Kitą savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Japonijos ministras Shinzo Abe susitiks Maskvoje deryboms dėl keturių strategiškai svarbių salų, kurias paskutinėmis Antrojo pasaulinio karo dienomis užėmė Sovietų Sąjungos armija.

Abu politikai pernai sutarė dėti daugiau pastangų, siekiant galiausiai oficialiai pasirašyti taikos sutartį ir užbaigti nuo Antrojo pasaulinio karo užsitęsusį ginčą.

Tačiau trečiadienį metinėje konferencijoje kalbėdamas S. Lavrovas prieš derybas davė konfrontacinį toną.

„Vis dar esame toli ne tik nuo buvimo partnerėmis tarptautiniuose santykiuose, bet ir ieškant konstruktyvių būdų mūsų santykių pagerinimui“, - sakė S. Lavrovas.

„Kodėl Japonija yra vienintelė šalis pasaulyje, kuri negali visapusiškai pripažinti Antrojo pasaulinio karo rezultatų“, - sakė ministras ir pridūrė, kad karo rezultatų pripažinimas nėra ultimatumas, bet „neišvengiama tarptautinės šiuolaikinės sistemos dalis“.

Rusijos užsienio reikalų ministras šią savaitę buvo susitikęs su Japonijos užsienio reikalų ministru Taru Konu ir reikalavo, kad Tokijas pripažintų suverenias Maskvos teises į Kurilų salas, kad galima būtų tęsti derybas dėl ginčo užbaigimo.

Trečiadienį kalbėdamas S. Lavrovas taip pat pažymėjo, kad, be ginčo dėl salų, Maskvos ir Tokijo santykiams dar kenkia Japonijos provakarietiška pozicija.

Rusija ir Japonija nuo praėjusio amžiaus vidurio su pertraukomis rengia konsultacijas, kad parengtų taikos sutartį. Pagrindinė kliūtis, trukdanti ją sudaryti, - salų problema. Japonija pretenduoja į keturias Kurilų salas - Iturupą, Kunaširą, Šikotaną ir Habomajų, remdamasi 1855 metų prekybos ir sienų sutartimi. Maskva teigia, kad Pietų Kurilai atiteko Sovietų Sąjungai pagal Antrojo pasaulinio karo išdavas, ir Rusijos suverenitetas juose nekelia abejonių.