Įvairūs Izraelio leidiniai skelbia, kad premjero Benjamino Netanyahu dešiniojo sparno partija „Likud“ ir jo pagrindinio varžovo Benny Gantzo aljansas „Mėlyna ir balta“ turi po 32 mandatus 120 vietų parlamente.

Šiuo metu yra suskaičiuota per 90 proc. balsų. Oficialių rezultatų laukiama vėliau trečiadienį.

Tarpiniai rezultatai nenurodo jokio akivaizdaus kelio kokiai nors koalicijai, tad yra didelė tikimybė, kad bus deramasi dėl vienybės vyriausybės.

Buvęs gynybos ministras Avigdoras Liebermanas taip pat gali suvaidinti svarbų vaidmenį. Kaip pranešama, jo nacionalistinė partija „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“) kol kas turi devynis mandatus.

Daugiausia arabiškas Bendro sąrašo aljansas turėtų tapti trečia didžiausia politine jėga parlamente su 12 mandatų, skelbia žiniasklaida.

Tai gali suteikti arabų partijoms galimybę užkirsti kelią B. Netanyahu toliau eiti ministro pirmininko pareigas, jei jos nuspręstų sulaužyti tradiciją ir paremti B. Gantzo kandidatūrą į premjero postą.

Izraelio arabų partijos tradiciškai nepalaiko jokio kandidato į premjerus.

Izraelio premjero B. Netanyahu ir jo pagrindinio varžovo visuotiniuose rinkimuose B. Gantzo šalininkai naktį iš antradienio į trečiadienį buvo įtraukti į laukimo žaidimą, rinkėjų apklausoms neparodžius aiškaus balsavimo nugalėtojo.

Izraelio komercijos sostinėje Tel Avive vykusio B. Gantzo komandos renginio pradžioje vyravo ramiai džiugi nuotaika.

Antradienio vakarą po balsavimo susirinkę keli šimtai jaunų aktyvistų, kurių dalis vilkėjo marškinėlius su B. Gantzo centristinio aljanso „Mėlyna ir balta“ šūkiu, nekantriai laukė pasirodant savo lyderių.

Dideliuose ekranuose mirgėjo rinkėjų apklausų rezultatai, kėlę vilčių, kad buvęs kariuomenės vadas turi šansų tapti naujuoju Izraelio premjeru ir užbaigti B. Netanyahu vadovavimo erą – iš viso ministro pirmininko postą jis užima daugiau kaip 13 metų.

Benjaminas Netanyahu

„Nenorime pasakyti, kad [rinkimai] laimėti, bet labai to tikimės“, – kalbėjo 22-ejų savanoris Rotemas Mizrahi.

Tačiau B. Gantzas ragino savo šalininkus kantriai sulaukti oficialių antradienio rinkimų rezultatų.

„Žinoma, lauksime galutinių rezultatų. Tačiau atrodo, kad pasirodėme gerai ir – nemažiau svarbu – padarėme tai savaip“, – kreipėsi jis į minią ir pridūrė, kad sieks suformuoti plačią vienybės vyriausybę.

Po visų kalbų renginyje nuskambėjo Izraelio himnas.

„Stabili vyriausybė“

Už kelių kilometrų vyko B. Netanyahu partijos „Likud“ vakarėlis po rinkimų. Renginys prasidėjo po 23 val., praėjus valandai po to, kai pasirodė pirmosios rinkėjų apklausos.

Tačiau tų apklausų rezultatų, kurie nepateisino B. Netanyahu vilčių, ekranuose nebuvo matyti.

Keli šimtai premjero šalininkų skandavo: „Bibi Izraelio karalius“, vadindami B. Netanyahu pravarde.

Kiti sėdėjo pavargę ir vis tikrino savo telefonus, grojo šokių muzika, o ant tuščių kėdžių buvo palikti rinkimų plakatai su užrašais „Netanyahu stipri dešinė“.

Galiausiai vakarėlio vietoje apie 3 val. pasirodė ir pats B. Netanyahu.

Tai pradžiugino susirinkusiuosius; kai kurie iš jų net stojosi ant kėdžių, kad pamatytų politiką, kurį daugelis jų laiko didvyriu.

B. Netanyahu apkabino savo ministrus, o minia skandavo šūkius, kuriais ragino jį kurti dešiniojo sparno aljansą, kuris būtų panašus į dabartinę valdančiąją koaliciją, užuot prisijungus prie nacionalinės vienybės vyriausybės.

Jis buvo pristatytas kaip „ministras pirmininkas ir naujas ministras pirmininkas“.

69-erių politikas neparodė jokių ženklų, kad artimiausiu metu būtų pasiruošęs atsisveikinti su savo postu.

„Šiuo metu vardan visų šitų tikslų Izraeliui reikia stiprios, stabilios vyriausybės, sionistinės vyriausybės. Vyriausybės, kuri būtų įsipareigojusi Izraeliui kaip žydų tautinei valstybei“, – pakimusiu balsu pareiškė B. Netanyahu.

Galutiniai rinkimų rezultatai tikriausiai paaiškės tik trečiadienio popietę, bet dienraščio „The Jerusalem Post“ atlikta apklausa rodo, kad 120 vietų Knesete „Likud“ turėtų gauti 33 vietas, o visas B. Netanyahu palaikantis dešinysis blokas – 57 vietas. Tuo metu „Mėlynos ir baltos“ aljansas gali tikėtis 34 vietų, o centro kairiajam blokui lieka 53 vietos.

Trijų televizijų atskirai atliktų rinkėjų apklausų rezultatai rodo, kad B. Netanyahu ir B. Gantzas gali tikėtis gauti po 31–34 vietas.

Šie parlamento rinkimai Izraelyje buvo jau antri per pastaruosius penkis mėnesius.