„Turiu pasakyti, kad labai nesutinku su tuo, ką nusprendė teisėjai. Nemanau, kad tai teisinga, bet eisime toliau, ir, žinoma, parlamentas sugrįš“, – žurnalistams sakė Niujorke šiuo metu viešintis JK premjeras.

„Sky News“ skelbė, kad atvykęs į JT Niujorke, B. Johnsonas iš pradžių ignoravo žurnalistų prašymą pakomentuoti Aukščiausiojo Teismo sprendimą.

Antradienį JK premjero biuras pareiškė, kad B. Johnsonas iš posto atsistatydinti neketina, Aukščiausiajam Teismui jo sprendimą sustabdyti parlamento darbą pripažinus neteisėtu.

Dauningo gatvė nurodė, kad B. Johnsonas šiąnakt – anksčiau, nei planuota – grįš iš Niujorko, kur dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje.

Tai reiškia, kad jis bus Londone trečiadienį, kai parlamentas planuoja grįžti prie darbo.

Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas antradienį nusprendė, jog ministro pirmininko B. Johnsono sprendimas prieš „Brexit“ sustabdyti parlamento darbą buvo neteisėtas, ir taip sudavė pribloškiamą smūgį, kuris iškart išprovokavo raginimus premjerui atsistatydinti.

11 Aukščiausiojo Teismo teisėjų vienbalsiai priėmė verdiktą, kuris, pasak jų, reiškia, kad parlamentas dabar gali iškart vėl susirinkti.

B. Johnsonas įrodinėjo, kad parlamento darbo sustabdymas iki spalio 14-osios buvo įprastas žingsnis, turintis sudaryti sąlygas neseniai dirbti pradėjusiai jo vyriausybei paruošti naują įstatymų leidybos darbotvarkę.

Premjero oponentai sako, kad jis sustabdė parlamento darbą siekdamas nutildyti parlamentarus prieš šalies išvedimą iš Europos Sąjungos jau spalio 31 dieną, nepriklausomai nuo to, ar pavyks pasiekti susitarimą su Briuseliu dėl tolesnių ryšių su Bendrija.

„Teismas privalo padaryti išvadą,.. kad sprendimas patarti Jos Didenybei paskelbti parlamento darbo pertrauką buvo neteisėtas“, – nutartyje nurodė Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Brenda Hale.

Pasak jos, taip yra „dėl to, kad jis ardė parlamento pajėgumą vykdyti savo konstitucines funkcijas ar jam trukdė“.

Todėl parlamento darbo sustabdymas yra „niekinis ir negaliojantis“, nurodė B. Hale ir pridūrė: „Parlamento darbo pertrauka nepaskelbta.“

Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow po Teismo sprendimo pareiškė, kad parlamentas privalo „nedelsdamas susirinkti“. Kiek vėliau jis nurodė, kad parlamentarai turėtų susirinkti trečiadienį.

Teisėjai „apgynė parlamento teisę ir pareigą susirinkti šiuo lemiamu metu stebėti vykdomosios valdžios ir reikalauti ministrų atsiskaityti“, sakė J. Bercow.

„Johnsonas privalo atsistatydinti“

Teismo sprendimas yra didelis smūgis B. Johnsonui, išprovokavęs raginimus jam atsistatydinti.

„Kviečiu Borisą Johnsoną, istoriniais žodžiais tariant, apsvarstyti savo padėtį ir tapti trumpiausiai kada nors dirbusiu ministru pirmininku“, – sakė pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas.

Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderis parlamente Ianas Blackfordas sakė: „Privalome tuojau pat sugrįžti į parlamentą. Norime grįžti prie darbo. Ir iškart po to Borisas Johnsonas privalo atsistatydinti.“

Liepos 24 dieną premjero pareigas pradėjęs eiti B. Johnsonas patarė karalienei Elizabeth II (ELzbietai II), kaip valstybės vadovei, paskelbti parlamento darbo pertrauką, kuri prasidėjo rugsėjo 10-ąją.

Ministras pirmininkas tvirtino, kad tai smarkiai pavėluotas žingsnis, visai nesusijęs su „Brexit“, bet oponentai kaltino jį bandant išvengti priešiškai nusiteikusio parlamento tikrinimo.

Dauguma Bendruomenių Rūmų narių nepritaria B. Johnsono grasinimui kitą mėnesį išstoti iš ES net ir tuo atveju, jei jam nepavyks susitarti su Briuseliu dėl išstojimo sąlygų.

Dviem atskiromis bylomis daugiau kaip 75 parlamentarai ir buvusio šalies konservatorių ministro pirmininko Johno Majoro remiama komanda užginčijo parlamento darbo sustabdymą kaip neteisėtą žingsnį.

Anglijos Aukštasis teismas nusprendė, kad šį klausimą turi spręsti ne teismai, bet Škotijos aukščiausios instancijos civilinių bylų teismas parlamento darbo suspendavimą pripažino neteisėtu. Aukščiausiojo Teismo buvo paprašyta priimti galutinį sprendimą.

Prieš sprendimo paskelbimą B. Johnsonas, kuris šiuo metu dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke, pakartojo, kad parlamentarai dar turės „pakankamai progų aptarti „Brexit“.

Pareigūnai pažymėjo, kad per savaitę nuo sugrįžimo po vasaros atostogų iki parlamento darbo pertraukos paskelbimo parlamentarai priėmė įstatymą, kuriuo siekiama neleisti JK kitą mėnesį išstoti iš ES be sutarties.

Vyriausybė įrodinėjo, kad ministro pirmininko galia sustabdyti parlamento darbą yra susijusi su „politika, o ne teise“.

Vyriausybės aukščiausio rango teisės patarėjas Škotijoje Richardas Keenas tvirtino, kad teismai neturėtų žengti į „neaiškiai pažymėtą minų lauką“.

„Tai draudžiama teritorija. Tai vykdomosios valdžios ir parlamento reikalas“, – sakė jis.