Parlamentas rengia simbolinį balsavimą, įpareigosiantį Th. May susitarti dėl nepopuliarios dabartinėje „Brexit“ sutartyje numatytos „apsidraudžiamosios priemonės“ (backstop), atmetant pasitraukimo iš ES be sutarties galimybę. Bendruomenių Rūmai dėl šio sprendimo balsavo dar praėjusį mėnesį.

Tačiau Konservatorių partijos Europos tyrimų grupės (ERG) euroskeptikai gali balsavime susilaikyti, o tai Th. May reikštų pralaimėjimą.

„Konservatorių partijos parlamentarų tikrai nereikėtų sieti su kažkuo, kas tiesiogiai ar netiesiogiai atrodytų susijęs su išstojimas be susitarimo atmetimu“, – sakė vienas ERG lyderių Steve'as Bakeris.

Pasak jo, aukoti išstojimą be susitarimo „būtų kvailiausia derybų strategija ir prieštarautų nacionaliniams interesams“.

S. Bakeris kritikavo vyriausybę už tai, kad verčia parlamento narius pritarti abiem praėjusį mėnesį parlamento numatytoms priemonėms – net jeigu nepritaria kuriai nors iš jų – kad konservatorių vyriausybė nepatirtų pralaimėjimo.

Tačiau laikraštis „The Daily Telegraph“ cituoja vieną šaltinį ERG, pasak kurio, grupė ketina susilaikyti. Tai beveik neabejotinai reikštų vyriausybės sutriuškinimą, turint galvoje Leiboristų partijos poziciją šiuo klausimu.

Tačiau „Brexit“ palaikantis tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas perspėjo kolegas, kad toks rezultatas gali sukelti ES abejonių, ar parlamentas tikrai patvirtins jau pakeistą susitarimą. Dėl šių abejonių ES būtų mažiau linkusi pateikti kokių nors pasiūlymų.

„Mūsų Europos partneriai šiandien stebės mūsų debatus, jų klausysis, kad pamatytų, jog jiems padarius tų nuolaidų parlamentas (sutarčiai) pritartų“, – kalbėjo L. Foxas BBC radijui „Radio 4“.

„Yra pavojus, kad siunčiame neteisingus signalus“, – pridūrė jis.

Lemiamas derybų etapas

Praėjusį mėnesį Britanijos parlamentas atmetė „Brexit“ susitarimą, dėl kurio Th. May vyriausybė ir Briuselis susiderėjo per pusantrų metų trukusias derybas. Tačiau vėliau buvo nuspręsta, kad premjerė galėtų užsitikrinti parlamento palaikymą, jeigu sugebėtų atsikratyti vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės sutartyje.

Šis planas laikytų JK muitų sąjungoje su ES ir užtikrintų, kad prie sienos nereikėtų patikrinimų, kol bus susitarta dėl naujų nuolatinių prekybinių santykių.

„Brexit“ remiantys britų parlamentarai baiminasi, kad dėl šios priemonės šalis gali įstrigti su ES taisyklėmis ir negalės sudaryti naujų prekybos susitarimų su pasaulio valstybėmis.

Th. May ir kiti vyriausybės nariai derasi su ES aukšto rango pareigūnais bandydami prie apsidraudžiamosios priemonės pridėti laiko limitą ar pasitraukimo išlygą.

Tačiau ES lyderiai tvirtina, kad teisiškai įpareigojamos išstojimo sutarties negalima keisti.

„Vyksta lemiamas derybų etapas. Dabar visiems mums reikia išlikti ramiems ir tvirtiems, kad gautume pakeitimus, kurių reikalauja šie Rūmai, ir laiku įgyvendintume „Brexit“, – Th. May sakė parlamentarams antradienį.

„Užsitikrinus susitarimą su ES dėl tolesnių derybų dabar mums reikia šiek tiek laiko užbaigti tą procesą“, – sakė Th. May.

Kai kurie politikos apžvalgininkai šį premjerės pranešimą vadina bandymu atitolinti maištą parlamente. Dabar įstatymų leidėjai laukia vasario 27 dienos, kada vėl bus sprendžiama, ką daryti, jeigu nepavyks pasiekti susitarimo.

Verslo lyderiai ir ekonomistai perspėja, kad JK pasitraukimo iš ES be pereinamojo laikotarpio sutarties pasekmės būtų jaučiamos visame žemyne.