Pagrindinis šio viršūnių susitikimo tikslas yra įtakos šiame regione siekiančias užsienio valstybes priversti nustoti kištis į karą, ar tai būtų ginklų tiekimas, karių siuntimas ar jo finansavimas.

Konferencijoje dalyvauja Jungtinės Valstijos, Rusija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Kinija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Turkija, Kongas, Italija, Egiptas, ir Alžyras. Taip pat pakviesi ir Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos, Afrikos Sąjungos ir Arabų lygos atstovai.

Europos Komisija kiek anksčiau pareiškė esanti pasirengusi palaikyti Berlyno konferencijos rezultatus ir dalyvaus juos realizuojant, pareiškė Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Libijos gyventojai jau per ilgai kenčia. Sudėtinga padėtis Libijoje daro įtaką visai Šiaurės Afrikai. Tai yra labai gera Vokietijos organizatorių iniciatyva: surinkti prie stalo Berlyno konferencijoje visus susijusius žaidėjus“, – sekmadienį tviteryje pareiškė EK vadovė.

Šiuo metu Libijoje egzistuoja dvivaldystė: rytinę šalies dalį kontroliuoja vadinamosios Libijos nacionalinės armijos (LNA) maršalo Khalifos Haftaro remiamos pajėgos, o Nacionalinės santarvės vyriausybei Tripolyje, suformuotai padedant Jungtinėms Tautoms, vadovaujama Fayezas al Sarrajas.

Kh. Haftaras nuo praėjusio balandžio šturmuoja sostinę Tripolį.

A. Merkel: sutarta dėl ginkluotės embargo

Tarptautinės konferencijos už uždarų durų dėl Libijos visi dalyviai sutarė nebeteikti ginklų konflikto šalims, kad atsirastų galimybė įtvirtinti paliaubas, taip pat sustiprinti šio susitarimo laikymosi stebėseną, pranešė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Visi konferencijos dalyviai sutarė susilaikyti nuo tolesnės paramos konflikto šalims“, – sakė ji baigiamojoje spaudos konferencijoje.

A. Merkel pabrėžė, jog turima omenyje „karinė parama, ginklų tiekimas“.

„Visi konferencijos dalyviai pademonstravo konstruktyvumą. Visi sutarė, kad turi būti laikomasi ginklų embargo ir kad jis turėtų būti stebimas atidžiau nei iki šiol“, – sakė A. Merkel.

Nutarta suformuoti komitetą priimtų sprendimų įgyvendinimui stebėti.

„Suformuosime komitetą, kuris užtikrins šiandienos sprendimų įgyvendinimą“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonijus Guterresas savo ruožtu pranešė, jog Libijos konflikto penkių partijų karinio komiteto posėdis artimiausiomis dienomis bus sušauktas Ženevoje.

„Antrasis Libijos konflikto takoskyros etapas yra karinių reikalų komitetas. Per konferenciją Berlyne gavome penkių Libijos karinių partijų sutikimą tam. Dabar artimiausiomis dienomis galime surengti karinio komiteto posėdį Ženevoje“, – sakė JTO vadovas.

Jis pridūrė, kad susitikimas dėl ekonominių reformų Libijoje gali įvykti per artimiausias 2-3 savaites.