„Ne. Nebuvo jokių sąlygų dėl to, apie ką kalbėjote, jog būta kažkokių sąlygų, kad prezidentas Zelenskis galėtų atvažiuoti į Vašingtoną“, – bendroje su V. Zelenskiu spaudos konferencijoje sakė M. Pompeo.

Pasak jo, JAV ir Ukrainos prezidentų Donaldo Trumpo ir V. Zelenskio susitikimui tiesiog būtina surasti atitinkamo laiko.

„Paprasčiausiai mums reikia surasti atitinkamo laiko, atitinkamų galimybių šiam susitikimui. Norime įsitikinti, kad tai įvyks tokiu metu, kai bus pademonstruota reikšminga pažanga. Mūsų šalys turi daug darbo. Mūsų komandos aptarinėja visas šias galimybes. Matome ekonominių galimybių amerikiečių kompanijoms“, – sakė valstybės sekretorius.

Jis pažymėjo, kad JAV „visuomet lauks prezidento Zelenskio Vašingtone“.

„Mes įsitikinę, kad toks susitikimas įvyks“, – pridūrė M. Pompeo.

Šiuo metu JAV Senate vyksta D. Trumpo apkaltos procesas, per kurį Amerikos prezidentas kaltinamas spaudęs Kijevą atlikti tyrimą, kompromituojantį jo potencialų rinkimų varžovą, kaip svertus naudodamas Ukrainai teikiamą JAV karinę pagalbą ir galimybę surengti Baltuosiuose rūmuose susitikimą su V. Zelenskiu.

Ukraina nori aktyvesnio JAV vaidmens


Kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje su Kijeve viešinčiu JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo, V. Zelenskis sakė per derybas su juo „išreiškęs viltį, kad JAV aktyviau įsitrauks į taikų sureguliavimą Rytų Ukrainoje ir Krymo deokupaciją“.

Ukrainos lyderis pasiūlė M. Pompeo, kad jo vadovaujamas Valstybės departamentas paskirtų atskirą atstovą šiems reikalams.

M. Pompeo savo ruožtu pareiškė, kad JAV parama Ukrainai yra „nesvyruojanti“.

„Šiandien esu čia su aiškia žinia: Jungtinės Valstijos mato, kad Ukrainos kova už laisvę, demokratiją ir klestėjimą yra narsi. Mūsų įsipareigojimas remti ją nesvyruos“, – per spaudos konferenciją sakė jis.

„JAV supranta, kad Ukraina yra svarbi šalis“, - pridūrė M. Pompeo. Šie jo žodžiai buvo akivaizdi užuomina į ankstesnius pranešimus, esą diplomatijos vadovas vienai JAV visuomeninio radijo NPR žurnalistei pareiškęs, kad amerikiečiams Ukraina nė kiek nerūpi.

M. Pompeo tapo aukščiausio rango JAV pareigūnu nuo prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) apkaltos proceso Vašingtone pradžios. Amerikos lyderis yra kaltinamas įšaldęs karinę pagalbą Kijevui, spausdamas Ukrainą pradėti antikorupcinį tyrimą jo potencialaus rinkimų varžovo demokrato Joe Bideno atžvilgiu.

Vašingtonas buvo svarbus Kijevo sąjungininkas nuo 2014 metų Rytų Ukrainoje tęsiantis konfliktui su Maskvos remiamais separatistais. Jungtinės Valstijos teikė Ukrainai tiek karinę, tiek diplomatinę pagalbą.

V. Zelenskis nuo atėjimo į valdžią ėmėsi virtinės priemonių, turinčių padėti išspręsti konfliktą vadinamajame Donbaso regione.

M. Pompeo vadino Ukrainą „pylimu tarp laisvės ir autoritarizmo Rytų Europoje“. taip pat sakė, jog ši šalis yra „JAV eksporto auganti rinka“.

Gynybos bendradarbiavimas


Pasak diplomatijos vadovo, JAV nuo 2017 metų suteikė Ukrainai daugiau kaip milijardo dolerių vertės saugumo paramą.

„Tęsime finansinę paramą Ukrainos saugumui|, – sakė M. Pompeo.

V. Zelenskis irgi kalbėjo, kad Ukraina pasiruošusi plėsti bendradarbiavimą su JAV gynybos ir saugumo srityse, taip pat svarstyti galimybes įsigyti amerikietiškos ginkluotės.

„Ukraina pasiruošusi plėtoti naujų formų partnerystę su JAV saugumo srityje. Tai patvirtina ir pirmoji visų laikų sutartis dėl prieštankinių raketinių kompleksų „Javelin“ tiesioginio įsigijimo“, – sakė jis.

Prezidentas taip pat nurodė, kad su M. Pompeo tarėsi dėl Ukrainos karinių jūrų pajėgų sustiprinimo amerikietiškais „Island“ klasės patruliniais kateriais.

„Taip pat dėl Ukrainos oro erdvės gynybos stiprinimo – esame pasiruošę svarstyti galimybes įsigyti reikalingos ginkluotės“, – pridūrė jis.

V. Zelenskis sakė, kad Ukraina aktyviai bendradarbiauja su JAV modernizuojant šalies gynybos pramonę.

„Esu tikras, kad tai suteiks postūmį abiem pusėms naudingam bendradarbiavimui su pirmaujančiomis JAV gynybos sektoriaus bendrovėmis“, – pabrėžė jis.