JAV prezidento lėktuvo „Air Force One“ ratai palietė Japonijos žemę Tokijuje saulėtą šeštadienio popietę prieš 17 val. vietos laiku (11 val. Lietuvos laiku).

Japonijos ir JAV pareigūnai vadina D. Trumpo ir jo „golfo bičiulio“, Japonijos ministro pirmininko Shinzo Abe (Šindzu Abe), draugystę „beprecedente“, o patys politikai žada rasti laiko ir draugystę stiprinančiai golfo partijai.

Numatyta, kad oficialia vizito kulminacija taps pirmadienį įvyksiantis D. Trumpo susitikimas su naujuoju Japonijos imperatoriumi Naruhito (Naruhitu), kuris įžengė į Chrizantemų sostą mėnesio pradžioje, kai jo tėvas atsistatydino dėl pašlijusios sveikatos. Japonijoje toks sosto perdavimas buvo pirmasis daugiau nei du šimtmečius.

Prieš išvykdamas į Japoniją, D. Trumpas pareiškė: „Iš visų pasaulio šalių, aš tapsiu garbės svečiu didžiausiame per 200 metų jų šalies renginyje“.

Visgi įvykis, kurio laukiama bene labiausiai – tai D. Trumpo apsilankymas sumo čempionato baigiamajame renginyje, kur, kaip tikimasi, prezidentas įteiks taurę nugalėtojui.

Būsimas D. Trumpo apsilankymas sumo čempionate sukėlė daug rūpesčių jo organizatoriams, kuriems teko pasukti galva ir spręsti su logistika, saugumu ir protokolu susijusius klausimus – pradedant JAV prezidento sėdėjimo vieta, baigiant apsaugos priemonėmis tuo atveju, jei minia, laikydamasi tradicijos, pradės mėtyti pagalvėles kritus didžiajam čempionui jokodzunai.

Prieš vykdami žiūrėti varžybų politikai žais golfą ir vėliau kartu su žmonomis vakarieniaus viename Tokijo restorane „Roppongi“ pramogų rajone, kur jautienos išpjovos iešmeliai dviem asmenims kainuoja 47 JAV dolerius.

Japonijos ministras pirmininkas neseniai grįžo iš Vašingtono, o pats D. Trumpas sugrįš į Japoniją praėjus kiek daugiau nei mėnesiui, kai vakarinieme Osakos mieste susirinks Didžiojo dvidešimtuko (G-20) valstybių vadovai.

„Trys vizitai abiem kryptimis per trumpą laiką neabejotinai rodo glaudžius santykius“, – pareiškė vienas aukšto rango D. Trumpo administracijos pareigūnas, prašęs nenurodyti jo pavardės.

Vienas Japonijos diplomatas išsakė panašią poziciją, pareiškęs, kad vizitų dažnumas „rodo precedento neturintį glaudžių asmeninių santykių tarp Japonijos ir JAV lyderių lygį“.