Michelis Barnier sakė „BBC Panorama“, kad tris kartus atmestas susitarimas, kurį siūlė Theresa May, buvo „vienintelis būdas tvarkingai palikti ES“.

Taip pat jis teigė, kad ponia Theresa ir jos ministrai „nė karto“ derybų dėl „Brexit“ metu jam neužsiminė apie išstojimo be susitarimo galimybę.

Pirmojo JK transliuoto interviu, kurį davė gegužės mėnesį prieš Konservatorių partijos vadovo rinkimus, metu vyriausiojo derybininko paklausė, kas nutiktų, jei JK nuspręstų „tiesiog suplėšyti narystės ES kortelę“.

„Tokiu atveju šalis turės susitaikyti su pasekmėmis“, – atsakė M. Barnier.

Paklaustas, ar JK kada nors rimtai grasino išstoti be susitarimo, jis paaiškino: „Manau, kad ta JK dalis, kuri yra gerai informuota, kompetentinga ir žino, kaip mes tvarkome reikalus ES, nuo pat pradžių suprato, jog tokiais grasinimais mūsų neišgąsdinsi. Grasinti nenaudinga.“

T. May visuomet laikėsi nuomonės, kad išstojimas be susitarimo būtų geresnis variantas už blogą susitarimą.

Faktinis T. May pavaduotojas Davidas Lidingtonas atskleidė, kad vyresnysis ES pareigūnas pateikė slaptą pasiūlymą JK atidėti „Brexit“ penkeriems metams ir „derėtis dėl naujo susitarimo su Europa“.
Ponas Lidingtonas sakė, kad pasiūlymą 2018 m. pateikė Martinas Selmayras, vyresnysis Europos Komisijos pirmininko Jeano Claude’o Junckerio padėjėjas.

„Martinas pareiškė: „Klausykite, o gal tiesiog atidėkime šį klausimą penkeriems metams? Pažiūrėkime, kaip viskas klostysis. Tegul JK daugiau bendrauja su Prancūzija ir Vokietija, tegul viskas nusistovi. Tada pasikalbėsime apie naują susitarimą.“

„BBC Panorama“ duotame interviu, kuris taip pat buvo nufilmuotas gegužės mėnesį, ponas Selmayras sakė „neabejojąs“, kad JK yra nepasiruošusi išstoti be susitarimo.

„Matėme, kaip Europa ruošiasi „kietajam“ „Brexit“, tačiau mūsų pastangos šioje srityje yra gerokai menkesnės.“

Kitame „BBC Panorama“ interviu pirmasis EK pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas sakė, kad JK ministrai „lakstė aplink kaip kvailiai“, atvykę derėtis dėl „Brexit“ 2017 m.

Fransas Timmermansas
Foto: AP / Scanpix

F. Timmermansas pridūrė, jog iš jų tikėjosi „įvairių gudrybių ir triukų“, tačiau ministrai atrodė kaip personažas Lance'as Jonesas iš serialo „Tėtušio armija“ („Dad’s Army“), t. y. labai nerimastingi.

2019 m. kovo mėnesį duodamas interviu BBC žurnalistui Nickui Robinsonui, ponas Timmermansas sakė, kad jį „pribloškė“, kokia nepasiruošusi buvo JK komanda prasidėjus deryboms.

„Manėme, kad jie yra labai šaunūs, – sakė jis. – Kad kažkokioje Vestminsterio saugykloje turi stebuklingą knygą su visais reikalingais triukais ir gudrybėmis.“

Bet jo nuomonė pasikeitė išgirdus, kaip tuometinis „Brexit“ reikalų sekretorius Davidas Davisas, kuris atsistatydino dėl nesutarimų derybų metu, kalba viešumoje.

„Jis neatvyko, nesiderėjo, tik nuolat viešai pasirodydavo dėl efekto. Pamaniau: Dieve mano, jie neturi plano, neturi jokio plano.“

„Atvirai pasakius, buvau priblokštas, nes iš karto pagalvojau apie žalą, jei nėra plano... Laikas baigiasi, o jie neturi plano. Laksto aplink lyg kvailiai, visai kaip Lance'as Jonesas, kurio mėgstamiausia frazė – „Nepanikuokite, nepanikuokite!“, kurią jis rėkia panikuodamas.