Likus vos 24 dienoms iki spalio 31-osios, kai JK turėtų pasitraukti iš ES, abi pusės siekia kuo labiau sumažinti joms tenkančią kaltę dėl galimai chaotiško „Brexit“.

ES lyderiai B. Johnsono praeitą savaitę paskelbtus paskutinės minutės pasiūlymus įvertino šaltai, parodydami, kokia gili praraja yra kilusi dėl pirmojo istorijoje išstojimo iš ES.

„Ką mes sakome mūsų draugams – tai yra labai dosnus, teisingas ir protingas pasiūlymas. Mes dabar norime išgirsti, ką apie jį galvojate jūs“, – žurnalistams pirmadienį sakė B. Johnsonas.

„Jei turite klausimų dėl vieno iš mūsų pasiūlymų, susėskime ir detaliai viską aptarkime“, – sakė jis, kartodamas, kad Jungtinė Karalystė bet kuriuo atveju išstos iš ES spalio 31 d.

Ant kortos pastatyta nei daug, nei mažai – Jungtinės Karalystės vienybė, pasaulio ekonomikos augimas ir Europos projekto ateitis.

B. Johnsonas ne kartą prisiekinėjo išvesti JK iš Europos Sąjungos spalio 31-ąją, teigdamas, esą verčiau jau „gulės negyvas griovyje“, nei prašys dar kartą atidėti „Brexitą“.

Visgi, iki spalio 19 d. nepavykus susitarti dėl „Brexit“ sutarties, teismo sprendimu jis privalės prašyti atidėti „Brexitą“.

Škotijos teismas pirmadienį atmetė aktyvistų siekį priversti B. Johnsoną prašyti atidėjimo bet kuriuo atveju, nes Vyriausybė esą patikino teismą, kad įstatymo bus laikomasi.

Praeitą savaitę B. Johnsonas išdėstė savo pasiūlymus dėl „Brexito“. Premjeras Vyriausybei itin nepriimtiną „apsidraudžiamosios priemonės“ įrankį tikisi pakeisti visą Airiją, taigi, ir ES, ir Šiaurės Airiją apimančia reguliacine zona.

JK pasitraukus iš ES, Šiaurės Airija esą galėtų pati spręsti, likti šioje reguliacinėje zonoje, ar trauktis kartu su Didžiąja Britanija.

Prancūzijos prezidentūros pareigūno teigimu, naujausius savo pasiūlymus B. Johnsonas išdėstė Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui pokalbio telefonu metu. Savo ruožtu E. Macronas paragino B. Johnsoną įsitraukti į diskusijas su ES „Brexito“ derybininku Micheliu Barnier.

„Prezidentas pasakė jam, kad derybas būtina kuo skubiau tęsti su M. Barnier komanda, jog iki savaitės pabaigos būtų įvertinti, ar įmanoma pasiekti naują sutartį, kuri neprieštarautų ES principams“, – „Reuters“ teigė pavardės viešinti nenorėjęs Prancūzijos prezidentūros pareigūnas.
B. Johnsono atstovai pirmadienį pabrėžė, kad ES turi lygiagrečiai su britais siekti kompromiso, kad būtų pasirašyta „Brexito“ sutartis.

„Esame pasirengę skubiai derėtis su ES, kad pasirašytume sutartį ir sukurtume naują ES ir JK partnerystę. Bet tai bus įmanoma tik tuo atveju, jei ES kartu sieks kompromiso“, – sakė atstovai.