Chuntos valdomą Tailandą apėmė politinis chaosas, kai penktadienį partija „Thai Raksa Chart“ nurodė 67 metų princesę Ubolrataną kaip savo kandidatę į premjerus, jei partija laimėtų būsimus rinkimus.

Šią politinę jėgą globoja Thaksinas Shinawatra, savo noru tremtyje gyvenantis buvęs premjeras milijardierius, esantis Tailande dar prieš kelis dešimtmečius atsiradusio politinio susiskaldymo centre – jo nekenčia kariuomenė ir Bankoko elitas, bet dievina skurdžių kaimų gyventojai.

Beprecedentis princesės bandymas žengti į politiką žlugo vos po kelių valandų, karaliui Maha Vajiralongkornui penktadienį vakare pareiškus, kad žingsniai dėl jo vyresniosios sesers paskyrimo premjere yra „nepriimtini ir nekonstituciniai“.

Įtakinga ir labai turtinga Tailando monarchija laikoma esančia virš politikos, nors karališkieji asmenys kartais įsikišdavo per ankstesnes politines krizes.

Rinkimų komisija princesės politinę karjerą nutraukė diskvalifikavusi ją kaip kandidatę į premjerus.

Trečiadienį komisija pateikė prašymą Konstituciniam Teismui paleisti „Thai Raksa Chart“ už politinių partijų įstatymo pažeidimą įtraukiant į politiką karališkosios šeimos narį.

„Šis veiksmas laikomas priešišku konstitucinei monarchijai“, – nurodė komisija.

Kol kas neaišku, ar Teismas galės nuspręsti dėl „Thai Raksa Chart“ paleidimo prieš kovo 24 dieną planuojamus rinkimus.

Jei partija bus paleista, jos vadovams, įskaitant Shinawatrų šeimos narius, gali grėsti ilgas uždraudimas dalyvauti politikoje, o jos kandidatai nebegalėtų dalyvauti rinkimuose.

Partija paskelbė, kad ginčys tokius veiksmus.

„Mūsų partija tęs (kampaniją); mes esame... mūsų žmonių viltis“, – sakė partijos lyderis Preechapholas Pongpanichas. Jis pridūrė, kad juos pribloškė tai, kaip greitai pastarąsias kelias dienas rutuliojosi įvykiai.

„Thai Raksa Chart“ turėjo prisidėti prie pagrindinės Shinawatrų partijos „Pheu Thai“ balsų banko. Šiuose rinkimuose mažesniosios partijos vietų parlamente siekia per partijų sąrašų sistemą.