Sirijos kurdai tvirtino buvę svarbiausiu žvalgybinės informacijos šaltiniu, kuris leido amerikiečiams po ilgų metų paieškų susekti džihadistų vadą, sėjusį baimę Irake, Sirijoje ir daugelyje kitų pasaulio valstybių.

Visai netikėtai specialiosios operacijos didvyriu tapo joje dalyvavęs JAV kariuomenės šuo, kuris buvo sužeistas, kai vijosi į akliną tunelį įbėgusį A. B. al-Baghdadi. Tame tunelyje džihadistas ir detonavo savižudžio liemenę, kartu anapilin nusinešdamas ir tris savo vaikus.

Pirmadienį JAV kariuomenė šildėsi šlovės spinduliuose dėl puikiai pavykusios operacijos, kurios metu sunaikintas IS įkūrėjas ir dvasinis lyderis. Tai yra dar vienas smūgis ekstremistų grupuotei, vienu metu kontroliavusiai Anglijos dydžio teritoriją Artimuosiuose Rytuose.

„Jo mirtis žymi itin stiprų smūgį IS likučiams“, – sakė JAV gynybos sekretorius Markas Esperis.

Puikiai įvykdyta operacija

M. Esperis gyrė beveik šimto karių būrį, sraigtasparniais nusileidusį į A. B. al-Baghdadi kompleksą Idlibo regione Sirijoje.

Kariai įvykdė itin sudėtingą operaciją, kuri reikalavo bendradarbiavimo su rusais, kurdais, turkais ir Sirijos prezidento Basharo al-Assado režimu. Bendradarbiauti su visais Sirijos konflikto dalyviais reikėjo tam, kad specialiąją operaciją vykdantys amerikiečių kariai galėtų netrukdomai nuskristi iki A. B. al-Baghdadi gyvenamosios vietos.

„Jie įvykdė operaciją visais atžvilgiais puikiai“, – karius gyrė M. Esperis.

Jungtinio štabų viršininkų komiteto pirmininkas Markas Milley'is tikino, kad operacijos metu niekas nenukentėjo, nors JAV kariai buvo apšaudyti.

M. Milley'io teigimu, operacijos metu du vyrai paimti į nelaisvę, o A. B. al-Baghdadi palaikai buvo nugabenti į įslaptintą būstinę, kur atlikti DNR testai patvirtino jo tapatybę.

„Palaikai palaidoti, tai buvo padaryta tinkamai“, – tvirtino jis, pridurdamas, kad palaikai palaidoti „pagal karinio konflikto teisę“.

Kitas Pentagono pareigūnas patvirtino, kad A. B. al-Baghdadi palaikai buvo palaidoti nepažymėtoje vietoje jūroje. Taip pat 2011 m. buvo palaidoti „Al Qaeda“ lyderio O. Bin Ladeno palaikai. O. Bin Ladenas buvo nukautas JAV specialiosios operacijos metu Pakistane.

Abu Bakras al Baghdadi
Foto: AFP/Scanpix

NBC: kurdų žvalgas gavo amerikiečiams IS lyderio kraujo pavyzdį ir slėptuvės planą

Kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) infiltravo į teroristinės „Islamo valstybės“ (IS) grupuotės lyderio Abu Bakro al-Baghdadi aplinką agentą, kuris atskleidė amerikiečiams tikslų teroristo slėptuvės planą, taip pat perdavė jo kraujo pavyzdį.

Tai pirmadienį pranešė JAV televizijos kanalas NBC, remdamasis SDF vadu Mazloumu Abdi.

Pasak jo, SDF žvalgybai pavyko infiltruoti į IS savo žmogų, kuris vėliau tapo vienu iš Abu Bakro al-Baghdadi patarėjų. Šis agentas perdavė išsamų slėptuvės ir požeminių tunelių planą, taip pat pranešė grupuotės vadeivos asmens sargybinių skaičių. Informatorius buvo slėptuvėje per Abu Bakro al-Baghdadi likvidavimo operaciją ir pasitraukė kartu su JAV kariškiais.

Šis agentas prieš tris mėnesius pateikė amerikiečiams įrodymų, kad jis priklauso artimiausiai IS lyderio aplinkai. Tokiais įrodymais tapo Abu Bakro al-Baghdadi kraujo pavyzdys ir jo apatiniai baltiniai.

Spalio 27 d. JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad Amerikos kariškiai likvidavo Abu Bakrą al-Baghdadi. Pasak Baltųjų rūmų šeimininko, kartu su IS lyderiu buvo sunaikinta daug grupuotės narių. D. Trumpas taip pat padėkojo Turkijai, Rusijai, Sirijai ir Irakui už pagalbą rengiant operaciją. Bet Rusijos gynybos ministerija pareiškė neturinti patikimos informacijos apie Abu Bakro al-Baghdadi sunaikinimą ir neatidariusi oro erdvės virš Sirijos JAV aviacijai.

Per reidą JAV pajėgos sučiupo du žmones

Du vyrai buvo paimti į nelaisvę per JAV specialiųjų pajėgų operaciją Sirijoje, kurios metu buvo nukautas džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) pagrindinis vadeiva Abu Bakras al Baghdadi, pirmadienį nurodė vienas aukšto rango amerikiečių kariškis.

„Per šią užduotį [į nelaisvę] buvo paimti du suaugę vyrai“, – per spaudos konferenciją Pentagone sakė Štabų vadų komiteto pirmininkas Markas Milley.

„Jie yra mūsų rankose, saugiame objekte“, – pridūrė jis.