Toliau apibūdiname keturis galimus A. Merkel konservatorių bloko CDU/CSU kandidatus į Vokietijos kanclerius.

„Keršytojas“: F. Merzas


64 metų Friedrichas Merzas niekad neatleido A. Merkel už jo išstūmimą iš partijos parlamentarų grupės Bundestage lyderio posto 2002 metais.

Friedrichas Merzas

2018 metų gruodį jis partijos lyderio rinkimuose nedidele persvara pralaimėjo A. Merkel globotai A. Kramp-Karrenbauer ir nuo to laiko užkulisiuose laukė galimybės veikti.

Šį mėnesį jis paskelbė, jog traukiasi iš investicijų firmos „BlackRock“ vokiškojo padalinio stebėtojų tarybos, kad atsidėtų politikai ir padėtų CDU „atsinaujinti“.

F. Merzas, kuris patinka konservatyviausiems CDU nariams, nori pakreipti partiją dešinėn ir taip susigrąžinti rinkėjus, nusekusius paskui antiislamišką, antiimigracinę kraštutinių dešiniųjų „Alternatyvą Vokietijai“ (AfD).

Kompromisas: A. Laschetas


Daugiausiai gyventojų turinčios Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės 58 metų premjeras Arminas Laschetas galėtų iškilti kaip kompromisinis kandidatas.

Arminas Laschetas
Foto: Reuters

Šis politikos veteranas, dirbęs nacionaliniame parlamente ir Europos Parlamente, be to, ėjęs šeimų ministro pareigas A. Merkel pirmojoje vyriausybėje, dažnai paremdavo jos nuosaikų kursą.

Jis buvo giriamas už griežtą poziciją nusikalstamų gaujų jo žemėje atžvilgiu, o dėl savo liberalios pakraipos yra priimtinas A. Merkel centro kairės partneriams koalicijoje – Socialdemokratų partijai (SPD).

„Prieš A. Merkel“: J. Spahnas


Būdamas vos 39 metų, ambicingas ir homoseksualumo neslepiantis sveikatos apsaugos ministras Jensas Spahnas yra jauniausias potencialus kandidatas, kurį daug kas laiko nusistačiusiu prieš A. Merkel.

Jensas Spahnas

J. Spahnas, kuris griežtai kritikavo A. Merkel sprendimą 2015 metais atverti duris atvykstančių migrantų srautui, patinka CDU dešiniajam sparnui.

„Spahnas reikštų naują pradžią“, – rašė konservatyvus dienraštis „Frankfurter Allgemeine“, kuris jame matytų „drąsų partijos lyderį“ ir galimą „stiprų“ kanclerį.

Mažiau galimybių: M. Soederis


A. Merkel CDU regioninės partnerės Bavarijoje – Krikščionių socialinės sąjungos (CSU) – 53 metų lyderis Markus Soederis laikomas pretendentu, turinčiu kiek mažiau galimybių užimti kanclerio postą ir galbūt net nenorės jo siekti.

Markus Soederis
Foto: Reuters

Kaip Bavarijos premjeras, M. Soederis seniai gina tradicines krikščioniškąsias vertybes, bet pastaraisiais mėnesiais jis stengėsi švelninti savo įvaizdį, pavyzdžiui, ragino labiau saugoti klimatą.

Jis nedviprasmiškai pasmerkė praėjusios savaitės fiasko Tiuringijos žemėje, kai CDU įstatymų leidėjai nepakluso centrinės vadovybės pozicijai ir savo balsais palaikė AfD deputatus, kad nuverstų kraštutinių kairiųjų pažiūrų regiono vyriausybės vadovą.

M. Soederis tai pavadino „nepriimtina pralauža užtvankoje“ ir dėl savo griežtos pozicijos pelnė pagyrų, A. Kramp-Karrenbauer ir CDU bandant apriboti šio balsavimo pasekmes.