Apie tai jis penktadienį paskelbė savo „Facebook“ paskyroje.

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio administracija patvirtino gavusi O. Hončaruko prašymą atleisti iš pareigų.

O. Hončarukas paskelbė, kad atsistatydina, siekdamas užkirsti kelią bet kokioms spekuliacijoms dėl tariamos ministrų kabineto narių nepagarbos valstybės vadovo Volodymyro Zelenskio atžvilgiu.

O. Hončarukas pabrėžė, kad pradėjo eiti premjero pareigas turėdamas tikslą įgyvendinti prezidento programą, nes jis „yra atvirumo ir sąžiningumo pavyzdys“.

„Atėjau į postą vykdyti prezidento programos. Jis man yra atvirumo ir padorumo pavyzdys. Vis dėlto, kad pašalinčiau bet kokias abejones dėl mūsų pagarbos prezidentui ir pasitikėjimo juo, aš parašiau atsistatydinimo pareiškimą ir perdaviau jį prezidentui su teise pateikti parlamentui“, – penktadienį ryte savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ parašė O. Hončarukas.

Pasak jo, nutekintas garso įrašas „dirbtinai sukuria įspūdį, kad mano komanda ir aš negerbiame prezidento“.

„Tai netiesa“, – sakė O. Hončarukas.

Jis išvardijo savo komandos pasiekimus per keturis darbo mėnesius ir pabrėžė, kad pagrindinis iššūkis jai buvo galutinai įveikti korupciją valstybiniame sektoriuje.

„Deja, per kelis mėnesius gan sunku sunaikinti nusikalstamas schemas, kurtas dešimtmečius. Svarbiausia, kad mes neturime teisės sustoti ir nesustosime! Kad ir kaip to norėtų mūsų oponentai, pripratę gyventi šešėlyje“, – rašė O. Hončarukas.

Būtent su tokiais esamos valdžios veiksmais premjeras sieja rezonansinių „nutekinimų“, kuriais siekiama diskredituoti šalies vadovybę, atsiradimą socialiniuose tinkluose.

Prezidentūros spaudos tarnyba pranešė, kad V. Zelenskis gavo premjero atsistatydinimo pareiškimą ir jį išstudijuos.

„Ukrainos prezidentas gavo premjero Oleksijaus Hončaruko pateiktą atsistatydinimo prašymą. Valstybės vadovas išstudijuos šį pareiškimą. Apie rezultatus Ukrainos prezidento kanceliarija praneš atskirai“, – sakoma pranešime feisbuke.

„Primityvus įsivaizdavimas“


Trečiadienį virtinėje susirašinėjimo programėlės „Telegram“ kanalų pasirodė garso įrašas, kuriame keli žmonės aptarinėja ataskaitos prezidentui dėl ekonominės politikos rengimą ir grivinos kurso kilimo priežastis bei pasekmes. Žmogus, kalbantis balsu, panašiu į O. Hončaruko, sako, kad paaiškinimai turi būti paprasti, nes prezidentas „primityviai įsivaizduoja“ ekonomiką. Save kalbantis asmuo vadina „profanu ekonomikos srityje“.

Teigiama, kad įrašas buvo padarytas gruodžio 16 dieną ir kad tame neformaliame pasitarime be O. Hončaruko dalyvavo Nacionalinio banko vadovo pavaduotoja Kateryna Rožkova, finansų ministrė Oksana Markarova, prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotoja Julija Kovaliv ir kiti pareigūnai.

Šalies žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad dalyviai aptarinėjo, kaip paaiškinti pastarojo meto ekonominius įvykius 41 metų V. Zelenskiui, buvusiam komikui ir politikos naujokui, pernai netikėtai laimėjusiam rinkimus.

Vėliau J. Kovaliv paneigė dalyvavusi pasitarime. Vyriausybės spaudos tarnyba paskelbė neturinti informacijos apie šio garso įrašo autentiškumą. Pats O. Hončarukas pareiškė, jog prieš prezidento ir vyriausybės komandą „dirba daug žmonių, kurie norėtų, kad mums niekas nepavyktų“.

Po įrašo pasirodymo žiniasklaida buvo pranešusi, kad O. Hončarukas atsistatydino, bet jo biuras tai paneigė.

2019 metų spalio 4 dieną Aukščiausioji Rada pritarė ministrų kabineto veiklos programai, pagal kurią O. Hončaruko ir vyriausybės atsistatydinimas dėl nepasitikėjimo negalimas vienus metus.

Tačiau pagal konstituciją premjeras ir kiti vyriausybės nariai turi teisę paduoti prezidentui atsistatydinimo pareiškimus. Prezidentas turi teisę juos patenkinti arba jų nepatenkinti.

Atsistatydinus premjerui turi atsistatydinti visas ministrų kabinetas.

Sustingusi politika


Ukrainai susiduriant su ekonomikos stagnacija ir jau ilgiau kaip penkerius metus šalies rytuose tebesitęsiant karui su Maskvos remiamais prorusiškais separatistais, rugpjūtį V. Zelenskio paskirtas 35 metų O. Hončarukas tapo jauniausiu per visą istoriją ukrainiečių premjeru.

O. Hončaruko kandidatūrai greitai pritarė parlamentas, kur V. Zelenskio partija „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“) turi daugumą.

Jo paskyrimas atitiko V. Zelenskio pažadą atvesti į valdžią naujų veidų ir supurtyti sustingusį šalies politinį gyvenimą.

O. Hončarukas pakeitė 41 metų Volodymyrą Hroismaną, kuris apie savo atsistatydinimą pareiškė po V. Zelenskio inauguracijos gegužę.

O. Hončarukas, jaunas teisininkas, praktiškai neturėjęs patirties vyriausybėje, visuomenei buvo menkai pažįstamas.

Teisės ir viešojo administravimo studijas baigęs O. Hončarukas būdamas 24 metų su keliais partneriais įkūrė savo advokatų kontorą. Jis yra laikomas liberalių ekonomikos reformų šalininku.

Prieš paskyrimą premjeru O. Hončarukas kelis mėnesius dirbo V. Zelenskio administracijoje ir buvo atsakingas už ekonominės plėtros ir reformų tęstinumo klausimus. Prieš tai jis vadovavo „Efektyvaus reguliavimo biurui“ – Europos Sąjungos finansuojamai konsultacinei organizacijai, skatinančiai smulkųjį ir vidutinį verslą.

Konsultacinės bendrovės „BlueBay Asset Management“ strategas Timothy Ashas šią savaitę sakė, kad nors V. Zelenskis neturi ekonomisto išsilavinimo, jis pasamdė „padorią ekonomistų komandą“.