Indijos premjero Narendros Modi praėjusios savaitės veiksmai siekiant prastumti įstatymo projektą parlamente visoje šalyje išprovokavo protestus, per kuriuos dažnai prasiverždavo smurtas. Žuvo šeši žmonės.

Įstatyme numatomos paprastesnės pilietybės suteikimo procedūros migrantams, bėgantiems nuo persekiojimo kaimyniniuose Afganistane, Pakistane ir Bangladeše, jeigu tie migrantai nėra musulmonai.

Kritikai sako, jog tai dar vienas įrodymas, kad N. Modi, padrąsintas šiais metais pasiektos didžiulės rinkimų pergalės, greitai bando performuoti Indiją į hinduistų valstybę ir susilpninti jos pasaulietinį pamatą.

Per pastarąją neramumų savaitę buvo areštuota šimtai žmonių, valdžia kai kuriuose neramiuose rajonuose išjungė internetą, o kituose uždraudė didelius susibūrimus.

Policija prieš demonstrantus naudojo ašarines dujas ir buvo kaltinama protestuotojų, įskaitant moteris ir studentus, mušimu, tad pyktis dar labiau užvirė.

Tolesnės demonstracijos


Protestų organizatoriai paskelbė planus ketvirtadienį surengti didelius mitingus didmiesčiuose visoje Indijoje, įskaitant Naująjį Delį.

Policija neišdavė leidimo vienai iš dviejų sostinėje planuojamų didelių demonstracijų, pranešė pareigūnai. Organizatoriai skelbė, kad vis tiek ketina surengti demonstraciją.

Pareigūnai trečiadienį taip pat uždraudė daugiau kaip keturių žmonių susibūrimus kai kuriuose musulmonų dominuojamuose miesto rajonuose.

Žmonių, daugiausia jaunimo, minia nepaisydama didelių susibūrimų draudimo trečiadienį protestavo prie Nacionalinio islamiškojo universiteto Delyje.

„Mes tikrai labai pykstame ant vyriausybės... Jų rasizmas pasiekė ribą, – naujienų agentūrai AFP sakė 18-metė mitingo dalyvė Taiba Hadis. – Jie kelia klausimus dėl mūsų egzistavimo ir dabar mums reikia kalbėti.“

Šalies finansų centre Mumbajuje trečiadienį mitingavo šimtai žmonių, kurie laikė plakatus „Indija mūsų“ ir skandavo „Mes visi esame viena“.

„Tiesiog negalime sutikti su šiuo įstatymo projektu. Negaliu patikėti, kad tiek daug metų pragyvenę Indijoje dabar turime įrodinėti savo pilietybę“, – AFP sakė Tabeer Rizvi, Mumbajuje susirinkusiai miniai pradėjus dainuoti į hindi kalbą išverstą JAV pilietinių teisių judėjimo himną „We shall overcome“.“

„Nesistebiu, kad visų religijų žmonės išėjo protestuoti prieš šį įstatymą“, – pridūrė T. Rizvi.

Mitingai trečiadienį vyko ir kitose valstijose, įskaitant Vakarų Bengaliją, Tamil Nadu ir Telanganą.

Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus atstovas Stephane'as Dujarricas antradienį sakė, kad ši pasaulinė organizacija yra „susirūpinusi dėl smurto ir įtariamo pernelyg didelės saugumo pajėgų jėgos naudojimo, kuriuos matėme“.

JAV Valstybės departamentas šią savaitę paragino Delį „ginti savo religinių mažumų teises pagal Indijos konstituciją ir demokratines vertybes“.