Per vieną akimirką turtuoliais tapusieji taip pat greitai bankrutuoja arba žudosi, tampa nusikaltimų aukomis. Štai tik kelios „prakeiktų“ loterijos milijonierių istorijos. Tebūnie tai įspėjimas visiems, svajojantiems apie dešimčių ir net šimtų milijonų aukso puodą.

Laiškanešio sėkmė

Prieš šešerius metus smulkus ir nelabai sėkmingas verslininkas iš nedidelio Anglijos kaimelio Haverhilo loterijoje laimėjo kiek daugiau kaip 148 mln. svarų sterlingų. Iki tol Adrianas Bayfordas niekada gyvenime nebuvo turtingas. Dirbo laiškanešiu, paskui atidarė muzikos įrašų krautuvėlę ir prekiavo senais kompaktiniais diskais. Atostogoms su žmona, sanitare vietos ligoninėje, tekdavo taupyti visus metus. O kur dar dviejų vaikų išlaikymas? Taigi milijonai kardinaliai pakeitė vyro gyvenimą. Bet ne tik gerąja prasme.

Praėjus keturiems mėnesiams pro laimėjimo, A. Bayfordas buvo priverstas uždaryti savo parduotuvę, nes „įgriso, kad visokie žmonės ateina ir reikalauja pinigų“. Mažmeninę prekybą naujai iškeptas multimilijonierius iškeitė į stambų verslą – ėmė supirkinėti apylinkėse nekilnojamąjį turtą.

Adrianas Bayfordas

Seni Adriano pažįstami ir kaimynai skundėsi, kad per jį Haverhile auga būstų kainos, tik buvusiam paštininkui tai buvo nė motais: pagaliau jis galėjo sau leisti viską. Netrukus A. Bayfordas persikėlė gyventi į prabangų XIX amžiaus pradžios dvarą. Didžiulis senovinis namas su atskirais flygeliais tarnams ir arklidėmis kainavo vos 6,5 mln. svarų – dienpinigius, palyginti su brito kapitalu.

Savo naujuosius namus Adrianas papuošė žibančiais riterių šarvais, įvažą į dvarą – pora akmeninių šernų, o po langais paleido ganytis gauruotų škotų Hailando veislės karvių. Per kiekvienas Kalėdas milijonieriaus svečius pasitikdavo milžiniška Kalėdų Senelio figūra. 2016-aisiais A. Bayfordas grįžo į prekybos verslą – atidarė naują muzikos įrašų parduotuvę. Po kurio laiko – dar vieną.

„Esu didelis roko gerbėjas“, – aiškino Adrianas, prisiekęs grupių AC/DC, „Aerosmith“ ir „Iron Maiden“ gerbėjas. Visą gyvenimą dievinęs muziką, jis pagaliau galėjo neskaičiuoti savo pomėgiui leidžiamų pinigų. Taigi surengė net du roko festivalius tiesiog savo kieme bei rimtai svarstė įsigyti kompaktinių diskų fabrikėlį. Trumpai tariant, iš pažiūros A. Bayfordo gyvenime viskas buvo nuostabu. Ir tik artimiausi draugai žinojo, kaip iš tikrųjų nelinksma milijonieriui. Meilės nenusipirksi… „Loterijos prakeiksmas“ išardė Adriano šeimą.

Adrianas Bayfordas

Vos po pusantrų metų pasklido žinia, kad jo žmona Džiliana pasiėmė vaikus ir grįžo į gimtąją Škotiją. Anot gandų, vyras pats pareikalavo skyrybų, nes sutuoktinė buvo jam neištikima su sodininku. Geltonoji spauda net skalambijo, neva už tai jis pervažiavo sodininką golfo automobiliu ir sulaužė jam koją.

Pats Adrianas, tiesa, kategoriškai neigė bet kokį ryšį tarp skyrybų, sodininko ir to nelemto incidento. Nuo tada A. Bayfordas penkerius metus bandė susitvarkyti asmeninį gyvenimą, bet vis nesėkmingai. 2014 metais pas milijonierių pradėjo dirbti emigrantė iš Lenkijos Marta Jaroš, ligi tol buvusi dešrų fabriko darbininke.

Oficialiai mergina vadinosi pono Bayfordo asmenine vairuotoja ir asmens sargybine, nors visiems buvo aišku, kad juodu sieja toli gražu ne tik dalykiniai santykiai. Paskui staiga atsirado tokia Samanta Burbidž, su kuria Adrianas susipažino internetu, ir užėmė dvaro arklidžių prižiūrėtojos pareigas. Nepaisant solidaus amžiaus skirtumo (mergina buvo 16 metų jaunesnė už savo darbdavį), šis romanas užsitęsė ilgiausiai.

Gal dėl to, kad turtuolis savo mylimąją užvertė dovanomis, įskaitant ir bandą grynakraujų žirgų, o paskui dar nupirko jiems ir areną gretimoje grafystėje, kainavusią 1,5 mln. svarų. Vos po dviejų pažinties savaičių A. Bayfordas Samantai pasipiršo. Ji atsakė „taip“.

Bet kai jau buvo planuojamos vestuvės, ji staiga persigalvojo ir 2017-ųjų sausį pasipustė padus. Išvykdama buvusi sužadėtinė prigriebė 30 žirgų, vertų 300 tūkst. svarų sterlingų, 100 tūkst. kainuojantį furgoną jiems gabenti, mersedesą už 60 tūkst. svarų ir porelę juodųjų labradorų, laikytų dvare. Adrianas, šio pabėgimo metu lankęs vaikus Škotijoje, dėl tokio jaunos gražuolės poelgio kaltino tik perdėtą publikos dėmesį jų romanui.

Adrianas Bayfordas
Foto: PA / Scanpix

Kiek atsipeikėjęs po patirto smūgio, A. Bayfordas bandė susitikinėti su 40-mete vietinio itališkų patiekalų restorano padavėja, kurią pažinojo dar prieš praturtėdamas. Pora išsilaikė iki šių metų birželio – tada milijonierius vėl buvo pamestas. Tiesa, šįkart jo draugė turėjo svarią priežastį – mylimojo telefone aptiko intymų jo susirašinėjimą su buvusia asmens sargybine lenkaite…

Dabar 48-erių Adrianas yra turbūt vienas vienišiausių milijonierių pasaulyje. Kaip teigia pažįstami, vyras įsitikinęs, jog visų jo problemų ir nesėkmių priežastis yra turtai. Nes jei tik jis nebūtų turėjęs pinigų sodininkui pasamdyti… Apmaudžiausia, kad buvusiai jo žmonai, priešingai nei jam, puikiausiai sekasi, ji neseniai ištekėjo antrąkart. Turbūt tos vestuvės tapo paskutiniu lašu A. Bayfordo kantrybės taurėje, nes jis nusprendė išparduoti visą per pastaruosius metus įgytą nuosavybę ir išsikraustyti į Australiją – pradėti viską iš naujo.

Tam davė, tam davė ir savęs nepamiršo

Staigus praturtėjimas dažnai nesibaigia geruoju. Dar 2001 metais žurnalas „The American Economic Review“ rašė, kad kas ketvirtas loterijos laimėtojas bankrutuoja. O 2009-aisiais Paryžiaus ekonomikos mokyklos ekspertai atliko tyrimą, kuris atskleidė, jog pernelyg staigus asmeninių pajamų augimas neretai lemia gyvenimo būdo permainas, didinančias mirties riziką. Paprasčiau tariant, dauguma žmonių būna tiesiog nepasiruošę tokiems pokyčiams, tad labai greitai paleidžia lengvai įgytus turtus vėjais.

Kanadietė Sharon Tirabassi – vieniša motina, gyvenusi iš socialinių pašalpų, – 2004 metais loterijoje laimėjo net 10,5 mln. JAV dolerių. Bet vos po kelerių metų vėl sėdėjo prie suskilusios geldos. Sharon bėda buvo tai, kad ji nenorėjo pasirodyti godi. Moteris stengėsi padėti draugams ir pažįstamiems, taip pat negalėjusiems išbristi iš skurdo.

Specialiai tam nusipirko keletą namų ir juos nuomojo kone už dyką arba net pati mokėdavo mokesčius už svetimą būstą. Taip pat skolino pinigus į kairę ir į dešinę: kam verslui pradėti, kam užstatui susimokėti, kad išleistų iš areštinės. Dar kelis milijonus Sh. Tirabassi dovanojo tėvams ir išdalijo gausiam būriui brolių bei seserų. Savęs, žinoma, milijonierė irgi nepamiršo. Nusipirko keturis automobilius, tarp jų – milžinišką „Hummer“ visureigį, važinėjo atostogauti į Floridą, Las Vegasą, Karibus. Kai pagaliau susigriebė, sąskaitoje buvo belikę 750 tūkst. dolerių. Prabangą teko pamiršti, persikraustyti į nuomojamą butą ir vėl įsidarbinti. Bet Sharon, pasirodo, buvo viena iš laimingųjų.

Blogiausia, kas galėjo nutikti

Kai 47-erių teksasietis Billy Bobas Harrellas Jaunesnysis, iš varguolio algos sunkiai išmaitindavęs šeimą, 1997 metais išlošė 31 mln. JAV dolerių, irgi nusprendė pirmiau pagalvoti apie kitus. Giminaičiams ir draugams pripirko namų, butų, dešimtis tūkstančių dolerių paaukojo bažnyčiai, tūkstančius išdalijo maistu varguoliams. Deja, gandai apie Billy Bobo dosnumą netruko pasklisti, ir vargšą milijonierių ėmė persekioti visi, kas netingi, svajojantys pralobti iš jo sėkmės. Bandant atsikratyti akiplėšų, nuolat tekdavo keisti telefono numerį – tarytum didesnių bėdų nebūtų.

O jų B. B. Harrellui ir taip nestigo, pradedant tuo, kad praėjus mažiau nei metams po laimėjimo jį paliko žmona. „Laimėjimas loterijoje buvo blogiausia, kas man nutiko gyvenime“, – kartą prisipažino B. B. Harrellas savo finansų patarėjui. Naujasis turtuolis nusižudė praėjus apie dvidešimčiai mėnesių po dienos, kurią jis laikė sėkmingiausia gyvenime.

Bėk, kol gali

Stambūs laimėjimai ne vieną „laimingąjį“ nuvarė į kapus. Dar vienas amerikietis, Jeffrey Dampier, kuklus juodaodis apsaugininkas iš Ilinojaus valstijos, 1996-aisiais loterijoje laimėjęs 20 mln. dolerių, pusę pinigų atidavė žmonai su ja skirdamasis. O paskui padarė lemtingą klaidą vėl vesdamas. Iš pradžių viskas klostėsi sėkmingai. Sutuoktiniai persikėlė gyventi į Floridą, pradėjo savo verslą – atidarė gurmaniškų spragėsių krautuvėlę.

Bet laimė buvo trumpa ir 2005-aisiais baigėsi didele tragedija. Jeffrey visada buvo labai dosnus aplinkiniams ir ypač – žmonos giminaičiams, tad vieną dieną žmonos sesuo Viktorija, su kuria J. Dampier turėjo romaną, susimokiusi su savo nuolatiniu draugužiu, išviliojo jį iš namų neva padėti sugedus automobiliui.

Porelė milijonierių prievarta įsodino į mikroautobusą, surišo ir ėmė reikalauti pinigų. Veltui – net ir talžomas šautuvo buože Jeffrey nenusileido. Taigi meilužė jį nušovė, o mikroautobusą su kūnu suokalbininkai numetė apleistoje šalikelėje.

Žudikai buvo sučiupti po poros dienų ir visam likusiam gyvenimui sėdo už grotų. Tačiau visi šios baisios istorijos dalyviai sutinka, kad geriau jau Jeffrey niekada nebūtų laimėjęs tų prakeiktų milijonų…

„Būna dienų, kai man norisi grįžti į senąjį gyvenimą, kai aš tiesiog kas dvi savaites gaudavau algą“, – prisipažįsta amerikietis Vilis Sylis, 2013-aisiais su penkiolika kolegų pasidalijęs trečdalį milžiniško – 450 mln. JAV dolerių – aukso puodo.

Po visų dalybų ir mokesčių automechanikui iš Naujojo Džersio valstijos liko mažiau kaip 4 milijonai. Užtat ant galvos pradėjo lipti reporteriai, tolimi giminaičiai, ir visi iš Vilio kažko norėjo. Nepraėjus ir keliems mėnesiams amerikietis suprato kai ką, kas paskatino įspėti visus būsimus loterijų laimėtojus: V. Sylis pataria jiems nekartoti jo klaidų ir nesiviešinti.

„Tiesiog pradinkite, – sako jis. – Sprukite, kol galite.“ Vilio žmona Dona jam karštai pritaria, nes, kaip sako pora, pinigai apverčia visą gyvenimą aukštyn kojomis. „O mes visiškai nenorėjome keisti gyvenimo būdo – mums patiko, kaip gyvenome…“ – dabar su ilgesiu prisimena pora.