„Kam tokia isterija? Du žodžiai: išmanusis balsavimas“, – sakė opozicijos lyderis savo tinklaraštyje.

A. Navalnas sakė, kad policija kratas vykdo daugiau kaip 200 adresų 41 Rusijos mieste.

Pasak jo, tai yra „didžiausia policijos operacija šiuolaikinės Rusijos istorijoje“.

A. Navalno teigimu, ji surengta dėl to, kad jis ragino savo šalininkus balsuoti strategiškai, kad vietos valdžios rinkimuose, vykusiuose Rusijoje sekmadienį, būtų išstumti valdančiosios partijos kandidatai.

Prezidento Vladimiro Putino sąjungininkai per rinkimus Maskvoje dėl to patyrė didelį pralaimėjimą.


„Putinas nuliūdo ir trepsi kojytėmis“, – pareiškė 43-ejų opozicijos lyderis.

A. Navalno teigimu, pareigūnai nori „demoralizuoti“ rusus ir priversti juos „atsisakyti kolektyvinių veiksmų“.

Socialiniame tinkle „Twitter“ jis pareiškė, kad tyrėjų furgonai atvyko ir prie jo įkurto „Kovos su korupcija fondo“ (FBK) biuro Maskvoje.

Aleksejus Navalnas
Foto: AP / Scanpix

Rusijos pareigūnai ketvirtadienį atliko dešimtis reidų protestų lyderio Aleksejaus Navalno regioniniuose štabuose ir jo rėmėjų namuose.

Prieš rinkimus A. Navalnas ragino savo šalininkus balsuoti strategiškai, kad vietos valdžios rinkimuose būtų išstumti valdančiosios partijos kandidatai.

„Štai ką matome 41 mieste visoje šalyje“, – pridūrė iš pažiūros pavargęs opozicijos lyderis.


Operacijoje dalyvavę policijos pareigūnai, tyrėjai, nacionalinės gvardijos ir saugumo tarnybų nariai konfiskavo štabuose rastus kompiuterius ir telefonus, sakė A. Navalnas.

Nuopelnus už tai, kad valdančioji partija neteko beveik trečdalio savo vietų Maskvos dūmoje, A. Navalnas priskyrė balsavimo strategijai.

Pasak A. Navalno, kratos buvo atliekamos jo štabuose ir rinkimų kampanijos koordinatorių bei jų artimųjų namuose, o taip pat jo įkurto „Kovos su korupcija fondo“ (FBK) biure Maskvoje.

Teisėsaugos institucijos kol kas oficialios informacijos apie įvykusius reidus nepateikė.

A. Navalno atstovė Kira Jarmyš kaltino valdžios pareigūnus bandant suduoti „stiprų smūgį“ organizacijai.


„Šie reidai yra bauginimo akcija, – sakė ji. – Vienintelis policijos tikslas buvo konfiskuoti mūsų dokumentus ir paralyžiuoti mūsų darbą. Mes nesiliausime.“

Reidai buvo nukreipti prieš opozicijos aktyvistus visoje šalyje nuo Rusijos vakarinės Kaliningrado srities iki Vladivostoko Tolimuosiuose Rytuose, sakė A. Navalno padėjėjai.

K. Jarmyš naujienų agentūrai AFP nurodė, kad prie A. Navalno štabo Maskvoje matė stovintį automobilį, priklausantį įtakingam Tyrimų komitetui, tačiau reidų biure nebuvo.

Uralo regione esančiame Jekaterinburge šalikais veidus užsidengę pareigūnai, vilkintys juodomis uniformomis be skiriamųjų ženklų, neleido niekam patekti į štabą, pranešė vietos žiniasklaida.

Uralo Permės mieste įsikūręs štabas sakė, kad pareigūnai įsiveržė pro langus ir išvertė duris.

„Liudininkai“ tyrime

Rugpjūčio 3 dieną Tyrimų komitetas iškėlė baudžiamąją bylą dėl FBK finansavimo. Tyrimo duomenimis, nuo 2016 metų sausio iki 2018 metų gruodžio FBK darbuotojai legalizavo apie 1 mlrd. rublių (apie 13,8 mln. eurų), gautų iš kitų asmenų nusikalstamu būdu. Šie pinigai esą naudoti FBK veiklai.

A. Navalno padėjėjas Leonidas Volkovas socialiniuose tinkluose paskelbė, kad asmenys, pas kuriuos buvo atliktos kratos, buvo iškviesti apklausai kaip bylos „liudininkai“.

Prieš rugsėjo 8-osios rinkimus A. Navalnas ir jo bendražygiai surengė virtinę protestų Rusijos sostinėje, pareigūnams atsisakius įregistruoti rinkimams į Maskvos dūmą daug populiarių opozicijos kandidatų.

Tačiau charizmatiškajam 43 metų opozicijos lyderiui pačiam teko praleisti kelis protestus dėl 30 parų arešto bausmės, jam skirtos už ankstesnius nesankcionuotus protestus.

Nuo to laiko, kad šis aršus Kremliaus kritikas ėmėsi labai sėkmingos antivyriausybinės kampanijos, jam buvo iškelta ištisa virtinė bylų, siekiant pažaboti jo veiklą.

„Vienintelis būdas, kaip policinė valstybė gali atsakyti į masinius mitingus, yra masiniai reidai“, – parašė A. Navalno fondo advokatas Aleksandas Golovačas socialiniame tinkle „Twitter“.

A. Navalnas FBK įkūrė 2011 metų rugsėjį. Ši organizacija užsiima korupcijos atvejų tyrimais. FBK skelbia, kad jo veikla finansuojama paaukotomis lėšomis.

Prieš rugsėjo 8-osios rinkimus A. Navalnas ir jo bendražygiai surengė virtinę protestų Rusijos sostinėje, pareigūnams atsisakius įregistruoti rinkimams į Maskvos dūmą daug populiarių opozicijos kandidatų.

Per tas protesto akcijas buvo reikalaujama laisvų ir sąžiningų rinkimų, bet policija ėmėsi griežtų priemonių demonstrantų atžvilgiu, daug jų buvo sulaikyta, o keliems jų skirtos ilgos laisvės atėmimo bausmės už policininkų užpuolimą mitingų metu.