Šis aukščiausio rango Europos Sąjungos pareigūnės perspėjimas britų ministrui pirmininkui Borisui Johnsonui nuskambėjo prieš jų susitikimą, likus trims savaitėms iki „Brexit“. Tai bus pirmasis U. von der Leyen susitikimas su britų premjeru nuo jos kadencijos pradžios.

Abi pusės nekantrauja judėti toliau ir praeityje palikti ilgiau nei trejus metus trukusią sumaištį bei kandžias replikas, lydėjusias 2016 metais Didžiosios Britanijos referendumu priimtą sprendimą nutraukti dešimtmečius trukusią narystę Bendrijoje.

Gruodžio mėnesį vykusiuose rinkimuose B. Johnsonas užsitikrino tvirtą daugumos palaikymą parlamente ir iš esmės užsitikrino, kad jo paruošta „skyrybų“ su ES sutartis bus patvirtinta iki sausio 31 dienos.

Tačiau tai reiškia, kad Londonui ir Briuseliui teks vos per 11 mėnesių – iki 2020 metų pabaigos – susitarti dėl naujos ekonominės partnerystės, reglamentuojant visas sritis, pradedant prekyba baigiant duomenų apsaugą.

„Derybos bus įtemptos, ir kiekviena iš šalių padarys viską, kas joms geriausia“, - pareiškė U. von der Leyen, sakydama kalbą Londono ekonomikos mokykloje.

Kompromisas

Antradienio vakarą Dauningo gatvė pranešė, kad B. Johnsonas EK vadovei pasakys, kad pereinamojo laikotarpio „pratęsimo nebus“.

Kol vyks derybos, pereinamuoju 11 mėnesių laikotarpiu JK privalės laikytis ES įstatymų ir mokėti narystės mokesčius.

„Daugiau nei trejus metus laukę, kad „Brexit“ įvyktų, Britanijos ir ES piliečiai pagrįstai tikisi, kad derybos dėl ambicingo laisvosios prekybos susitarimo baigsis laiku“, – pareiškė Dauningo gatvė.

U. von der Leyen trečiadienį atsakė, jog tai reiškia, kad po 2020-ųjų Britanija veikiausiai neteks nevaržomos prieigos prie savo artimiausios prekybos partnerės rinkos.

„Kiekvienas pasirinkimas turi pasekmę. Kiekvienas sprendimas turi kompromisą, – pareiškė ji. – Kuo daugiau bus nukrypimų, tuo silpnesnė turi būti partnerystė.“

„Nepratęsus pereinamojo laikotarpio po 2020 metų, nereikia tikėtis susitarimo dėl kiekvieno atskiro mūsų naujos partnerystės aspekto, – perspėjo U. von der Leyen. – Turėsime išskirti prioritetus.“

Pasak EK vadovės, jos svarbiausias prioritetas – užtikrinti, kad būtų išvengta „kietojo“ išstojimo be jokios sutarties.

Pasiruošę dirbti apskritą parą

Europos Sąjunga dar nėra pasiekusi prekybos susitarimo su nė viena savo prekybos partnere per trumpesnį kaip metų laikotarpį.

Bendrijos derybos dėl prekybos susitarimų su Kanada ir Singapūru – dviejų anksčiau Britanijos svarstytų panaudoti modelių – užtruko maždaug devynerius metus.

Tačiau B. Johnsonas nekantrauja sau prisiskirti „Brexit“ nuopelnus ir nusiraškyti, anot jo, nepriklausomybės nuo Briuselio vaisius.

Didžiosios Britanijos atsisakymas toliau laikytis ES reikalavimų tokiose srityse kaip aplinkos apsauga arba dirbančiųjų teisės reiškia, kad JK bendrovėms gali tekti mokėti eksporto į ES muitus.

Tačiau tai taip pat gali suteikti Britanijai daugiau erdvės derybose dėl naujos laisvos prekybos sutarties su Jungtinėmis Valstijomis ir ilgainiui stiprėjančiomis Azijos valstybėmis.

Klestintis Londono finansų rajonas taip pat išsivaduos nuo išorinės kontrolės, kuri, kaip trečiadienį pareiškė Anglijos banko vadovas Markas Carney, gali „surišti mums rankas“.

„Visai nepageidautina derinti mūsų požiūrius“, – sakė jis interviu britų verslo dienraščiui „The Financial Times“.

Tuo metu U. von der Leyen pabrėžė, kad Briuselis norėtų išsaugoti glaudžius „precedento neturinčio masto“ santykius, kad būtų išvengta sutrikimų pasaulinėse tiekimų grandinėse.

„Esame pasirengę sukurti naują partnerystę su nuliniais tarifais, nulinėmis kvotomis ir nuliniu dempingavimu“, – sakė ji.

„Ir mes esame pasirengę dirbti dieną ir naktį, kad spėtume kuo daugiau padaryti per turimą laiką“, – pridūrė EK vadovė.