Suomijos naujienų agentūra STT pranešė, kad prezidentų pokalbis telefonu įvyko Estijos iniciatyva.

M. Helme sekmadienį duodamas interviu radijui išsakė abejonių dėl naujosios Suomijos premjerės Sannos Marin ir jos vyriausybės kompetencijos.

Ministras, Estijos konservatorių liaudies partijos (EKRE) pirmininkas, be kita ko, pareiškė, kad Suomijos ministre pirmininke tapo parduotuvės konsultantė.

S. Marin yra sakiusi, kad anksčiau yra dirbusi prekybos centre asistente.

M. Helme šiuos komentarus išsakė duodamas interviu privačiai radijo stočiai, siejamai su EKRE.

„Dėl to, kas nutiko Suomijoje, vis dar šiaušiasi plaukai“, – sakė ministras radijo „TRE Raadio“ eteryje.

„Prisimenu, Vladimiras Uljanovas-Leninas sakė, kad kiekviena virėja gali tapti ministre ar kažką panašaus. Dabar mes matome, kaip pardavėja tampa ministre pirmininke, o kažkokie gatvės aktyvistai ir neišsilavinę asmenys – vyriausybės nariais“, – kalbėjo M. Helme.

Kersti Kaljulaid
Foto: Sputnik / Scanpix

Vėliau sekmadienį vakare ministras pareiškė, kad reiškė savo ir EKRE nuomonę, kai kalbėjo apie naująją Suomijos premjerę S. Marin ir jos vyriausybę. Jis taip pat patvirtino, kad Estija ir Suomija toliau bendradarbiauja ir palaiko draugiškus ryšius.

„Manau, turėčiau patikslinti, kad „TRE Raadio“ eteryje kalbėdamas apie Suomijos naująją kairiojo sparno vyriausybę, reiškiau ne Estijos vyriausybės, o savo nuomonę ir požiūrį, grindžiamą mūsų partijos pasaulėžiūra“, – sakė M. Helme.

„Jokiu būdu nekvestionuoju gero bendradarbiavimo ir draugiškų ryšių tarp Estijos ir Suomijos. Esame giminingos tautos, tokios ir liksime“, – sakė vidaus reikalų ministras ir pridūrė, kad skirtingi politikų požiūriai nedaro įtakos teigiamam estų požiūriui į suomius.

Estijos premjeras Juri Ratas sekmadienį vakare socialiniame tinkle paragino šalies vyriausybės narius pagarbiai bendradarbiauti su kolegomis Suomijoje.

Estijos didžiausios opozicinės politinės jėgos lyderė Kaja Kallas pirmadienį pareiškė, kad jos Reformų partija duoda premjerui laiko iki vakaro kreiptis į prezidentę su prašymu atleisti M. Helme iš užimamų pareigų. Jei tai nebus padaryta, partija žada inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo EKRE ministru.

DELFI primena, kad Suomijoje 34 metų Sanna Marin antradienį oficialiai buvo paskirta premjere ir tapo jauniausia pasaulyje vyriausybės vadove.

Estų VRM vadovas: neatsiprašinėsiu


Estų vidaus reikalų ministras ir Estijos konservatorių liaudies partijos (EKRE) pirmininkas M. Helme prieš koalicijos tarybos posėdį pirmadienį pareiškė, kad valdančioji koalicija, kuriai priklauso jo partija, Centro partija ir „Isamaa“ („Tėvynė“), gali žlugti.

Jį cituoja estų portalas DELFI.ee.

„Niekieno neatsiprašinėsiu, – pareiškė M. Helme. – Galiu pasakyti suomiams, kad vertinu jų indėlį Nepriklausomybės kare, vertinu jų gerovės valstybę ir taip toliau.“

M. Helme pridūrė, kad atsakomybė tenka tiek vyriausybei, tiek jam pačiam.

„Bet aš neatsiprašinėsiu. Labai įmanoma, kad vyriausybė žlugs“, – tvirtino jis.

K. Kaljulaid pasiūlė premjerui apsvarstyti galimybę atleisti VRM vadovą


Estijos prezidentė K. Kaljulaid kreipėsi į premjerą Juri Ratas prašydama apsvarstyti galimybę atleisti iš pareigų vidaus reikalų ministrą M. Helme, pirmadienį pranešė leidinys „Postimees“.

„Aš paprašiau ministro pirmininko apsvarstyti variantą atleisti iš pareigų vidaus reikalų ministrą. Neįmanoma vienu metu būti fiziniu asmeniu arba partijos pirmininku ir neatsižvelgti į tai, kad tavo žodžiai yra vyriausybės pozicija. Šiuo metu tai yra pozicija, išsakyta Estijos Respublikos vyriausybės nario, būtent taip ją ir reikėtų vertinti. Čia yra daug peno apmąstymams“, – sakė prezidentė.

K. Kaljulaid pabrėžė, kad premjero darbas yra nuolat vertinti, ar tam tikras ministras turi dirbti vyriausybėje.

„Tie žingsniai, kuriuos įgyvendina vyriausybė, ir jos priimami sprendimai – ar jie veda Estiją pirmyn, ar kelia saugumo lygį, ar suartina mus su sąjungininkais? Tai yra ministro pirmininko darbas“, – teigė prezidentė.

Ji atkreipė dėmesį, kad per pastarąjį mėnesį M. Helme dukart įsikišo į Estijos užsienio politiką ir stengėsi ją pakreipti.

„Šį rytą kalbėjau su [Suomijos prezidentu] Sauli Niinisto ir paprašiau jo perduoti [Suomijos] premjerei [Sannai] Marin asmeninį atsiprašymą. Taip pat jam prisipažinau, kaip man dėl viso to gėda“, – pirmadienį sakė K. Kaljulaid.

„Visa tai veikia mūsų saugumo tinklą. Nedidelės valstybės išlikimas geopolitiniu požiūriu itin aktyviame regione smarkiai priklauso nuo to, kiek turime partnerių ir sąjungininkų ir kokius jie mus mato – panašius į save ar kitokius“, – teigė ji.

M. Helme pasisakymus pasmerkė daugelis įtakingų Estijos politikų, o opozicija pasiūlė parlamente pareikšti nepasitikėjimą VRM vadovu, jei premjeras neatleis ministro.

Tuo metu M. Helme pirmadienį po koalicijos tarybos posėdžio atsiprašė Suomijos premjerės ir apkaltino dėl kilusio skandalo žiniasklaidą, esą neteisingai supratusią jo žodžius ir „padariusią iš musės dramblį“.

„Tą konkrečią frazę apie Suomijos ministrę pirmininkę, kurią jūs traktavote kaip žeminančią, aš iš tiesų laikiau pripažinimu. Pripažinimu, kad ir iš žemo socialinio sluoksnio galima pakilti į aukščiausio lygio politiką“, – kalbėjo Estijos vidaus reikalų ministras.