Tai buvo pirmasis prezidentų pokalbis. Jis vyko balandžio 21 dieną – du mėnesiai iki liepos 25 dienos skambučio, tapusio apkaltos tyrimo dingstimi.

Paviešintame pokalbyje neužsimenama nei apie Bidenus, nei apie 2016 metų prezidento rinkimus, kaip kad būta liepos mėnesio skambučio atveju, skelbia CNN.

Pirmojo prezidentų telefoninio kontakto išrašas paviešintas pasibaigus pusantro mėnesio patarėjų diskusijoms svarstant, ar verta pokalbio turinį viešinti visuomenei.

„Ukrainoje turiu daug bičiulių, kurie jus pažįsta ir mėgsta“, – V. Zelenskiui sako D. Trumpas.

JAV prezidentas naujam Ukrainos vadovui taip pat sako laukiantis, kada galės su juo susitikti ir pabendrauti akis į akį.

„Turime daug ką aptarti, bet visada esame su jumis“, – kalba D. Trumpas.
D. Trumpas primena, kad kadaise jam priklausė „Mis Visata“ frančizė.

„Ukrainai visada labai puikiai atstovauta“, – pareiškė Jungtinių Valstijų prezidentas.

Dokumentas, kuris pirmiausia išplatintas Baltuosiuose Rūmuose, pastarąjį mėnesį buvo atsidūręs intensyvių diskusijų epicentre.

Vidiniai nesutarimai, politiniai žaidimai ir diplomatiniai skirtumai kaip reikiant apsunkino situaciją, teigia su situacija gerai susipažinę šaltiniai.

D. Trumpas pirmą kartą apie galimybę paviešinti balandžio mėnesio pokalbio su V. Zelenskiu turinį užsiminė dar rugsėjo 25 dieną, tvirtindamas, kad jis padėtų jam atlaikyti apkaltos tyrimą ir įrodyti, kad jis nekaltas.

Prezidentas akcentavo, kad derėtų paviešinti ir viceprezidento Mike‘o Pence‘o telefoninių skambučių turinį.

Atšaukta JAV ambasadorė duoda parodymus viešame D. Trumpo apkaltos tyrimo posėdyje


JAV Atstovų Rūmai penktadienį prasidėjusiame apkaltos tyrimo posėdyje išklausys buvusios JAV ambasadorės Ukrainoje Marie Yovanovitch, atsidūrusios tyrėjus dominančios D. Trumpo sąjungininkų „šmeižto kampanijos“ taikiklyje, parodymus.

Karjeros diplomatė, dirbusi prie respublikonų ir prie demokratų prezidentų, turėtų papasakoti savo sukrečiančią istoriją, kaip buvo D. Trumpo netikėtai atšaukta ir perspėta „saugotis“, vienas po kito greitai sekusių įvykių virtinėje, sukėlusių susirūpinimą dėl Baltųjų rūmų šešėlinės užsienio politikos.

Marie Yovanovitch
Foto: AP / Scanpix

Ji ir kiti pareigūnai, pastarosiomis dienomis duodantys parodymus istorinėse viešose liudytojų apklausose Atstovų Rūmuose, sunkiai galėjo suprasti D. Trumpo veiksmus. Jų pateiktais liudijimais demokratai pasinaudos, siekdami įrodyti, jog prezidento elgesys buvo vertas apkaltos.

M. Yovanovitch ir kiti ypač atkreipė dėmesį į D. Trumpo asmeninį advokatą Rudy Giuliani, kuris, pasak vieno liudytojo, valdė „nederamą“ politinį kanalą, veikusį už oficialių diplomatinių JAV ir Ukrainos santykių ribų.

Už uždarų durų vykusiame liudijime paklausta, ar kas nors iš Valstybės departamento pareigūnų, žinojusių apie R. Guliani veiksmus, bandė jį sustabdyti, M. Yovanovitch atsakė: „Nemanau, kad jie būtų manę galintys [tai padaryti].“

Demokratai kaltina prezidentą, kad jis piktnaudžiavo įgaliojimais, kai pasinaudodamas JAV karine pagalba Ukrainai ir naujo tos šalies prezidento Volodymyro Zelenskio noru susitikti spaudė Kijevą atlikti tyrimą dėl demokrato Joe Bideno ir jo sūnaus Hunterio, dirbusio ukrainiečių dujų bendrovės „Burisma“ valdyboje.

Vienas iš svarbiausių įrodymų yra Baltųjų rūmų paskelbta liepos 25 dieną įvykusio prezidentų pokalbio telefonu stenograma. Iš jos matyti, kad D. Trumpas prašė V. Zelenskio inicijuoti tyrimą dėl J. Bidenų.

Pats D. Trumpas savo apkaltos tyrimą vadina neturinčiu pagrindo ir politiškai motyvuotu. Jis neigia padaręs ką nors nederama.