Diplomatinių šaltinių teigimu, per konsultacijas Vokietija ir Prancūzija sutarė Europos Komisijos pirmininke siūlyti Vokietijos gynybos ministrę dešiniųjų atstovę Ursulą von der Leyen.

Anksčiau į postą siūlytas olandų socialdemokratas Fransas Timmermansas sulaukė kritikos tiek iš dešiniuosius vienijančios Europos liaudies partijos, tiek iš Vidurio Europos šalių bei Italijos.

„Panašu, kad artėjame prie sprendimo“, – BNS antradienio popietę sakė su derybomis susijęs diplomatas.

Pagal siūlomą planą, Europos Vadovų Tarybos pirmininku taptų Belgijos premjeras liberalas Charles'is Michelis, užsienio politikos vadovu – Ispanijos užsienio reikalų ministras socialistas Josepas Borrellis, o Europos Parlamento vadovu – bulgaras socialistas Sergejus Staniševas arba vokietis krikdemas Manfredas Weberis.

Vis dėlto tokį planą kritikuoja politikai, kurie nori išsaugoti pagrindinio kandidato (vok. spitzenkandidat) paskyrimo principą, numatantį, kad Europos Komisijos pirmininku tampa vienos iš partijų rinkimų sąrašo lyderis.

Daugiausia balsų Europos Parlamente gavusi Europos liaudies partija savo kandidatu buvo paskelbusi M. Weberį.

Iš pradžių planuota, kad nuo sekmadienio vykstantis viršūnių susitikimas bus atnaujintas antradienį vidurdienį Lietuvos laiku, bet oficiali pradžia buvo kelis kartus atidėta, tęsiantis neformalioms konsultacijoms.

Lietuvai derybose atstovaujanti prezidentė Dalia Grybauskaitė užkulisiuose minima tarp kandidatų tapti Europos Vadovų Tarybos pirmininke.

D. Grybauskaitės galimybes menkina tai, kad ji yra nepartinė, tačiau kai kurie politikai ir diplomatai svarsto, kad užsitęsus ginčams ji galėtų tapti kompromisine figūra ir galėtų būti įvardyta kaip su Europos liaudies partija siejama politikė, nors formaliai ir nepriklausanti partijai.

Lenkijos vyriausybė paskelbė, kad prieš formalią derybų pradžią ji buvo susitikusi dvišaliam pokalbiui su Lenkijos premjeru Mateuszu Morawieckiu.

Pati D. Grybauskaitė nuo komentarų žiniasklaidai apie derybas susilaiko.

Anot diplomatų, šios derybos rodo, kad priimant sprendimus vis didesnį vaidmenį ima vaidinti europinės partijos, o Vokietijos kanclerės Angelos Merkel lyderystė mažėja.

U. von der Leyen dirba Vokietijos vyriausybėje gynybos ministre ir palaikė glaudžius ryšius su Lietuvos diplomatijos vadovais. Jos pastangomis į Lietuvą buvo atsiųstas Vokietijos vadovaujamas NATO pajėgų batalionas. Ji taip pat ne kartą lankėsi Lietuvoje, yra gavusi Lietuvos valstybinį apdovanojimą, gerai išmano saugumo situaciją Rytų ir Vidurio Europoje.

Gynybos ministre ji dirba nuo 2013 metų, priklauso Vokietijos valdančiajai Krikščionių demokratų sąjungai.