Europarlamentarai ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje sako, kad iki šiol Europos Sąjungos naudoti įrankiai nenulėmė apčiuopiamos pažangos dėl žmogaus teisių Kinijoje, kurių padėtis per pastaruosius vienus metus pablogėjo.

„Europarlamentarai ragina [ES] Tarybą priimti tikslines sankcijas Kinijos pareigūnams, atsakingiems už griežtą pagrindinių teisių slopinimą Sindziange, ir įšaldyti [jų] turtą, jei tai būtų laikoma tinkamomis ir veiksmingomis [priemonėmis]", – sakoma Europos Parlamento pareiškime.

"[Europarlamentarai] ragina Kinijos vyriausybę tuojau pat nutraukti savavališkų sulaikymų be jokių kaltinimų, teismo ar nuteisimo už kriminalinius nusikaltimus praktiką ir tuojau pat besąlygiškai paleisti visus sulaikytus asmenis, tarp jų šįmetį Sacharovo premijos laureatą Ilhamą Tohti", – sakoma jame.

Kinija sulaukia vis didesnio tarptautinio pasmerkimo už maždaug milijono uigūrų ir kitų, daugiausia musulmoniškų, mažumų atstovų laikymą internavimo stovyklose.

Iš pradžių apskritai neigusi, kad Sindziange esama stovyklų, vėliau Kinija visgi pripažino įsteigusi regione „profesinio mokymo centrų“, kuriuose esą mokoma mandarinų kalbos ir profesijų, kad žmonės būtų atitraukiami nuo ekstremizmo.

Praėjusį mėnesį JAV laikraštis „The New York Times“ gavo 403 dokumentus apie griežtas Pekino priemones prieš daugiausia musulmoniškas etnines mažumas šiame regione, įskaitant neskelbtas Kinijos prezidento Xi Jinpingo kalbas, kuriose pareigūnai raginami nerodyti „absoliučiai jokio gailesčio“ ekstremistams.

Trečiadienį Europos Parlamentas Kinijos uigūrų intelektualui ir žmogaus teisių aktyvistui I. Tohti, kurį Pekinas laiko teroristu, Strasbūre įteikė 2019 metų Sacharovo premiją už minties laisvę, pavadindamas jį „nuosaikumo ir susitaikymo balsu“.

Premiją atsiėmė jo duktė Jewher Ilham.