Kūrinys, pavadintas „Betliejaus randu“ (Scar of Bethlehem), vaizduoja kūdikėlį Jėzų, Marija ir Juozapą, apšviestus šviesos, krentančios pro skylę sprogimo pramuštoje betono blokų tvoroje. Sprogimo žymės ant betono suformavusios kryžiaus pavidalo Kalėdų žvaigždę.

Šis kūrinys eksponuojamas kitame Banksy projekte - viešbutyje „Walled Off“ (Atitvertas siena), pro kurio visų dešimties kambarių langus matoma okupuotą Vakarų Krantą nuo Izraelio atskirianti niūri siena.

Prakartėlės scenoje ant sienos matosi blankūs grafičiai – žodžiai „Meilė“ ir „Taika“ anglų ir prancūzų kalbomis, o priešais šį kūrinį buvo padėtos trys didelės supakuotos dovanos.

„Tai prakartėlė. Banksy prisidėjo prie Kalėdų savo indėliu“, – naujienų agentūrai sakė AFP sakė viešbučio vedėjas Wissamas Salsaa.

„Puikus būdas Betliejaus ir Kalėdų istoriją pateikti kitaip – priversti žmones labiau susimąstyti“, kaip dabar šiame mieste gyvena palestiniečiai, pridūrė jis.

W. Salsaa sakė, kad Izraelio pastatyta siena yra „randas“, turinti priversti „susigėsti kiekvieną, palaikiusį“ jos statybas.

Izraelis šią užtvarą, sudarytą iš betono sienų ir spygliuotų vielų tvorų, pradėjo statyti 2002 metais, įsiplieskus intifadai – palestiniečių sukilimui.

Didžioji užtvaros dalis yra pastatyta Vakarų Kranto teritorijoje. Izraelis sako, kad ji yra būtina, siekiant apsisaugoti nuo atakų, bet palestiniečiai ją vadina „apartheido siena“, atskiriančią juos nuo Jeruzalės.

Banksy pamėgta vieta


Ateinančią savaitę Betliejuje vyks tradiciniai Kalėdų renginiai, ypač bažnyčioje, pastatytoje vietoje, kur, kaip tiki krikščionys, gimė Jėzus.

Prakartėlė ir viešbutis, atidarytas prieš dvejus metus, yra toli gražu ne vieninteliai Banksy projektai Vakarų Krante.

2007 metais jis Betliejuje sukūrė keletą grafičių, įskaitant vaizduojantį mergaitę, apieškančią prie sienos pastatą Izraelio karį.

2005-aisiais jis keliose vietose ant aštuonių metrų aukščio skiriamosios sienos nupiešė devynis kitus grafičius, naudodamas trafaretus ir purškiamus dažus.

Tarp jų esama vaizduojančių per sieną permestas kopėčias, balionų nešamą mergaitę ir langą, pro kurį matomas ramus kalnų peizažas.

Palestiniečiams grafitininkams siena taip pat tapo drobe politinei ir meninei saviraiškai.

Kaip ir kitur pasaulyje esantys kūriniai, Banksy projektai okupuotoje palestiniečių teritorijoje tapo turistų magnetu, juolab kad menininkas naktimis slapta palieka vis naujų piešinių.

Garsiausio pasaulyje grafitininko tapatybė iki šiol išlieka mįslė. Pristatant „Betliejaus randą“ jis asmeniškai nedalyvavo.

„Banksy stengiasi negalinčiųjų kalbėti balsas“, – pabrėžė W. Salsaa.

Menininkas „kuria naujo pasipriešinimo per meną modelį“.

Banksy išgarsėjo šio amžiaus pradžioje, kai jo provokuojamų kūrinių pradėjo rastis Jungtinės Karalystės viešosiose erdvėse. Menininkas jau seniai yra susitelkęs į smurto, konfliktų ir taikos pastangų temas.