Lene Balleby naujienų agentūrai AP sakė, kad karališkoji šeima, oficialiai pakvietusi D. Trumpą apsilankyti Danijoje rugsėjo 2–3 dienomis, daugiau komentarų nepateikė.

Išvakarėse D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad atideda savo susitikimą su Danijos ministre pirmininke Mette Frederiksen, nes ji nesusidomėjo jo pasiūlymu parduoti Grenlandiją Jungtinėms Valstijoms.

„Remdamasis premjerės Mette Frederiksen komentarais, kad ji nebūtų susidomėjusi aptarti Grenlandijos pirkimo, atidėsiu mūsų po dviejų savaičių planuotą susitikimą vėlesniam laikui“, – parašė D. Trumpas tviteryje.

Baltųjų rūmų atstovas patvirtino, kad „vizitas į Daniją yra atšauktas“.

Danų premjerė pirmadienį pareiškė, kad D. Trumpo idėja nusipirkti iš Danijos Grenlandiją yra „absurdiška diskusija“, ir pakartojo, jog ši autonomiškoji Danijos teritorija, kurios didžiąją dalį dengia ledas, yra neparduodama.

„Premjerė, būdama tokia atvira, sutaupė daug lėšų ir pastangų tiek Jungtinėms Valstijoms, tiek Danijai. Dėkoju jai už tai ir nekantrauju persitarti dėl [susitikimo] kada nors ateityje!“ – tviteryje parašė D. Trumpas.

Danijos vyriausybė šio D. Trumpo pareiškimo kol kas nepakomentavo, o kiti šalies politikai vadina JAV prezidento sprendimą atšaukti planuotą vizitą įžeidimu.

„Trumpas gyvena kitoje planetoje“, – tviteryje parašė Danijos parlamentarė Pernille Skipper.

Buvęs ekonomikos ministras, įstatymų leidėjas Mortenas Estergaardas savo ruožtu teigė, kad bet kuris JAV valstybės departamento tarnautojas galėjo iš anksto pasakyti D. Trumpui, koks bus Danijos atsakymas.

„Todėl mes ir turime dabar laikyti Europos Sąjungos šalis artimiausiomis sąjungininkėmis – šiuo žmogumi pasikliauti negalima“, – parašė jis tviteryje.

„Jungtinių Valstijų prezidentas atidėjo vizitą į Daniją todėl, kad ji nesuinteresuota aptarinėti Grenlandijos pardavimo. Ar tai pokštas? Tai labai įžeidžia Grenlandijos gyventojus ir danus“, – sakoma Danijos ekspremjerės Helle Thorning-Schmidt tviterio žinutėje.

Buvęs Danijos užsienio reikalų ministras, dabar opozicijoje dirbantis parlamento narys Kristianas Jensenas susidariusią situaciją pavadino diplomatine krize ir sakė, kad būtina pertvarkyti dvišalius santykius su JAV.

Opozicinės Danijos Konservatorių partijos atstovas Rasmusas Jarlovas taip pat sakė, kad minimas D. Trumpo sprendimas yra „įžeidimas“, bei pasiteiravo, ar JAV prezidentas nenorėtų parduoti kokios nors savo šalies teritorijos, skelbia naujienų agentūra EFE.

Praėjusią savaitę JAV verslo dienraštis „The Wall Street Journal“ pranešė, kad D. Trumpas yra išreiškęs susidomėjimą Grenlandija ir savo patarėjų klausęs, ar Jungtinėms Valstijoms būtų įmanoma ją įsigyti.

D. Trumpą, buvusį nekilnojamojo turto magnatą, domina teritorijos gamtiniai ištekliai ir geopolitinė svarba, rašė leidinys.

Sekmadienį D. Trumpas pats patvirtino esąs suinteresuotas įsigyti Grenlandiją, bet pabrėžė, kad tai nėra jo administracijos prioritetas, o jo kelionė į Daniją buvo planuota „visai ne dėl šios priežasties“.

„Kalbėjome apie tai“, – sakė D. Trumpas žurnalistams.

„Kilo tokia mintis, ir aš, aišku, pasakiau, kad strategiškai tai įdomu, ir mes būtume suinteresuoti, bet truputį pasikalbėsime su [Danija]", – teigė prezidentas ir pabrėžė, kad šis klausimas „nėra [vyriausybės] prioritetų sąrašo viršuje“.

Paklaustas, ar svarstytų pasiūlymą iškeisti kurią nors JAV teritoriją į Grenlandiją, D. Trumpas atsakė, kad „galima padaryti daug dalykų“.

„Iš esmės, tai yra didelis nekilnojamojo turto sandoris“, – teigė JAV vadovas.

Pirmadienį D. Trumpas juokais pažadėjo nestatyti Grenlandijoje savo vardu pavadinto viešbučio ir tviteryje pasidalino memu, kuriame pavaizduotas aukso spalvos viešbutis „Trump International Hotel Las Vegas“, iškilęs virš kuklių namelių uolėtoje pakrantėje.

„Pažadu to nedaryti Grenlandijai!“ – parašė jis.

Šis memas su užrašu „Grenlandija po 10 metų“ išplito tviteryje praėjusią savaitę.

Danija 2 mln. kvadratinių kilometrų salą kolonizavo XVIII amžiuje. Joje gyvena beveik 57 tūkst. žmonių.

Grenlandijoje jau ne vieną dešimtmetį veikia šiauriausia Jungtinių Valstijų karinė bazė – Tulės oro pajėgų bazė.

Grenlandijos užsienio reikalų ministerija penktadienį paskelbė, kad sala yra pasirengusi aptarti verslo galimybes, bet pabrėžė, kad teritorija nėra parduodama.

„Grenlandija yra turtinga tokių išteklių kaip mineralai, švariausias vanduo ir ledas, žuvys, jūros gėrybės, atsinaujinantieji energijos ištekliai ir yra nauja nuotykių turizmo kryptis“, – sakoma ministerijos pranešime tviteryje.

„Esame atviri verslui, o ne parsidavimui“, – priduriama jame.