Kaip rašo „The Guardian“, nesutarimai per šeštadienio vakarą pajūrio kurorte esančiame XIX a. švyturyje vykusią vakarienę paskatino lyderių ginčą.

Pasak diplomatinių šaltinių, D. Trumpas užsidegęs aiškino, kad, prabėgus penkeriems metams po to, kai Rusija buvo pašalinta iš tuometinio G8 formato dėl Krymo okupacijos, Vladimiras Putinas turėtų būti pakviestas sugrįžti.

„Kalbėjomės dėl Rusijos. Mano nuomonė – pasakyti „taip“ [Rusijos sugrįžimui], kai kurie su manimi nesutiko, kiti – atvirkščiai“, – G-7 viršūnių susitikimo kuluaruose po susitikimo su Vokietijos kanclere Angela Merkel sakė D. Trumpas.

Jis pabrėžė, kad šiuo metu nemano, jog yra būtinas „100 proc. sutarimas“ šiuo klausimu, ir pasiūlė neskubinti įvykių.

Sekmadienį jis žurnalistams sakė, kad per susitikimą vyko diskusijos dėl galingųjų valstybių klubo Didžiojo aštuoneto (G-8) formato atkūrimo.

„Man atrodo, toks darbas vyksta. Yra virtinė žmonių, kurie norėtų, kad Rusija grįžtų. Manau, tai būtų daug kam pasaulyje naudinga. Man atrodo, tai būtų teigiamas [dalykas]. Yra žmonių, kurie su manimi sutinka, ir mes tai aptarinėjame. Nežinau, kaip priimsime sprendimą, bet vakar aptarinėjome Rusiją – norime ją pakviesti atgal, ar ne“, – kalbėjo JAV lyderis.

D. Trumpas taip pat sakė nustebęs, kad kai kurie lyderiai pritarė jo nuomonei. Visgi jis neatskleidė konkrečių pavardžių.

Išvakarėse D. Trumpas pareiškė, kad neatmeta galimybės, jog Rusijos lyderis Vladimiras Putinas bus pakviestas į kitąmet Jungtinėse Valstijose vyksiantį G-7 susitikimą.

Iš prie stalo buvusių kitų lyderių tik Giuseppe Conte, besitraukiantis Italijos premjeras, pasak pasakojimo, šiek tiek palaikė D. Trumpą. Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe išliko neutralus.

Likusieji – Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Kanados premjeras Justinas Trudeau, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas – tvirtai nepritarė tokiam pasiūlymui.

„Tuomet, švelniai tariant, pasijuto šiokia tokia įtampa. Dauguma kitų lyderių tvirtino, kad šis formatas – tai liberalių demokratijų šeima, klubas, bendruomenė, ir dėl šios priežasties, pasak jų, negalima leisti į jį sugrąžinti prezidentui V. Putinui, kuris neatspindi minėtų vertybių“, – sakė diplomatas iš Europos.

„D. Trumpui tai nėra labai svarbus dalykas. Tokiam požiūriui jis nepritaria“, – pridūrė diplomatas.

Pasak jo pasakojimo, D. Trumpas tikino, kad tokiais klausimais kaip Iranas, Sirija ir Šiaurės Korėja būtų naudinga, jei į šią grupę sugrįžtų Rusija.

„Tad jo požiūris šiuo klausimu išties pasižymėjo esminiu skirtumu“, – teigė diplomatas.

Sekmadienį D. Trumpas pareiškė, kad neatmeta galimybės, jog Rusijos lyderis V. Putinas bus pakviestas į kitąmet Jungtinėse Valstijose vyksiantį Didžiojo septyneto (G-7) susitikimą, informavo naujienų agentūra „Bloomberg“.

„Visiškai įmanoma, kad Trumpas kaip svečia pakvies Vladimirą Putiną į G-7 viršūnių susitikimą kitais metais“, – pranešė agentūra.

JAV lyderis patvirtino, kad G-7 šalių lyderiai aptarė galimybę sugrąžinti Rusiją į galingųjų pasaulio valstybių klubą. Tačiau jis sakė nežinantis, ar Maskva grįš.

Kaip rašo „Bloomberg“, „galimas [Rusijos] sugrįžimas į grupę – diskusijų tema, tačiau europiečiai pareiškė, kad pirmiausia būtina sureguliuoti krizę Ukrainoje“.

Tuo metu diplomatiniai šaltiniai teigia, kad G-7 šalių vadovai palaiko idėją stiprinti bendradarbiavimą su Rusija, bet sako, kad priimti ją atgal į grupę būtų pernelyg anksti.

„G-7 lyderiai pritaria bendradarbiavimo su Rusija stiprinimui, [bet] reintegracijai dar per anksti“, – pareiškė vienas šaltinis, pageidavęs neviešinti savo pavardės.

Rusija prie galingųjų valstybių klubo prisijungė 1997-aisiais, tačiau po 2014 metais įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos buvo iš jo pašalinta.

Rusijos vadovas V. Putinas taip pat kaltinamas stovįs už virtinės Kremliaus kritikų nužudymų Didžiojoje Britanijoje bei kitur Europoje, taip pat dėl bandymo paveikti 2016 metų JAV prezidento rinkimus, kuriuose D. Trumpas netikėtai iškovojo pergalę.

G-7 priklausančių Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos ir JAV lyderiai dalyvauja rugpjūčio 24–26 dienomis vykstančiame susitikime Prancūzijos kurorte Bjarice.