„Abu lyderiai aptarė Jungtinių Valstijų ir Izraelio bendradarbiavimą plėtojant bendrus nacionalinio saugumo interesus, įskaitant pastangas užkirsti kelią Irano žalingiems veiksmams regione“, – sakoma Baltųjų rūmų atstovo spaudai pavaduotojo Juddo Deere'o pranešime.

D. Trumpas ir B. Netanyahu telefonu kalbėjosi trečiadienį, JAV prezidentas per „Twitter“ paskelbė apie būsimas „reikšmingai“ sugriežtintas sankcijas Teheranui, paskelbusiam, kad jis viršijo savo prisodrinto urano atsargų limitą, nustatytą vadinamuoju Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA).

B. Netanyahu patvirtino, kad šis pokalbis įvyko. Per „Twitter“ jis pranešė su D. Trumpu aptaręs „regiono plėtros ir saugumo klausimus“.

„Pagrindinis jų buvo Iranas. Padėkojau prezidentui Trumpui už jo ketinimą sugriežtinti sankcijas Iranui“, – pridūrė B. Netanyahu.

JCPOA sudariusios galingosios šalys pažadėjo Iranui sušvelninti sankcijas ir nutraukti jo tarptautinę izoliacijai mainais į šiitiškos respublikos vykdomos branduolinės programos apribojimus.

Tačiau Teheranas pareiškė netenkąs kantrybės dėl, anot jo, Europos šalių neveiklumo, praėjus daugiau kaip metams po D. Trumpo vienašališko sprendimo išvesti Jungtines Valstijas iš sutarties ir sugrąžinti skaudžias sankcijas.

Teheranas pirmadienį paskelbė sodrinantis uraną iki daugiau kaip 4,5 proc., nors JCPOA jam leidžia gaminti ne daugiau kaip iki 3,67 proc. prisodrintą uraną. Tačiau dabartinis sodrinimo lygis tebėra daug mažesnis nei kariniams tikslams naudojamos medžiagos – branduoliniams užtaisams tinkamas uranas turi būti prisodrintas bent iki 90 procentų.

Įtampai didėjant Jungtinės Valstijos į regioną pasiuntė lėktuvnešį, bombonešių ir papildomų karių, kad atremtų galimai Irano keliamą grėsmę.

D. Trumpas praeitą mėnesį sakė paskutinę minutę atšaukęs karinį smūgį Iranui, turėjusį tapti atsaku į incidentą, kai šiitiška respublika numušė vieną amerikiečių bepilotį žvalgybos lėktuvą, esą įskridusį į Irano oro erdvę, nors Vašingtonas šiuos kaltinimus neigia.