Šis pareiškimas nuskambėjo po D. Trumpo pokalbio su Ukrainos lyderiu liepą, po kurio buvo pradėtas JAV prezidento apkaltos procesas.

„Galiu visiškai užbaigti šią praktiką“, – sakė D. Trumpas ketvirtadienį į eterį išėjusiame interviu su Geraldo Rivera.

D. Trumpas taip pat vėl prakalbo apie tai, ką jis jautė per apkaltą. Pasak jo, šis procesas privertė jį pagalvoti apie „tamsias“ dienas, kai dėl Votergeito („Watergate“) skandalo dar prieš gresiančią apkaltą atsistatydino Richardas Nixonas.

„Na, tai – siaubingas dalykas ir, žinote, aš galvoju apie Nixoną daugiau nei kas nors kitas, ir (apie tai), koks tamsus buvo musų šalyje laikotarpis ir visi tie reikalai su įrašais ir tas siaubingas šou, – sakė D. Trumpas. – Tai buvo tamsa ir ji truko ilgai, ir aš tai mačiau.“

Jis sakė dažnai praeinantis pro buvusių prezidentų portretus, iškabintus Baltuosiuose rūmuose.

„Richardo Nixono portretas – nežinau. Jausmas trumputį kitoks, nei man žiūrint į kitus prezidentų portretus, – sakė jis. – Prieš mane buvo pradėta apkalta be jokios priežasties – visiškai šališkai.“

Apkaltos procesas prieš D. Trumpą buvo pradėtas dėl jo sprendimo sustabdyti karinę paramą Ukrainai. Atstovų Rūmų demokratai teigė, kad D. Trumpas piktnaudžiavo savo įgaliojimais, darydamas spaudimą JAV sąjungininkei Ukrainai surengti tyrimą prieš jo potencialų varžovą lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose Joe Bideną, mainais už karinę paramą Kijevui. Atstovų Rūmų demokratai taip pat apkaltino D. Trumpą trukdymu Kongreso darbui, atsisakant perduoti reikiamus dokumentus ir liudininkus.

Apkaltos ištakos – liepos 25 dienos prezidento pokalbis telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Šio pokalbio klausėsi JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo ir kai kurie Baltųjų rūmų darbuotojai.

Kaip įprasta visose administracijoje, darbuotojai, dirbantys saugiame, garso nepraleidžiančiame Baltųjų rūmų Vakariniame sparne esančiame Situacijų kabinete, padarė pokalbio stenogramą. Po to Nacionalinės saugumo tarybos darbuotojai paruošė šio skambučio memorandumą kaip oficialų dokumentą apie šio pokalbio turinį.

Baltieji rūmai suvaržė šių memorandumų platinimą jau anksčiau, kai žiniasklaidai nutekėjo informacija apie prezidento D. Trumpo pokalbius telefonu su kitų valstybių, įskaitant Meksiką, vadovais, teigia du asmenys, susipažinę su šio apribojimo įvedimo eiga.

Pasak Larry Pfeifferio, 30 metų JAV žvalgyboje dirbusio veterano, Baracko Obamos administracijoje vadovavusio Situacijų kabinetui, Baltieji rūmai liovėsi įrašinėti prezidentų skambučius praėjusio amžiaus 8-e dešimtmetyje, kai buvo įrašyta 3 700 valandų R. Nixono pokalbių. Šių pokalbių stenogramos buvo panaudotos tyrėjų per Vatergeito skandalą ir vėliau prasidėjusį apkaltos tyrimą.

„Ši sena praktika yra tai, kas turi padėti ir apsaugoti prezidentą. Ji leidžia prezidentui ir patarėjui nacionalinio saugumo klausimais užfiksuoti bet kokius per pokalbį pasiektus susitarimus ir greitai bei tiksliai atmesti bet kokius (galimus) neteisingus užsienio šalies pareiškimus apie įvykusį skambutį“, – sakė L. Pfeifferis. Pasak jo, tai tai pat padeda Baltųjų rūmų darbuotojams stebėti ir laikytis prezidento politikos.

Be to pokalbių su užsienio lyderiais memorandumai yra svarbūs istoriškai dokumentuojant įvykius, sakė L. Pfeifferis, šiuo metu vadovaujantis Michaelo V. Haydeno Žvalgybos, politikos ir tarptautinio saugumo centrui George'o Masono universitete.

„Sustabdydamas šią praktiką prezidentas tik paleis šūvį į save, – pareiškė jis. – Belieka tik spėlioti, kad prezidentas turi ką slėpti nuo savo paties darbuotojų ir biurokratų.“