Kadangi jokių svarbesnių išvadų po lyderių susitikimo tarsi ir nėra, Šiaurės Korėjos analitikai darė tai, ką įprastai moka geriausiai – itin detaliai analizavo kiekvieną Kim Jong Uno pasakytą žodį ir gestą.

Viršūnių susitikimai tokiai analizei nėra išimtis, po jų gausu analitinės medžiagos – išsamios, įžvalgios ir neretai absurdiškos.

Tai, kas ketvirtadienį nepraslydo pro daugumos stebėtojų akis, buvo ne vaizdas, o garsas. Konkrečiai – itin garsus ir sunkus Kim Jon Uno kvėpavimas.Pirmųjų susitikimo akimirkų įrašas sparčiai apkeliavo internetą, ir dauguma komentatorių atkreipė dėmesį būtent į garsų Šiaurės Korėjos lyderio kvėpavimą, kurį galbūt netgi galima įvardyti kaip žiopčiojimą.

Pietų Korėjos žiniasklaida tvirtina, jog tai – nenuginčijamas prastos Kim Jong Uno sveikatos įrodymas. Juo labiau, kad Šiaurės Korėjos lyderis turi antsvorio ir daug rūko.

Kai lyderiai pasakė pirmuosius savo žodžius, ir susitikimas oficialiai prasidėjo, Kim Jong Unas, panašu, sugebėjo atgauti pusiausvyrą.

Ekspertai pastebi: kai Kim Jong Unas pirmą kartą susitiko su prezidentu Donaldu Trumpu, jų akistata buvo nepatogi tiek vienam, tiek kitam, abu kurį laiką rungėsi, kuris stipresnis. Prieš du mėnesius Hanojuje vykęs susitikimas buvo kiek draugiškesnis.

Abu lyderiai stengėsi atkartoti vienas kito elgesį, o tai liudijo ne priešiškumą ar agresiją, o norą bendradarbiauti ir netgi subtilią pagarbą.

Pirmasis Kim Jong Uno susitikimas su Vladimiru Putinu labiau priminė jo pasirodymą Hanojuje, nors ir buvo kiek griežtesnis. Tam tikra prasme jį būtų galima palyginti su senų laikų sovietiniu susitikimu (tik kiek vėsesnės atmosferos).

Kim Jong Unas ir V. Putinas vienas prie kito artėjo dirbtinai šypsodamiesi ir prieš kameras gana ilgai vienas kitam spaudė rankas. Tai gana nejauki akimirka net ir labiausiai patyrusiems politikams. Tik pastarieji kaip tyčia atrodė gana atsipalaidavę – arba labai gerai apsimetė tokie esą.

Skirtingai nei žymiai aukštesnis D. Trumpas, V. Putinas ūgiu beveik prilygsta Kim Jong Unui, o tai abiem išėjo į naudą.

Spekuliacijų dėl Šiaurės Korėjos lyderio sveikatos būta ir seniau. Per pirmąjį jo susitikimą su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae In praeitą balandį jis taip pat po neilgo pasivaikščiojimo pasirašydamas svečių knygoje gaudė kvapą. Bankete visiems užkliuvo jo liguistai paraudęs veidas (greičiausiai dėl to buvo kalta alkoholinių gėrimų gausa jo garbei surengtame bankete).

Laikas parodys, kaip jam seksis išspręsti šaliai dėl branduolinės programos taikomų sankcijų problemą.

Bent jau kol kas Kim Jong Unas greta įtakingiausių pasaulio lyderių demonstruoja stebėtiną pasitikėjimą savimi, apibendrina AP.

Per susitkimą abu lyderiai sakė norintys stiprinti dvišalius santykius, palaikomus nuo tų laikų, kai Sovietų Sąjunga parėmė Šiaurės Korėjos įkūrėją, Kim Jong Uno senelį Kim Il Sungą.

Lyderiai drauge papietavo, jiems buvo patiekta barščių, krabų salotų ir virtinių su mėsa, pranešė Rusijos naujienų agentūra TASS.

Kim Jong Unas pakvietė V. Putiną jam „patogiu metu“ apsilankyti Šiaurės Korėjoje ir kvietimas buvo „mielai priimtas“, sakoma KCNA pranešime.

„Kimas susitiko su Putinu todėl, kad norėjo pademonstruoti turintis kažką savo pusėje“, – sakė Seulo Šiaurės Korėjos studijų universiteto profesorius Lee Woo-youngas.

„Kimas siekia pranašumo būsimoms deryboms su JAV, o susitikimai su tokiais užsienio lyderiais kaip Putinas gali padėti jam tai pasiekti“, – pridūrė profesorius.

Tačiau jis nurodė, jog mažai tikėtina, kad Vašingtonas bus paveiktas. Analitikas Kim Keun-sikas taip pat abejojo, kad JAV „nustebtų ar sunerimtų“.

Kim Jong Unas penktadienį dalyvavo vainiko padėjimo prie memorialo Rusijos Antrojo pasaulinio karo Ramiojo vandenyno laivynui ceremonijoje ir vėliau išvyko namo savo šarvuotu traukiniu.

Viršūnių susitikimas Vladivostoke buvo pirmas Kim Jong Uno susitikimas su kitos valstybės vadovu po derybų Hanojuje.

Praėjusiais metais prasidėjus diplomatiniam procesui dėl Pchenjano branduolinės programos, V. Putinas ne kartą kvietė Kim Jong Uną atvykti vizito į Rusiją.

Nuo 2018 metų kovo Kim Jong Unas keturiskart susitiko su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, tris kartus – su Pietų Korėjos vadovu Moon Jae-inu, dukart – su JAV lyderiu D. Trumpu ir po kartą – su Singapūro ir Vietnamo lyderiais.

Konkrečių pranešimų ar susitarimų Vladivostoke nebuvo, bet analitikai sako, kad ketvirtadienio susitikimas buvo naudingas abiem šalims.

Šiaurės Korėjai tai reiškia dar vieno išėjimo užsitikrinimą. Kinija kalba apie sankcijų sušvelninimą, bet iš tikrųjų veiksmų nesiima“, – sakė Koo Kab-woo iš Šiaurės Korėjos studijų universiteto.

Pasak jo, Rusijai tai reiškia, kad Šiaurės Korėja sugrąžina jai tiesiogiai dalyvaujančios šalies statusą, prilygstantį Kinijos statusui.

Netrukus po to, kai pirmą kartą buvo išrinktas Rusijos prezidentu, V. Putinas siekė normalizuoti santykius su Pchenjanu ir tris kartus susitiko su dabartinio Šiaurės Korėjos lyderio tėvu Kim Jong Ilu. Vienas tų susitikimų 2002 metais taip pat įvyko Vladivostoke.

Kaip svarbiausia izoliuotos Šiaurės Korėjos sąjungininkė, didžiausia prekybos partnerė ir gyvybiškai svarbi kuro tiekėja yra įsitvirtinusi Kinija, ir analitikai sako, kad dabar Kim Jong Unas galėtų ieškoti galimybių atsverti Pekino įtaką.

Praėjusį kartą Rusijos ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimas įvyko 2011 metais, kai Kim Jong Ilas tuometiniam prezidentui Dmitrijui Medvedevui pasakė esąs pasirengęs atsisakyti branduolinių bandymų.

Vėliau, jau valdant Kim Jong Ilo sūnui, Šiaurės Korėja įvykdė kol kas galingiausią savo branduolinį bandymą ir išbandė raketas, galinčias pasiekti bet kurį tašką JAV teritorijos žemyninėje dalyje.