Daugiau kaip 260 gyventojų iš smarkiai nuniokotos Didžiojo Abako salos atvyko į sostinę Nasau po ilgiau kaip septynias valandas trukusios kelionės vyriausybės užsakytu keltu. Antrasis toks laivas turėtų atplaukti vėliau tą pačią naktį.

Sveikatos apsaugos ministras Duane'as Sandsas patvirtino, kad siaučiant uraganui žuvo mažiausiai 43 žmonės, pranešė televizija CNN ir Bahamų laikraštis „The Tribune“. Anksčiau buvo skelbta, kad stichija nusinešė mažiausiai 30 gyvybių.

„43 yra oficialus [aukų] skaičius; daug dingusių, tad šis skaičius, kaip manoma, reikšmingai padidės“, – televizijai „NBC News“ sakė premjero Huberto Minniso atstovė Erica Wells Cox.

D. Sandsas anksčiau sakė, kad galutinis aukų skaičius veikiausiai bus „pribloškiantis“.

„Iš tiesų tebėra dingę šimtai ar net tūkstančiai žmonių“, - CNN sakė Bahamų turizmo ir aviacijos ministerijos generalinė direktorė Joy Jibrilu.

Didžiosios Bahamos ir Didžiojo Abako salose be namų liko tūkstančiai žmonių. Daugelis jų sakė netenkantys vilties dėl gelbėjimo ir pagalbos operacijų lėto tempo.

„Neveikia jokia degalinė, maisto parduotuvės, mano darbo nebeliko“, - skundėsi Marš Harboro gyventoja Melanie Lowe. Moteris, kurios namą smarkiai apgadino uraganas, kartu su 16 kitų žmonių buvo apsistojus viename bute, kol buvo atplukdyta į Nasau.

Kaip praneša Jungtinių Tautų pareigūnai, daugiau kaip 70 tūkst. žmonių, tai yra, beveik visiems Didžiosios Bahamos ir Didžiojo Abako gyventojams, reikalinga pagalba po audros, sugriovusias daugybę namų ir sunaikinusios pragyvenimo šaltinius.

JAV Pakrančių sargyba ir privačios organizacijos evakuoja Abako ir kitų salų gyventojus į Nasau.

Prie šių pastangų taip pat prisideda Didžiosios Britanijos karališkasis laivynas ir kelios nevyriausybinės organizacijos, bet jas trikdo oro uosto takams potvynio padaryta žala, sugriautos arba apgadintos prieplaukos ir nutrūkęs ryšys.

Daug nuo audros nukentėjusių bahamiečių laikinai apsistojo palapinių miestelyje šalia Nasau oro uosto, netoli vietos, kur leidžiasi ir kyla pagalbos operacijų lėktuvai.

JAV paveiktos menkai

Gyviems likusiems žmonėms imantis pirmųjų žingsnių atkurti savo gyvenimą, Bahamų vyriausybė stengiasi pasirūpinti žuvusiais ir surasti dingusius.

D. Sandsas sakė, kad į nuniokotas salas buvo pasiųsta papildomų darbuotojų ir šaldytuvų palaikams.

Palaikus tvarkantys darbuotojai, dėvintys baltus apsauginius kostiumus, mėlynas pirštines ir kaukes, Marš Harbore buvo matomi nešantys kūnus, sudėtus į žalius lavonmaišius, ir kraunantys juos į sunkvežimių priekabas..

„Kaip žinote, Jungtinėms Valstijoms smūgis nebuvo toks stiprus, kaip galvojome, bet Bahamoms buvo smogta labai, labai smarkiai“, – per „Twitter“ paskelbtame vaizdo pranešime sakė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Jungtinių Valstijų vardu ir Jungtinių Valstijų žmonių vardu uoliai darbuojamės, esame su jumis – ir telaimina jus Dievas“, – pridūrė jis.

„Bet kurios kruizinių laivų bendrovės, norinčios parūpinti stacionarių apgyvendinimo vietų ir kita – esu tikras, kad [jų pagalba] būtų dėkingai priimta!“ – per tviterį parašė prezidentas.

„Dorian“ sausumą Jungtinėse Valstijose pasiekė būdamas 1-osios kategorijos uraganas. Tuo metu audros vėjų greitis buvo beveik 150 km per valandą.

Majamyje įsikūręs Nacionalinis uraganų centras (NHC) nurodė, kad audra pasiekė sausumą ties Hateraso kyšuliu, Šiaurės Karolinos salose netoli valstijos pakrantės.

Okrakoko mieste, esančiame į pietvakarius nuo Hateraso kyšulio, buvo pranešta apie potvynius.

Tūkstančiai pajūrio gyventojų nuo Floridos iki Virdžinijos baiminosi prognozuoto tiesioginio audros smūgio, bet JAV rytų pakrantė mažai tenukentėjo.

Pietų Karolinos mieste Čarlstone kilo potvynių, dešimtys tūkstančių gyventojų liko be elektros, bet pranešimų apie didesnę žalą nebuvo.

NHC 23 val. vietos (šeštadienį 6 val. Lietuvos) laiku pranešė, kad „Dorian“ slenka į šiaurės rytus palei Atlanto vandenyno pakrantę 41 km per valandą greičiu ir „skubiai artėja prie Naujosios Škotijos“.

Ryte „Dorian“ centras turėtų praslinkti į pietryčius nuo Naujosios Anglijos pakrantės ir gali atnešti uraganinių vėjų į dalį Kanadai priklausančios Naujosios Škotijos provincijos.

Kanados uraganų centras paskelbė perspėjimus Naujosios Škotijos vidurio ir rytinėje dalyse.