Prokuratūra penktadienį paskelbė, kad tyrimas baigtas ir byla perduota teismui.

Moterys buvo suimtos pernai gegužę, valdžiai ėmusis represinių priemonių prieš žmogaus teisių kampanijų dalyvius.

Teigiama, kad kai kurios suimtųjų per apklausas buvo kankinamos, prie jų buvo seksualiai priekabiaujama.

Pasak žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ Artimųjų Rytų skyriaus direktoriaus pavaduotojo Michaelo Page'o, „Saudo Arabijos valdžios institucijos nedarė nieko, kad rimti įtarimai dėl kankinimų būtų ištirti“.

„Dabar baudžiamojon atsakomybėn traukiamos ir prieš teismą stos moterų teisių aktyvistės, o ne kankintojai," – sakė jis.

Daugiau nei dešimt aktyvisčių buvo suimtos likus vos mėnesiui iki istorinio Saudo Arabijos žingsnio – dešimtmečius galiojusio draudimo moterims vairuoti panaikinimo.

Dauguma suimtų aktyvisčių buvo kaltinamos kenkimu saugumui ir pagalba valstybės priešams. Kai kurios iš jų vėliau buvo paleistos į laisvę.

Žmogaus teisių gynimo grupė „Amnesty International“ pavadino prokuratūros penktadienį paskelbtą pranešimą „šokiruojančiu ženklu, kad karalystėje didėja susidorojimas su aktyvistais“, ir pareikalavo „nedelsiant paleisti sąžinės kalines“.

Teismų procesus šioje itin konservatyvioje karalystėje dažnai gaubia paslaptis.

Prokuratūra nenurodė, nei kuo konkrečiai kaltinamos moterys, nei kada įvyks teismas.

Vis dėlto po šio pranešimo pasigirdo kalbų, kad prisidengiant teismo procesu aktyvistės galbūt bus paleistos, nes Saudo Arabijos sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas dėl susidorojimo su žmogaus teisių gynėjomis susilaukė itin griežtos kritikos.

Tarp iki šiol laikomų moterų yra buvusi Rijado Karaliaus Saudo universiteto profesorė Aziza al Yousef.

Kita sulaikytoji – Loujain al Hathloul – 2014-aisiais daugiau nei 70 dienų sėdėjo kalėjime už tai, kad pabandė pati būdama prie vairo įvažiuoti į Saudo Arabiją iš Jungtinių Arabų Emyratų.