Volodymyras Cemachas, kaip įtariama, dirbęs prorusiškiems separatistams oro erdvės gynybos specialistu, buvo paleistas įsisiūbavus kalboms, kad jis gali būti įtrauktas į planuojamą Rusijos ir Ukrainos apsikeitimą kaliniais.

„Norėtume, kad jis galėtų dalyvauti tyrime. Be abejo, apgailestautume, jei to nepavyktų padaryti, nes jis paleidžiamas“, – naujienų agentūrai AFP sakė Nyderlandų vadovaujamos Jungtinės tyrėjų komandos (JIT) atstovė Brechtje van de Moosdijk.

Paklausta, ar V. Cemacho paleidimas reiškia, kad sunkiau bus apklausti jį dėl bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo numušimo 2014 metais, ji atsakė: „Panašu, kad taip.“

Vis dėlto ji patikino, jog teismas kitąmet „kaip ir planuojama, nagrinės“ dar keturių prie MH17 katastrofos galimai prisidėjusių asmenų bylas.

Olandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas pareiškė palaikąs „glaudžius ryšius su ukrainiečių valdžios institucijomis“ ir pridūrė, jog Amsterdamas „kontroliuoja padėtį“, pranešė Nyderlandų naujienų agentūra ANP.

2014 metų liepos 17 dieną iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs „Boeing 777“ buvo susprogdintas ore virš prorusiškų separatistų kontroliuotos teritorijos Ukrainos rytuose. Per katastrofą žuvo visi 298 laineriu skridę žmonės, tarp jų – 196 olandai.

Vienas Kijevo teisėjas ketvirtadienį liepė paleisti birželį suimtą V. Cemachą, bet perspėjo jį nemėginti pabėgti.

Anot vietos žiniasklaidos, Kremlius siekia, kad jis būtų įtrauktas į procesą, kurį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pavadino prie pabaigos artėjančiu „didelio masto“ apsikeitimu kaliniais su Kijevu.

„Esame labai susirūpinę, kad jis pradings, nebus pasiekiamas nagrinėjant baudžiamąją bylą... Jis yra įtariamasis“, – AFP pareiškė per lainerio katastrofą žuvusių olandų artimiesiems atstovaujančio fondo pirmininkas Pietas Ploegas.

„Yra tikimybė, kad daugiau niekada jo nepamatysime“, – pridūrė jis.

Tuo metu 40 europarlamentarų trečiadienį parašė laišką Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui, ragindami neišduoti Rusijai V. Cemacho, kurį pavadino „svarbiu įtariamuoju“.

„Akivaizdu, kai tai kelia didelį susirūpinimą, – AFP sakė europarlamentarė iš Nyderlandų Kati Piri. – Tai nepanašu į teigiamą ženklą, ypač atsižvelgiant į Putino šią popietę išsakytus komentarus, kad beveik pasiektas susitarimas dėl [apsikeitimo kaliniais].“

Europos Parlamento įstatymų leidėja nurodė, kad jei V. Cemachas bus įtrauktas į apsikeitimą kaliniais, Ukraina „pažeistų tyrėjams duotus įsipareigojimus ir tai, be abejo, rimtai paveiktų derybas su Europos Sąjunga“.