Tarp Ukrainos ir Rumunijos įsiterpusioje Moldovoje politinis chaosas kilo po vasario rinkimų, per kuriuos jokia partija negavo aiškios daugumos. Parlamentarams taip ir nepavyko suformuoti dirbti galinčios vyriausybės.

Savaitgalį parlamentas patvirtino naują vyriausybę, paremtą beprecedenčiu prorusiškų ir proeuropietiškų jėgų aljansu, siekiančiu izoliuoti vieno įtakingo oligarcho partiją.

Tačiau Konstitucinis Teismas nurodė surengti naujus rinkimus, laikinai nušalino nuo pareigų prezidentą Igorį Dodoną ir laikinuoju valstybės vadovu paskyrė buvusį premjerą Pavelą Filipą.

P. Filipas, priklausantis įtakingo oligarcho Vlado Plahotniuco Demokratų partijai, pasinaudojo jam patikėtomis pareigomis, kad paleistų parlamentą ir rugsėjį paskelbtų pirmalaikius rinkimus.

Tačiau valstybės vairą atgavęs I. Dodonas atšaukė jo dekretą.

„Konstitucinio Teismo sprendimą mes laikome neteisėtu ir savavališku – tai prieštarauja pagrindiniams šalies įstatymas ir kelia grėsmę Moldovos saugumui“, – pareiškė jis po Nacionalinio saugumo tarybos susitikimo.

I. Dodonas priklauso prorusiškai Socialistų partijai, šeštadienį pareiškusiai, kad nori jungtis prie proeuropietiško aljanso ACUM ir kartu formuoti vyriausybę.

Abiejų partijų pareiškime parlamentui sakoma, kad Moldova „skendi korupcijoje“ ir yra atsidūrusi oligarchų „nelaisvėje“.

Buvusi valdančioji Demokratų partija atsisako pripažinti naująją vyriausybę.

Savo paramą naujai koalicijai pareiškė penkios ES valstybės, įskaitant Britaniją, Prancūziją ir Vokietiją.

Maskva taip pat pasveikino naują vyriausybę sakydama, kad yra „pasirengusi bendradarbiauti su demokratiškai išrinkta valdžia“.