Teisės akto projektas, kurį parlamentas ketina apsvarstyti iki šių metų pabaigos, kursto nesantaiką tarp Serbijos Ortodoksų Bažnyčios (SPC), pagrindinės religinės organizacijos šioje Balkanų šalyje, ir valdančiosios partijos.

Įstatymas numato, kad religinės bendrijos turės įrodyti savo teises į nuosavybę, turėtą iki 1918 metų, kai Juodkalnija prarado nepriklausomybę.

SPC, valdanti šimtus vienuolynų ir daug vertingų žemės sklypų šioje mažytėje valstybėje, kaltina vyriausybę mėginant nusavinti Bažnyčios paveldą ir išvogti jos turtą.

Vyriausybė tai neigia ir tvirtina norinti tik išsiaiškinti nuosavybės teises.

Kaip nurodė policija, apie 6 000 žmonių lietingą šeštadienį susirinko prie bažnyčios vakariniame Nikšičiaus mieste, kur vyko SPC tarybos posėdis.

„Susirinkome, kad susivienytume... Kas puola Bažnyčia, tas puola viską“, - per pamaldas sakė Budimlios ir Nikšico vyskupas Joanikijė.

SPC taryba kaltino vyriausybę mėginant primesti minimą įstatymą „dėl savo neprotingų ideologinių ir politinių tikslų“.

Teisės aktu siekiama „išgrobstyti mūsų Bažnyčios turtą... galiausiai pažeminti ir sutrypti mūsų laisvę ir tikėjimą“, – pridūrė taryba.

Penktadienį prezidentas Milo Djukanovičius šiuos protestus vadino Bažnyčios „politikavimu“ ir perspėjo dėl SPC „netinkamo kišimosi į Juokalnijos politinį gyvenimą“.

„Iš Serbijos Ortodoksų Bažnyčios statinių kunigų neišvarysime“, – neseniai sakė premjeras Duško Markovičius.

Proserbiškos opozicijos partijos reiškė palaikymą SPC ir žadėjo gruodžio 26-ąją protestuoti prieš įstatymo projektą.

Šis klausimas yra ypač opus, nes M. Djukanovičius yra pasisakęs už nepriklausomos Juodkalnijos Ortodoksų Bažnyčios „atsinaujinimą“.

Juodkalnijos Bažnyčia savo atsiskyrimą nuo SPC paskelbė 1993 metais, bet ji nėra pripažįstama daugumos kitų stačiatikių Bažnyčių.

Tiek Serbija, tiek Juodkalnija beveik 90 metų buvo tos pačios valstybės – Jugoslavijos – dalys. Juodkalnija nepriklausomybę atkūrė 2006 metais.

Stačiatikiai sudaro beveik 72 proc. iš 620 tūkst. Juodkalnijos gyventojų.