Padėtis išlieka įtempta

„Liekame smarkiai susirūpinę dėl nepriimtinų Irano veiksmų, kurie yra aiškus iššūkis tarptautinės laivybos laisvei“, – po praeitą naktį įvykusio Britanijos vyriausybės nepaprastųjų situacijų komiteto COBRA pasitarimo sakė viena vyriausybės atstovė.

„Rekomendavome Jungtinės Karalystės laivams tarpiniu laikotarpiu laikytis atokiai nuo tos teritorijos“, – pridūrė ji.

Atstovė atkreipė dėmesį į Britanijos užsienio reikalų sekretoriaus Jeremy Hunto ankstesnį pareiškimą, kad „bus rimtų padarinių, jeigu ši padėtis nebus išspręsta“. Ji pridūrė, kad savaitgalį vyks tolesni pasitarimai ir kad „toliau palaikysime glaudų ryšį su mūsų tarptautiniais partneriais“.

Irano revoliucinė gvardija penktadienį pranešė Hormūzo sąsiauryje sulaikiusi su Britanijos vėliava plaukiojantį tanklaivį „Stena Impero“, priklausantį vienai Švedijos bendrovei, už „tarptautinių jūrų laivybos taisyklių“ pažeidimą.

Irano tarnybos šeštadienį tvirtino, kad tanklaivis susidūrė su žvejybos laivu. Kaip pranešama, šiuo metu laivas stovi nuleidęs inkarą prie Bandare Abaso uosto, o visi jo įgulos nariai tebėra laive.Antrajam laivui leista plaukti toliau

Jungtinė Karalystė savo ruožtu paskelbė, kad Iranas užėmė du jos laivus Persijos įlankoje. Visgi antrojo tanklaivio „Mesdar“ savininkas kiek vėliau penktadienį informavo, kad į laivą trumpam buvo įžengę ginkluoti pareigūnai, tačiau galiausiai jam buvo leista plaukti toliau.

„Ryšys su laivu buvo atkurtas, ir (kapitonas) patvirtino, kad ginkluoti gvardiečiai paliko laivą ir jis gali tęsti savo kelionę. Visi įgulos nariai yra saugūs, jiems viskas gerai“, – sakoma kompanijos „Norbulk Shipping UK“ pareiškime apie tanklaivį „Mesdar“.

Sulaikytame laive – Latvijos pilietis

Iraniečiai nurodė, kad iš 23 „Stena Impero“ įgulos narių 18, įskaitant kapitoną, yra Indijos piliečiai, o kiti – Filipinų, Latvijos ir Rusijos piliečiai.

Latvijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad penktadienį Hormūzo sąsiauryje iraniečių sustabdyto laivo „Stena Impero“, priklausančio Švedijoje įsikūrusiai bendrovei, vienas iš narių yra Latvijos pilietis.

Latvijos jūrų administracijos atstovė Sarma Kočanė sakė, kad tas jūrininkas yra laivo kapitono vyresnysis padėjėjas, gimęs 1978 metais.

Tanklaivių maršrutai
Foto: BBC News

Ryga nurodė daranti viską, kas įmanoma, kad sulaikytame laive esantis latvis būtų paleistas. Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius susisiekė su Europos Sąjungos diplomatijos vadove Federica Mogherini ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretoriumi Jeremy Huntu, kad susitartų dėl Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) glaudaus koordinavimo ir palaikymo siekiant išvaduoti latvių jūrininką.

Latvija taip pat paragino Iraną nedelsiant paleisti jos pilietį ir visą sulaikyto laivo įgulą.

S. Kočanė sakė, kad laivų įgulų verbavimo bendrovė „Ultramarine“ palaiko ryšį su sulaikytame tanklaivyje esančio latvių jūrininko šeima ir Užsienio reikalų ministerija.

E. Rinkevičius sakė, kad sprendžiant šią padėtį buvo įtraukti ES ir Britanijos pareigūnai bei Latvijos diplomatų korpusas. Pasak ministro, komunikacija šiuo klausimu vyko visą praeitą naktį. Kol kas neturima informacijos apie sulaikyto laivo įgulos būklę, pridūrė jis.

Kaip rašoma ELTA pranešime, šeštadienį Filipinai paskelbė, kad prašys Irano paleisti filipinietį įgulos narį iš Teherano revoliucinės gvardijos sulaikyto tanklaivio, plaukiojančio su Jungtinės Karalystės vėliava.

Latvijos vėliava
Foto: Shutterstock

Sulaikymas – Irano atsakas

Pasak E. Rinkevičiaus, „Stena Impero“ sulaikymas yra Irano atsakas į anksčiau šį mėnesį įvykusį incidentą, kai Gibraltas, kuris yra Britanijos valda, sulaikė vieną iraniečių tanklaivį – įtarus, kad juo mėginama nuplukdyti naftos Sirijai, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas.

Švedijos kompanija, kuriai priklauso minimas tanklaivis, nurodė, kad laivas plaukė per Hormūzo sąsiaurį ir buvo „tarptautiniuose vandenyse“, kai jį „užpuolė nenustatyti maži laivai ir sraigtasparnis“ be atpažinimo ženklų.

Irano tarnybos iš pradžių pranešė, kad laivas buvo sulaikytas, nes „nesilaikė tarptautinių jūrų laivybos taisyklių“. Jis buvo nuplukdytas prie Bandare Abaso uosto, o dabar vietos tarnybos ruošiasi „atlikti teisines procedūras ir būtinus patikrinimus“.

Papildyta 13.05

Kaip rašoma pranešime spaudai, Iranas šeštadienį pradėjo tyrimą dėl Didžiojoje Britanijoje registruoto tanklaivio, esą susidūrusio su žvejybos laivu Hormūzo sąsiauryje, didėjant įtampai šiame strategiškai svarbiame laivybos kelyje.

„Twitter“ žinutėje D. Britanijos užsienio reikalų sekretorius J. Huntas rašė, kad tanklaivio sulaikymas rodo „nerimą keliančių ženklų, kad Iranas galbūt renkasi pavojingą neteisėto ir destabilizuojančio elgesio kelią“.

JAV kariai Saudo Arabijoje

Vėliausi incidentai įvyko D. Trumpui ir kitiems Amerikos pareigūnams tvirtinant, kad JAV kariuomenė numušė iraniečių bepilotį lėktuvą, esą grėsmingai priartėjusį prie vieno amerikiečių karinio laivo Hormūzo sąsiauryje. Teheranas savo ruožtu neigia praradęs kokį nors orlaivį.

D. Trumpas teigė, kad Irano dronas buvo sukėlęs pavojų jūrų desanto operacijų laivui „USS Boxer“.

Pentagonas
Foto: Scanpix

Irano užsienio reikalų viceministras Abbasas Araghchi per tviterį parašė, kad amerikiečiai galbūt numušė savo pačių bepilotį aparatą. Be to, Revoliucinė gvardija vėliau paskelbė vaizdo įrašą, esą paneigiantį JAV pareiškimus.

Septynių minučių vaizdo įraše, nufilmuotame iš didelio aukščio, matyti laivų vilkstinė. Gvardija nurodė stebėjusi, kaip ji plaukia per Hormūzo sąsiaurį. Įraše matomi laivai kol kas nebuvo identifikuoti, bet vienas jų atrodo panašus į „USS Boxer“.

Didėjant įtampai Teherano priešininkė Saudo Arabija paskelbė, kad vėl priimsianti amerikiečių karių savo teritorijoje, kad būtų sustiprintas regiono saugumas.

Pentagonas nurodė, kad šis dislokavimas „užtikrina mūsų gebėjimą ginti savo pajėgas ir interesus šiame regione nuo kylančių įtikinamų grėsmių“. JAV kariuomenė pridūrė, kad virš Hormūzo sąsiaurio nuolat patruliuoja jos orlaiviai, taip pat organizuojamos „daugiašalės jūrinės pastangos“, turinčios užtikrinti laivybos laisvę Vidurio Rytų vandenyse.

Šis įtampos paaštrėjimas įvyko praėjus kiek daugiau nei metams po Vašingtono vienašališko sprendimo pasitraukti iš 2015 metų pasaulio galybių susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir sugrąžinti griežtas sankcijas Teheranui.

Sulaikytas tanklaivis
Foto: Scanpix

Anksčiau šį mėnesį Iranas peržengė šia sutartimi nustatytus prisodrinto urano atsargų ir sodrinimo lygio limitus, siekdamas paspausti susitarimo tebesilaikančias šalis vykdyti savo pažadus padėti gaivinti šiitiškos respublikos ekonomiką.

Iranas ne kartą yra grasinęs uždaryti Hormūzo sąsiaurį, jeigu būtų užpultas.

Vokietija pareikalavo nedelsiant paleisti užgrobtą britų tanklaivį

Vokietijos užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad Iranas nedelsiant paleistų Hormūzo sąsiauryje užimtą Jungtinėje Karalystėje registruotą tanklaivį, ir pareiškė paramą Londonui.

„Tai yra nepateisinamas kišimasis į civilinę laivybą, ir jis tik dar labiau apsunkina jau ir taip įtemptą situaciją“, – teigiama ministerijos pranešime.

Papildyta 15.05

Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos teigimu, Irano veiksmai „trukdo būtinam įtampos Persijos įlankoje sumažinimui“. „Raginame Irano valdžios atstovus nedelsiant paleisti laivą ir jo įgulą bei gerbti laisvos laivybos Persijos įlankoje principus“, – skelbia Prancūzijos URM.

Papildyta 17:58

Kaip praneša „Skynews“, Iranas teigia, kad visi užimto tanklaivio įgulos nariai yra sveiki.

Papildyta 18:42

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija šeštadienį iškvietė Irano reikalų patikėtinį Londone pasiaiškinti dėl su JK vėliava plaukiojusio tanklaivio užėmimo Hormūzo sąsiauryje, pranešė laikraštis „The Guardian“.

Komentuodamas Irano veiksmus britų užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) anksčiau šeštadienį pareiškė, kad Teheranas stojo į „pavojingą destabilizuojančio elgesio kelią“. Jis taip pat pažadėjo imtis „tvirto“ atsako, jei tanklaivis nebus paleistas.