Šis amerikiečių diplomatijos vadovo vizitas yra pirmasis nuo to laiko, kai regione smarkiai paaštrėjo įtampa Vašingtonui nukovus įtakingiausią Irano generolą.

M. Pompeo, išskridęs į Saudo Arabijos sostinę po savo pirmosios kelionės į Afrikos Užsacharį, dalyvaus derybose su karaliumi Salmanu ir jo sūnumi sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu bei užsienio reikalų ministru Faisalu bin Farhanu, pranešė JAV Valstybės departamento pareigūnai.

„Daug laiko skirsime pokalbiams apie saugumo problemas, ypač apie Irano Islamo Respublikos keliamą grėsmę“, – prieš išvykdamas į Rijadą žurnalistams Etiopijos sostinėje Adis Abeboje sakė M. Pompeo.

Jis pareiškė, jog Jungtinės Valstijos yra „pasirengusios bet kada kalbėtis“ su Teheranu, bet pabrėžė, kad Irano režimas „turi iš esmės keisti savo elgesį“.

„Spaudimo kampanija tęsiasi; vykdoma ne vien ekonominio spaudimo kampanija, bet ir diplomatinis spaudimas bei diplomatinis izoliavimas“, – pažymėjo Valstybės departamento vadovas.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, glaudžiai bendradarbiaujantis su Rijadu, 2018 metais pasitraukė iš daugiašalio branduolinio susitarimo su Iranu ir sugrąžino Teheranui skaudžias sankcijas, kuriomis siekiama sumažinti šiitiškos respublikos įtaką regione.

Trijų dienų M. Pompeo vizitas Saudo Arabijoje vyksta po to, kai Vašingtonas surengė bepiločio orlaivio ataką, per kurią žuvo Irano įtakingiausias generolas Qasemas Soleimani, jam sausio 3 dieną lankantis Bagdade.

Po jo nužudymo regione išaugo įtampa, o Iranas atsakė raketų smūgiais į JAV pajėgų pozicijas Irake.

JAV pareigūnai apkaltino Iraną dėl rugsėjo mėnesį įvykdytų atakų prieš Saudo Arabijos naftos infrastruktūrą, nors Rijadas nuo to laiko leido suprasti esąs pasirengęs imtis atsargios diplomatijos, kad sumažintų įtampą.

M. Pompeo Saudo Arabijoje laukia sunki užduotis išlaikyti pusiausvyrą, nes jis taip pat pažadėjo aptarti su karalystės lyderiais „žmogaus teises“.

2018 metais įvykdytas Saudo Arabijos žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymas, dėl kurio tarptautinė bendruomenė kritikavo princą Mohammedą, tapo tikru išbandymu abiejų sąjungininkų santykiams.

Po viešnagės Rijade M. Pompeo penktadienį skris į Omaną, kur turėtų susitikti su šalies naujuoju sultonu Haithamu bin Tariqu.

JAV diplomatijos vadovas ruošiasi pareikšti užuojautą dėl jo pirmtako Qabooso bin Saido mirties. Sultonas Qaboosas buvo ilgiausiai valdęs šiuolaikinio arabų pasaulio lyderis ir atliko tarpininko tarp Irano ir Jungtinių Valstijų vaidmenį.