BBC žiniomis, D. Tusko plano esmė tokia: jeigu Didžiosios Britanijos parlamentas pritars „Brexit“ sutarčiai, tai šalis galės palikti ES anksčiau numatyto termino. Briuseliui nebereikėtų daug kartų atidėlioti „Brexit“ trumpiems laikotarpiams. ES šalių lyderiai turėtų suderinti šį planą kitą savaitę įvyksiančiame viršūnių susitikime.

ES pareigūnas penktadienį patvirtino, kad D. Tuskas siūlys atidėti „Brexit“ 12 mėnesių.

Skelbiama, kad D. Tuskas penktadienį Bendrijos narėms pateiks pasiūlymą, kad „Brexit“ būtų atidėtas vieniems metams, ir Jungtinė Karalystė turėtų pakankamai laiko pasiruošti sklandžiam išstojimui.

„Tai – Tusko idėja, – naujienų agentūrai AFP patvirtino vienas aukšto rango ES pareigūnas. – Valstybėms narėms ji bus pristatyta šiandien.“

Dabar numatoma, kad jei Londonas neparengs alternatyvaus plano dėl sklandaus „Brexit“, JK gali tekti palikti ES kitą penktadienį, balandžio 12-osios vidurnaktį. Visgi minėtas D. Tusko pasiūlymas leistų šį terminą atidėti.

Theresos May laiškas Donaldui Tuskui

Jei Bendruomenių Rūmai ratifikuos premjerės Theresos May Briuselyje suderintą susitarimą, kurį jau tris kartus anksčiau šiais metais atmetė, „Brexit“ galėtų įvykti ir anksčiau nei siūlo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas.

Tačiau jeigu JK dar bus ES nare gegužės 23 dieną, kai vyks Europos Parlamento rinkimai, šaliai reikės juose dalyvauti.

Th. May penktadienį kreipėsi į ES nares su prašymu atidėti „Brexit“ ilgesniam laikui.

Britų ministrė pirmininkė Th. May penktadienį parašytame laiške D. Tuskui prašo „Brexit“ atidėti iki šių metų birželio 30 d.

Th. May tikina „nenoriai“ prašanti „lankstaus“ pratęsimo, kuris galėtų baigtis prieš artėjančius Europos Parlamento rinkimus.

Tai reiškia, kad terminą galima būtų nutraukti anksčiau, jei parlamentas pritartų jos Briuselyje suderintam „Brexit“ susitarimui.

„Jungtinė Karalystė siūlo, kad (pratęsimo laikotarpis) turėtų baigtis 2019-ųjų birželio 30 dieną. Jei partijoms pavyktų ratifikuoti (susitarimą) iki šios datos, vyriausybė siūlo nutraukti šį laikotarpį anksčiau“, – parašė Th. May laiške Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui.

Dauningo gatvė Th. May laišką paskelbė kelios akimirkos po to, kai vienas ES aukšto rango pareigūnas naujienų agentūrai AFP pasakė, kad D. Tuskas siūlo „Brexit“ atidėti laikotarpiui iki metų, taip pat priklausomai nuo parlamento pritarimo ES ir JK „skyrybų“ susitarimui.

Dabartinis terminas yra balandžio 12 diena. Iš pradžių planuotas išstojimas kovo 29-ąją buvo atidėtas JK parlamentui tris kartus neparėmus susitarimo, kurį Th. May ir kitų 27 ES šalių lyderiai pasirašė lapkričio mėnesį.

Savo laiške Th. May sako norinti užtikrinti, kad 46 metus blokui priklausiusi JK išstotų tvarkingai, su sutartimi, padėsiančia plėtoti politinius, saugumo, diplomatinius ir ekonominius ryšius.

„Vyriausybės politika visuomet buvo ir tebėra tvarkingas išstojimas iš Europos Sąjungos be pernelyg didelio atidėliojimo, – laiške rašo Th. May. – Vyriausybė sutinka, kad išstojimas su sutartimi yra geriausias rezultatas.“

Jeanas-Claude'as Junckeris, Donaldas Tuskas

Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmai kovo 29 d. trečią kartą nepritarė sutarčiai dėl šalies išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų. Prieš sandorį, kurį parlamentarams pateikė ministrės pirmininkės Th. May vyriausybė, balsavo 344 deputatai, už - 286.

Du ankstesni vyriausybės mėginimai prastumti sutartį parlamente taip pat baigėsi visiška nesėkme. Sausio 15 d. Bendruomenių Rūmai atmetė sutartį dėl „Brexit“ rekordine per visą šalies istoriją 230 balsų dauguma. O antras mėginimas kovo 12 d. baigėsi tuo, kad sandoris buvo atmestas 149 balsų persvara.

Tad Didžiosios Britanijos parlamentas neįvykdė Europos Sąjungos sąlygos - ES buvo sutikusi atidėti „Brexit“ iki gegužės 22 d., jeigu Bendruomenių Rūmai praėjusią savaitę būtų pritarę susitarimui su Briuseliu.

Dabar, vis pagal tą patį ES planą, Londonas turi iki balandžio 12 d. išstoti iš Bendrijos be sutarties, jeigu nepateiks Briuseliui alternatyvių „Brexit“ realizavimo variantų. Skubus ES viršūnių susitikimas, kuriame bus svarstomas „Brexit“, įvyks balandžio 10 d.

Britų premjerė toliau stengiasi išvengti chaotiško „Brexit“ finalo

Didžiosios Britanijos vyriausybė ketvirtadienį suintensyvino pastangas laimėti pagrindinės opozicinės partijos palankumą per paskutinį savo bandymą išvengti netvarkingo pasitraukimo iš Europos Sąjungos kitą savaitę.

Paskutinis derybų su opozicija ratas vyko įstatymų leidėjams pabandžius apsisaugoti nuo chaoso, galinčio kilti, jeigu 46 metus trukusi narystė Bendrijoje nutrūktų be jokio susitarimo. Trečiadienį Bendruomenių Rūmai supaprastinta tvarka nusprendė leisti vyriausybei prašyti dar atidėti „Brexit“ po balandžio 12 dienos, tačiau ketvirtadienį šis pasiūlymas dar bus pateiktas Lordų Rūmams galutinai patvirtinti.

Vyriausybės vadovė Theresa May bando aplenkti laiką, desperatiškai ieškodama palaikymo jos su ES pasiektai nepopuliariai „skyrybų“ sutarčiai, kad galėtų ją prastumti parlamente per ketvirtą bandymą.

Theresa May

Th. May atstovas nurodė, kad „visą dieną numatytos intensyvios diskusijos“, atsižvelgiant į klausimo „skubumą“.

Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES data pratęsta iki balandžio 12-osios, bet pasipriešinimas Th. May planui išlieka labai stiprus.

Tačiau vis daugiau ES lyderių – pavargusių nuo Jungtinės Karalystės politinės dramos ir norinčių susitelkti dėmesį į Europos problemas – nori, kad būtų patvirtintas paruoštas „Brexit“ susitarimas arba kad Th. May pateiktų naują pasiūlymą prieš trečiadienį numatytą lyderių susitikimą Briuselyje.

ES lyderiai kitą savaitę spręs, ar patenkinti Th. May prašymą atidėti „Brexit“ datą iki gegužės 22 dienos – naujo Europos Parlamento rinkimų išvakarių.

Viena iš alternatyvų būtų priversti Th. May sutikti su gerokai ilgesniu išstojimo atidėjimu – tai suteiktų Britanijai daugiau laiko pagalvoti apie „Brexit“ ir galbūt visai jo atsisakyti.

Kita – leisti Jungtinei Karalystei išstoti iš ES balandžio 12 dieną be patvirtintos sutarties tikintis, kad tokio pasitraukimo sukelta ekonomikos suirutė ilgai nesitęs ir kad tokią kainą verta sumokėti, norint išvengti užsitęsusio „Brexit“ neapibrėžtumo.


„Atsistatydinimo nuojauta“

Th. May šią savaitę dramatiškai liovėsi meilikauti savo konservatoriams ir jai nepaklūstantiems Šiaurės Airijos sąjungininkams bei atsigręžė į opozicinę Leiboristų partiją.

Premjerė trečiadienį susitiko su šios partijos lyderiu Jeremy Corbynu (Džeremiu Korbinu). Jų, kaip pranešama, 100 minučių trukusį susitikimą abi šalys įvertino kaip „nuoširdų“, bet konkrečių rezultatų jis esą nedavė.

ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier ketvirtadienį pasveikino JK valdančiųjų sprendimą rengti derybas su opozicija, siekiant rasti išeitį iš susidariusios aklavietės.

„Sveikiname partijų dialogą JK. Metas sprendimams“, – parašė M. Barnier socialiniame tinkle „Twitter“.

Tačiau Th. May sprendimas išklausyti J. Corbyno reikalavimų dėl glaudesnių ryšių su ES po „Brexit“, įskaitant narystę muitų sąjungoje, užrūstino britų dešiniuosius ir išprovokavo dviejų jaunesniųjų ministrų atsistatydinimą.

Tuo metu vienas iš kabineto sekretorių paaiškino, kad Th. May neturi kito pasirinkimo.

„Viskas labai paprasta – daugiau nebėra kur eiti“, – sakė neįvardintas kabineto narys naujienų svetainei „Politico“. – Dėl jos tvyro atsistatydinimo nuojauta, lyg (sakytų): mes tai prastumsime, ir aš prisiimsiu smūgį.“

Proeuropietiškų pažiūrų Th. May komandos nariai taip pat sutinka, kad atėjo laikas ieškoti ilgalaikiais politiniais įsitikinimais grįsto kompromiso ir išspręsti Britaniją ištikusią didžiausią kelių dešimtmečių politinę krizę.

„Abiem partijoms teks kažką paaukoti, – sakė finansų sekretorius Philipas Hammondas televizijai ITV. – Skaudulių bus abiejose pusėse.

Skirtingi požiūriai

Th. May ir J. Corbynas požiūriai į Britanijos vietą Europoje skiriasi, ir praeityje nė vienas iš jų nerodė ženklų, kad būtų linkę į kompromisus.

Trečiadienio vakarą J. Corbynas pareiškė, kad iš Th.May nesulaukė „tiek pakeitimų, kiek tikėjosi“.

Laikraštis „The Times“, cituodamas vieną neįvardintą šaltinį vyriausybėje, pranešė, kad Th. May administracija buvo linkusi labiau tikėti, kad derybos su J. Corbynu žlugs.

Th. May nesutinka pasilikti muitų sąjungoje, nes tokiu atveju Britanija negalėtų sudarinėti atskirų prekybos sutarčių su trečiosiomis valstybėmis, pavyzdžiui, Kinija ar Jungtinės Valstijos.

Tuo metu J. Corbynas jaučia proeuropietiškų leiboristų spaudimą organizuoti antrą referendumą. Jie siūlo užduoti klausimą, ar rinkėjai palaiko Th. May pasiektą „Brexit“ susitarimą, ar remia pasilikimą bloke.

Pats J. Corbynas nenori pritarti dar vienam referendumui. Šią jo poziciją galimai lemia leiboristų lyderio skeptiškas požiūris į Briuselį.

Leiboristų palaikantis laikraštis „Daily Mirror“ parašė, kad Th. May ir J. Corbynas ketvirtadienį leis derėtis jų komandoms, o vėliau bus nuspręsta, ar penktadienį lyderiai dar kartą susitiks akis į akį.