rusijai, pastarosiomis savaitėmis vykdė niokojantį puolimą Idlibe, siekdamos užimti paskutinę didelę sukilėlių tvirtovę šalyje.

Šiame regione gyvena apie 3 mln. žmonių, bet daugelis jų dėl smurto buvo priversti pasitraukti kitur.

Režimas sugebėjo atkovoti dideles teritorijas Idlibo provincijos pietinėje dalyje ir kaimyninėje Alepo provincijoje.

Per kautynes nuo gruodžio taip pat buvo priversti pasitraukti beprecedentiškai daug – apie 900 tūkst. – žmonių, iš kurių pusę sudaro vaikai, rodo Jungtinių Tautų duomenys.