Balsavimas sekmadienio rytą prasidėjo šiauriniame Emilijos-Romanijos regione, kuris jau kelis dešimtmečius yra kairiųjų tvirtovė, ir pietinėje Kalabrijoje, kurią M. Salvini „Lygos“ partija kažkada laikė neproduktyvia, bet dabar nori joje įsitvirtinti.

Šių dviejų regionų gyventojai renka gubernatorius ir vietos įstatymų leidėjus.

Rezultatai, kurių tikimasi sulaukti anksti pirmadienį, gali supurtyti rietenų apimtą centrinę vyriausybę Romoje.

M. Salvini reikalauja pirmalaikių rinkimų, norėdamas, kad sugriūtų premjero Giuseppe Conte (Džuzepės Kontės) vyriausybė, kurioje jaunesnieji partneriai yra centro kairieji demokratai.

Jei dabartinis Emilijos-Romanijos gubernatorius iš Demokratų partijos sekmadienį pralaimės „Lygos“ kandidatei, kivirčas tarp valdančiosios koalicijos partnerių gali sustiprėti ir gali kilti grėsmė penkis mėnesius dirbančios vyriausybės išlikimui.

Vyresnioji valdančiosios koalicijos partnerė yra populistinis Penkių žvaigždučių judėjimas (M5S), kurį irgi krečia vidiniai konfliktai, o anksčiau šią savaitę atsistatydino partijos lyderis.

M. Salvini socialiniame tinkle „Facebook“ ragino italus, sekmadienį eisiančius prie balsadėžių, „išlaisvinti tuos puikius regionus“ nuo demokratų ir „išlaisvinti visą šalį“.

Ankstesnėje G. Conte vyriausybėje M. Salvini buvo griežtai prieš imigraciją nusiteikęs vicepremjeras ir vidaus reikalų ministras. Pernai jo partija pasitraukė iš vyriausybės ir jis neteko šių pareigų.

G. Conte nusprendė pasitraukti iš valdančiosios koalicijos su M5S, tikėdamasis išprovokuoti pirmalaikius rinkimus ir po jų užimti vyriausybės vadovo postą.

Tačiau šis jo planas patyrė nesėkmę, kai G. Conte ir buvę „Lygos“ koalicijos partneriai M5S susitarė dėl koalicijos su centro kairiąja Demokratų partija.

Rinkėjams galėtų būti atleista, jei jiems susidarė įspūdis, kad į Emilijos-Romanijos gubernatorius kandidatuoja pats M. Salvini. „Lygos“ lyderis regione agitavo praktiškai kasdien, ypač – kaimiškose vietovėse ir mažuose miesteliuose, laikomais pasirengusiais poslinkiui į dešinę.

M. Salvini su savo šūkiu „Italai – pirmiausia“ viename turtingiausių Italijos regionų keliavo iš mitingo į mitingą, ragaudamas vietinius žemės ūkio produktus. Jis gyrėsi, kad jam vadovaujant Vidaus reikalų ministerijai, į Italiją labdaros organizacijų gelbėjimo laivais atvyko mažiau migrantų.

Rinkėjų apklausos rodo, kad kandidatų į Emilijos-Romanijos gubernatorius galimybės laimėti yra apylygės.

„Lygos“ kandidatė šiuose rinkimuose yra Lucia Borgonzoni (Lučija Borgonconi), pirmojoje G. Conte vyriausybėje ėjusi kultūros reikalų sekretorės pareigas. Ši politikė skundėsi, kad Luvras Paryžiuje esą gauna pernelyg daug paskolų Leonardo da Vinci (Leonardo da Vinčio) darbams parodai, skirtai 500-oms jo mirties metinėms paminėti.

Demokratų partijos kandidatas gubernatoriaus rinkimuose yra dabartinis regiono vadovas Stefano Bonaccini (Stefanas Bonačinis). Jam valdant Emilija-Romanija sustiprino savo kaip regiono, turinčio puikiai veikiančią sveikatos apsaugos sistemą ir teikiančio kitas vietos paslaugas, reputaciją.

Tačiau M. Salvini tikisi, kad sekmadienio balsavimas virs referendumu dėl G. Conte vyriausybės ir laiko jį šansu pagerinti „Lygos“ pozicijas. Dešiniojo sparno „Lyga“ naujausiose nuomonės apklausose užima antrą vietą populiariausių Italijos partijų reitinge.

G. Conte sako, kad sekmadienio balsavimų rezultatai nepaveiks jo ryžto tęsti darbus iki parlamento rinkimų 2023-aisiais.

Anksčiau „Lyga“ buvo laikoma šiaurinėje Italijos dalyje dominuojančia politine jėga, kurios lyderiai kaltindavo mažiau išsivysčiusius pietus parazitiškai siurbiant mokesčių mokėtojų pinigus.

Tačiau M. Salvini atnaujino partijos įvaizdį, kuri ilgą laiką vadinosi „Šiaurės lyga“, paversdamas ją nacionalinio masto politine jėga, kaltinančia migrantus dėl nusikalstamumo, o Europos Sąjungą dėl to, ką jis vadina Italijos suverenumo pažeidimu.

Pagrindinės M. Salvini sąjungininkės ultradešiniųjų partijos „Italijos broliai“ („Fratelli d'Italia“) populiarumas taip pat sparčiai auga.