Aukščiausiojo Teismo antradienio verdiktas sudavė B. Johnsonui pribloškiamą smūgį ir iškart išprovokavo raginimus premjerui atsistatydinti bei privertė dar labiau suabejoti jo pažadu spalio 31-ąją bet kokiomis sąlygomis išvesti JK iš Europos Sąjungos.

Konservatorių lyderis sugrįžęs iš Niujorko pateks tiesiai į Aukščiausiojo Teismo sukeltą politikos sūkurį.

Didžiosios Britanijos dešiniojo sparno bulvariniai leidiniai piktai sureagavo į Teismo sprendimą. Laikraštis „The Sun“ rašė gaunantis daugybę skaitytojų laiškų, kuriuose reiškiamas įtūžis.

„The Daily Telegraph“ rašė, kad B. Johnsonas „laikomas žmonių gynėju nuo isteblišmento, pasiryžusio sustabdyti „Brexit“, o „Daily Mail“ tvirtino: „Tikrieji politikos vandalai yra atitrūkę parlamentarai, blokuojantys „Brexit“.“

Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow paskelbė, kad parlamentarai vėl susirinks trečiadienį 11 val. 30 min. (13 val. 30 min. Lietuvos laiku), o aukštieji Lordų Rūmai pranešė, kad jų nariai sugrįš vėliau trečiadienį.

Pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas paragino B. Johnsoną atsistatydinti, bet sakė, kad nešauks parlamente balsavimo dėl nepasitikėjimo, kol bus eliminuota „Brexit“ be sutarties galimybė.

„Svarbiausias mūsų prioritetas yra užkirsti kelią išstojimui iš Europos Sąjungos be sutarties spalio 31 dieną“, – BBC radijui sakė J. Corbynas.

Pasak J. Bercow, vadinamųjų Ministro pirmininko klausimų – savaitinės trečiadienio sesijos – nebus, bet bus aptarinėjami „visi skubūs klausimai“.

Vyriausybės narys Michaelas Gove'as sakė, kad vyriausybė vėliau trečiadienį parlamente išdėstys kitus savo žingsnius.

„Nemanau, kad vyriausybė turėtų atsiprašyti už turimą tvirtą vidaus darbotvarkę. Nemanau, kad taip pat turėtume atsiprašinėti už tai, kad siekiame daryti pažangą dėl mūsų išstojimo iš Europos Sąjungos“, – BBC sakė M. Gove'as.

Smūgiai B. Johnsonui

Aukščiausiojo Teismo sprendimas suardė B. Johnsono „Brexit“ planus, kuriuos anksčiau apribojo virtinė pralaimėjimų parlamente.

B. Johnsonas britų žiniasklaidai antradienį pareiškė, kad „labai nesutinka“ su Aukščiausiojo Teismo nutartimi, kuria jo sprendimas sustabdyti parlamento darbą pripažintas neteisėtu, bet pažadėjo ją gerbti.

Ministras pirmininkas tikriausiai pakartos savo raginimą sušaukti pirmalaikius rinkimus. Niujorke Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos kuluaruose jis antradienį sakė, kad tai yra „akivaizdus dalykas, kurį reikia padaryti“.

Nepaisydamas skaudžių smūgių Bendruomenių Rūmuose ir teismuose, B. Johnsonas, kuris taip pat yra praradęs daugumą parlamente, tebėra populiarus tarp rinkėjų ir siekia rinkimų norėdamas gauti pakankamai vietų išstojimui prastumti.

Tačiau pirmalaikiams rinkimams surengti jam reikia opozicinių partijų sutikimo. Kol kas jos nenori jo duoti ir verčiau naudojasi savo darbine dauguma siekdamos laikyti B. Johnsoną ant trumpo pavadžio artėjant spalio 31-osios terminui.

J. Corbynas sakė BBC neparemsiantis siūlymo surengti rinkimus, „kol taps labai, labai aišku“, jog premjeras sieks atidėti „Brexit“ ir išvengti išstojimo be sutarties, bet iki šiol B. Johnsonas „atsisakinėjo prisiimti tokį įsipareigojimą“.

Opozicijos lyderis pridūrė, kad užkirsti kelią Britanijos išstojimui iš ES be sutarties yra leiboristų prioritetas.

„Labai džiaugčiausi, jeigu įvyktų visuotiniai rinkimai, kai būsime pašalinę [scenarijų] „be sutarties“, o Europos Sąjunga bus sutikusi dėl pratęsimo“, – kalbėjo J. Corbynas.