Ciklonas nusinešė mažiausiai 162 gyvybes, dar dešimtys žmonių yra dingę, pirmadienį pranešė pareigūnai ir Raudonasis Kryžius.

„Beirą užklupusio ciklono „Idai“ mastas yra didžiulis ir siaubingas“, – sakoma Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijos (IFRC) išplatintame pareiškime.

Jame priduriama, jog 90 proc. šio miesto ir jo apylinkių buvo „apgadinta ar sunaikinta“.

Sekmadienį sugriuvus užtvankai buvo atkirstas paskutinis kelias, vedantis į maždaug 530 tūkst. gyventojų turintį miestą, nurodoma pareiškime.

„Idai“ ketvirtadienį smogė centrinei Mozambiko daliai, o vėliau nuslinko į Zimbabvę, kur sukėlė staigių potvynių ir stiprių vėjo gūsių.

Naujienų agentūra AFP, remdamasi oficialiais šaltiniais, pirmadienį paskaičiavo, kad aukų Mozambike yra 68, iš jų 55 – Beiroje; tuo metu Zimbabvėje žuvo 89 žmonės. Anksčiau buvo skelbiama, kad aukų iš viso yra 127.

„Padėtis yra baisi. Naikinimo mastas yra milžiniškas“, – IFRC pareiškime cituojamas organizacijos darbuotojas Jamie LeSueuras.

„Beveik viskas sunaikinta. Komunikacijos linijos buvo visiškai nutrauktos, o keliai – sunaikinti. Kai kurios nukentėjusios bendruomenės nėra pasiekiamos“, – sakė jis.

„Beira smarkiai nukentėjo, bet taip pat girdime, kad padėtis už miesto ribų gali būti net sudėtingesnė“, – pridūrė J. LeSueuras.

IFRC perspėjo, kad aukų skaičius gali išaugti, kai paaiškės visas stichijos žalos mastas. Be to, prognozuojama, kad regione smarkios liūtys nesiliaus.

Mozambiko aplinkos ministras Celso Correia perspėjo, kad žuvusiųjų skaičius didės.

„Galvoju, kad tai didžiausia stichinė nelaimė, kokią yra patyręs Mozambikas. Viskas sugriauta“, – sekmadienį vakare AFP sakė jis. Ministras kalbėjo Beiros tarptautiniame oro uoste, kuris dėl ciklono padarytos žalos buvo uždarytas, bet dabar vėl dirba.

Zimbabvėje „Idai“ griovė namus ir tiltus, palikdamas nuniokotą ruožą, kuris, pasak gynybos ministro pareigas einančio Perrence'o Shiri, „primena didelio karo padarinius“.

„Padaryta daug žalos mūsų objektams ir žmonėms“, – lankydamasis rytiniuose šalies rajonuose televizijai sakė jis.

Kelius prarijo didžiules įgriuvos, tiltus į šipulius sudaužė staigūs potvyniai, pranešė AFP fotografas.

„Tai didžiausia žala infrastruktūrai, kokią esame patyrę“, – sakė Zimbabvės transporto ir infrastruktūros plėtros ministras Joelis Biggie Matiza.

Nukentėjo mokykla

Zimbabvėje labiausiai nukentėjo rytinis Čimanimanio rajonas, kur staigūs potvyniai nunešė daug namų ir daugumą tiltų.

Labiausiai nukentėjusios vietos vis dar nepasiekiamos, o kariškių gelbėjimo sraigtasparnių skrydžiams trukdo stiprus vėjas ir tiršti debesys.

Rajone žuvo vienos vidurinės mokyklos du mokiniai ir darbuotojas, kai į jų bendrabutį atsitrenkė su nuošliauža nuslinkęs didelis akmuo.

Kariai sekmadienį padėjo išgelbėti beveik 200 išgyvenusių moksleivių, mokytojų ir darbuotojų, kurie buvo įstrigę toje Činanimanio mokykloje.

„Mokytojai ir mokyklos administracija deda visas pastangas, kad vaikai atvyktų, o mes vežame juos namo, bet atrodo, kad situacija blogėja“, – valstybiniam transliuotojui ZBC sakė viena iš vaikų motinų, išreikšdama susirūpinimą dėl tebesitęsiančių liūčių.

Čimanimanio rajono parlamento narys Joshua Sacco AFP telefonu sakė, kad dingo „150–200 žmonių“.

Manoma, kad dauguma jų yra vyriausybės darbuotojai, kurių gyvenamąjį kompleksą visiškai užliejo vanduo. Jų likimas nežinomas, nes tos vietos vis dar neįmanoma pasiekti.

„Mes nerimaujame, nes visi šie namai buvo staiga užlieti ir tiesiogine prasme nunešti... Ten yra maždaug 147 dingę žmonės“, – sakė jis.

Zimbabvės prezidentas Emmersonas Mnangagwa, kuris nutraukė vizitą Abu Dabyje, pirmadienį sugrįžęs pasakė: „Mes kaip šalis labai liūdime.“