Sardinės“ tapo protestų prieš kraštutinių dešiniųjų lyderį Matteo Salvini simboliu. Ankstesnėje Italijos koalicinėje vyriausybėje dirbdamas vidaus reikalų ministru ir vicepremjeru jis smarkiai varžė imigraciją.

Judėjimas kilo vos prieš mėnesį, Bolonijoje, kai į keturių tuomet nežinomų aktyvistų organizuotą mitingą M. Salvini „neapykantos ir skaldymo“ kalboms pasmerkti netikėtai susirinko 15 tūkst. žmonių minia.

Vėliau įvyko dar keli masiniai mitingai, per kuriuos buvo dainuojamas antifašistinis himnas „Bella Ciao“. Mitinguose Milane, Florencijoje, Neapolyje ir Palerme dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių.

„Pirmas [mitingas] buvo prieš M. Salvini, o tada tai tapo demokratijos patvirtinimu: mes esame prieš fašizmą, už lygybę, prieš netoleranciją, prieš homofobiją“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas judėjimo iniciatorių Mattia Santori.

Pasak organizatorių, dalyvauti šeštadienio mitinge, kuris prasidės 15 val. (16 val. Lietuvos laiku) Šv. Jono aikštėje, yra pažadėję daugiau kaip 100 tūkst. žmonių.

Pasak M. Santori, ši demonstracija yra „iššūkis“ romiečiams įrodyti savo kvalifikaciją demokratijai.

32 metų ekonomistas M. Santori ir drauge su juo judėjimą steigę 34 metų gidas Andrea Garreffa bei 31 metų inžinierius Roberto Morotti (nori, kad politika būtų „šauni“.

Judėjimo atstovas Italijos sostinėje yra 45 metų Stephenas Ogongo, iš Kenijos kilęs žurnalistas.

Jis įkūrė „sardinių“ Romos skyriaus feisbuko puslapį, kuriame apie mitingą paskelbė maždaug prieš dvi savaites.

„Jau kitą dieną prisijungti norėjo 10 tūkst. žmonių, – sakė jis. – Dar kitą dieną – 20 tūkstančių.“

„Pavargę nuo neapykantos“

Kadangi tai spontaniškas judėjimas, S. Ogongo nedrįso spėlioti dėl šeštadienio mitingo dalyvių skaičiaus.

„Svarbu matyti daug žmonių, išeinančių į gatves pasakyti: „Mes pavargę nuo šios neapykantos kultūros. Nebetoleruosime rasistinių, fašistinių, diskriminacinių ar seksistinių kalbų“, – pažymėjo jis.

S. Ogongo sulaukė grasinimų ir įžeidimų, kai privertė socialinį tinklą „Facebook“ ištrinti rasistines žinutes iš paskyros su M. Salvini vardu.

Pasak jo, M. Salvini „leido tarpti blogiausioms rasizmo formoms“.

Daug „sardinių“ taip pat protestuoja prieš klimato kaitą, mafiją ir skurdą.

Idėja yra gauti „naujos energijos laisvesne ir spontaniškesne forma“ nei politinės partijos, sakė M. Santori. Anot jo, judėjimas „hierarchijos“ neturės.

Kiti „sardinių“ taikiniai yra maži miesteliai – „trapi teritorija“, imli „pernelyg supaprastintoms idėjoms ir populizmui“.

„Sardinių judėjimas“ buvo atsakas į šalies šiaurėje stiprėjančias dešiniojo sparno koalicijos, kuriai vadovauja M. Salvini „Lyga“, pozicijas.

Spalio pabaigoje „Lyga“ laimėjo istorinę pergalę centrinio Umbrijos regiono, kurį pusę amžiaus valdė kairieji, rinkimuose.

M. Salvini dabar vykdo aktyvią kampaniją dėl pergalės kitame kairiojo sparno bastione – turtingoje Emilijoje–Romanijoje šalies šiaurės rytuose.

Regiono rinkimai ten numatomi sausio 26 dieną. Apklausos rodo, kad „Lygos“ kandidatų ir dabartinio centro kairės gubernatoriaus populiarumas yra apylygis.

M. Salvini yra sakęs, kad nori vieną po kito užkariauti regionus, nuversti dabartinę Penkių žvaigždučių judėjimo (M5S) ir centro kairės Demokratų partijos koaliciją ir išprovokuoti pirmalaikius rinkimus.