Į Lenkiją D. Trumpas atvyks sekmadienį, ten dalyvaus sukakties minėjimo ceremonijoje – 80 metų nuo tada, kai prasidėjo Antrasis pasaulinis karas.

„Prezidente, raginu jus atsiimti ir vėl iš naujo įtvirtinti JAV, kaip pasaulio lyderės, vaidmenį“, – į D. Trumpą L. Walesa kreipėsi viename interviu, kurį ketvirtadienį išspausdino Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“.

„Pasauliui reikia JAV vadovavimo. Ne tik ekonominio ar karinio, bet ir politinio bei vertybinio“, – teigė Nobelio premijos laureatas L. Walesa.

L. Walesa buvo „Solidarumo“ – nepriklausomų profesinių sąjungų judėjimo, kuris 1989 metais į Lenkiją taikiai atnešė komunizmo pabaigą, – vadovas ir 1990 metais tapo pirmuoju po karo demokratiškai išrinktu šalies prezidentu.

„Turiu žinutę prezidentui D. Trumpui: JAV metų metus buvo puiki ir kelią visam pasauliui rodžiusi imperija. Šiandien JAV nebėra įtakingiausia pasaulio valstybė“, – „Rzeczpospolita“ dienraščiui sakė L. Walesa.

Su kontroversiška Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybe nesutariantis L. Walesa sekmadienio ceremonijoje Varšuvoje žada nedalyvauti. Į karo pradžios minėjimo renginius turėtų atvykti ir keletas kitų svarbių vadovų, nors Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel nežada atvykti, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nebuvo pakviestas.

Pasak Lenkijos prezidentūros atstovų, renginyje turėtų dalyvauti maždaug 40 užsienio delegacijų, pusei jų vadovaus aukščiausieji valstybių diplomatai.

Smerkia sprendimą nekviesti Rusijos

Lechas Walesa ketvirtadienį pasmerkė šalies vyriausybės sprendimą nekviesti Rusijos prezidento Vladimiro Putino į artėjantį Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ųjų metinių minėjimą.

„Nekviesdami Rusijos, mes tik bloginame ir taip blogus santykius“, – sakė L. Walesa interviu lenkų laikraščiui „Rzeczpospolita“.

„Jei turime prieštarų, kalbėkime, o ne izoliuokime“, – pažymėjo eksprezidentas.

„Lenkija buvo užpulta iš dviejų pusių – viena pusė buvo pakviesta, o kita ne, – tęsė jis. – Putinas rugsėjo 1-ąją turi būti Lenkijoje ir išgirsti tiesą apie tai, kaip buvome užpulti. Jis turi išgirsti kelis objektyvius žodžius, bet diplomatine maniera.“

Į ateinantį pirmadienį Lenkijoje vyksiančius atminimo renginius pakviesti JAV ir daugelio Europos šalių lyderiai, įskaitant Vokietijos kanclerę Angelą Merkel. Tačiau V. Putinas tokio kvietimo negavo dėl 2014 metais Maskvos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos.

„Būtų nederama minėti ginkluotos agresijos prieš Lenkiją metines kviečiant lyderį, kuris šiandien veikia tokiu pat būdu savo kaimyno atžvilgiu“, – anksčiau pareiškė Lenkijos vicepremjeras Jacekas Sasinas.

Kremlius neigiamai įvertino tokį Varšuvos žingsnį, nurodė Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Bet kokie atminimo renginiai bet kurioje pasaulio šalyje, skirti arba Didžiojo Tėvynės karo, arba Antrojo pasaulinio karo metinėms, nedalyvaujant mūsų šaliai negali būti laikomi visaverčiais, kadangi neįmanoma pervertinti mūsų šalies vaidmens užbaigiant Antrąjį pasaulinį karą“, – sakė jis žurnalistams.

1939 metų rugsėjo 1 dieną Vokietija pradėjo Antrąjį pasaulinį karą užpuolusi Lenkiją.