„Prašome Rusijos Federacijos generalinę prokuratūrą patikrinti, ar teisėti Rusijos karinės istorijos draugijos veiksmai Sandormocho memorialinių kapinių teritorijoje“, – sakoma „Memorial“ tinklalapyje paskelbtame kreipimesi.

Organizacija įtaria, kad kasinėjimai toje vietovėje vykdomi pažeidžiant nustatytą tvarką ir galimai prilygsta vandalizmui, palaikų ir palaidojimo vietų išniekinimui bei kultūros paveldo naikinimui.

„Memorial“ padalinio Sankt Peterburge darbuotojai kelia prielaidą, kad archeologiniais kasinėjimais Sandormoche stengiamasi įrodyti, kad ten palaidotos ne 1937–1938 metais sovietinės NKVD vykdytų „Didžiojo teroro“ masinių žudynių aukos, o sovietų kariai, patekę į Suomijos pajėgų nelaisvę Antrojo pasaulinio karo metais. Žmogaus teisių organizacija laikosi nuomonės, kad kasinėjimai pradėti neturint pakankamų įrodymų.

„Palaidojimo vietų atvėrimas memorialinėse kapinėse ir palaikų išėmimas, remiantis vien tik tuščiomis, niekuo nepagrįstomis hipotezėmis yra ne vien beprasmiškas bandymas įrodyti neįrodomą dalyką, bet ir precedento neturintis vandalizmo, kapų išniekinimo aktas – veikla, už kurią baudžiama pagal Rusijos Federacijos įstatymus“, – sakoma „Memorial“ laiške Generalinei prokuratūrai.

Anksčiau buvo skelbta, kad RVIO ir Karelijos paieškos būrių sąjungos ekspedicijos dalyviai Sandormoche aptiko dviejų žmonių palaikus ir užsienietiškų šovinių tūtelių. Ekspedicijos vadovas Sergejus Barinovas sakė, kad šiuos radinius ketinama perduoti Rusijos tyrimų komitetui.

Nurodoma, kad ši ekspedicija buvo surengta gavus Karelijos respublikos kultūros paveldo objektų apsaugos valdybos leidimą ir yra remiama Rusijos gynybos ministerijos. Planuojama, kad iki rugpjūčio 21-osios bus ištyrinėtos teritorijos, kurias 1941–1944 metais buvo okupavusio tuometės nacistinės Vokietijos sąjungininkės Suomijos pajėgos. Pagrindinis ekspedicijos tikslas – surasti suomių „koncentracijos stovyklų“ ir žuvusių Raudonosios armijos karių palaidojimo vietų.

Panašūs kasinėjimai Sandormoche buvo vykdomi praeitų metų rugpjūtį ir rugsėjį. Per juos rasti šešių žmonių palaikai ir karinės ekipuotės liekanų.

Birželį Karelijos respublikos administracija pranešė ketinanti pakeisti Sandormocho miškos statusą ir padaryti jį „lankytina vieta“. Tuomet „Memorial“ išsakė susirūpinimą, kad šiuo žingsniu gali būti nustatytas žemesnis objekto apsaugos statusas. Vėliau Kultūros ministerija rekomendavo paveldo apsaugos tarnyboms patikslinti duomenis apie šią teritoriją.

„Memorial“ duomenimis, Sandormocho miškas yra viena didžiausių stalinizmo represijų masinių kapaviečių Rusijos šiaurės rytinėje dalyje. Ši vieta buvo aptikta per 1997 metais „Memorial“ surengtą ekspediciją, vadovautą istoriko Jurijaus Dmitrijevo. Organizacijos duomenimis, per Josifo Stalino režimo surengtus valymus Sandormoche buvo sušaudytas ir palaidotas mažiausiai 6 241 žmogus.