Britų pramonės konfederacijos (CBI) generalinė direktorė Carolyn Fairbairn savo kalboje taip pat paragino vyriausybę nedelsiant sudaryti planą, kaip išvengti „Brexit“ be jokios sutarties ir apsaugoti darbo vietas, jeigu antradienį parlamentas nepatvirtintų vyriausybės ir Briuselio sudaryto išstojimo susitarimo.

„Nepadarykite klaidos, (išstojimas) be sutarties negali būti „valdomas“, – kreipėsi C. Fairbairn į verslo vadovus, susirinkusius Bristolio mieste Anglijos pietvakariuose.

Pasak jos, Jungtinės Karalystės ekonomika gali susitraukti iki 8 proc., o tai reikštų mažiau lėšų viešosioms paslaugoms.

„Verslas susidurtų su naujomis kainomis ir muitais. Mūsų uostuose sutriktų darbas, įmonės būtų atskirtos nuo dalių, kurios (joms) reikalingos klientų aprūpinimui“, – kalbėjo ji.

C. Fairbairn taip pat perspėjo, kad „būtų prarastos prekybos sutartys su tokiomis šalimis kaip Japonija, Pietų Korėja ir Turkija“.

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe ketvirtadienį išreiškė viltį, kad Britanija išvengs skyrybų su ES be sutarties galimybės. Taip jis parėmė daug nesutarimų keliantį „Brexit“ susitarimą likus kelioms dienoms iki jo tvirtinimo Vestminsteryje.

Lankydamas Londone ir stovėdamas šalia britų vyriausybės vadovės Theresos May Sh. Abe pareiškė, kad Japonijos verslininkai „labai sveikina“ jos pasiektą skyrybų sutarties projektą.

Tačiau daugelis mano, kad britų parlamentarai atmes šį susitarimą – ypač dėl garantijų Airijos pasienyje ateityje.

C. Fairbairn penktadienį sakė, kad „jeigu parlamentas negalės susitarti, tuomet vyriausybės turės nedelsiant pateikti planą, ką ji darys, kad išvengtų pasitraukimo be sutarties, ir tai užtikrinti“.

„Jeigu vyriausybė neis šiuo keliu, mes dar turime galimybę pagaliau įveikti šią viską apėmusią „Brexit“ maniją,- kalbėjo ji. – Pradėti gydyti ištisas bendruomenes suskaldžiusius nesutarimus, paskatinusius investuotojus suabejoti JK kaip verslui tinkama vieta.“

C. Fairbairn taip pat išsakė savo nuomonę apie imigracijos kontrolę po „Brexit“.

„Bet kokios neapgalvotos pastangos sumažinti jų (imigrantų) skaičių pakenktų ne tik verslui, bet ir mūsų šaliai, – perspėjo ji. – Todėl mums – verslo (įmonių) savininkams, lyderiams ir vadovams – reikia paaiškinti, kad iš užsienio atvažiuojantys darbuotojai įveža savo įgūdžius, naujoves ir verslumą.“

Didžioji Britanija dar nepaskelbė pasiūlymų dėl imigracijos politikos ES valstybių piliečiams, atvyksiantiems į šalį po planuojamo šalies pasitraukimo iš Bendrijos kovo 29 dieną.

Junckeris: būtina dėti visas pastangas „Brexit“ klausimui išspręsti

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris penktadienį pareiškė, kad būtina „visas pastangas“, kad būtų išspręsti visi nesutarimai dėl „Brexit“ sąlygų, artėjant kitą savaitę vyksiančiam lemiamam Didžiosios Britanijos parlamento balsavimui dėl išstojimo iš Europos Sąjungos sutarties.

Jungtinės Karalystės premjerei Theresai May antradienį gresia pralaimėti balsavimą dėl jos su Europos lyderiais suderėtos išstojimo sutarties, sulaukusios tiek narystės ES šalininkų, tiek „Brexit“ entuziastų didelio pasipriešinimo.

Jeanas-Claude'as Junckeris

Briuselis ir Londonas „nuolat“ palaiko kontaktus, aiškinantis, kokių garantijų galėtų suteikti ES, kad įtikintų Britanijos parlamento narius pritarti šiai sutarčiai, sakė J.-C. Junckeris. Vis dėlto jis pakartojo ne kartą išsakytą perspėjimą, kad lapkritį sudarytas susitarimas nebegali būti iš naujo svarstomas.

„Nuolat palaikome ryšį – Komisija ir aš pats – su Dauningo gatvės 10-uoju numeriu, ir antradienį pamatysime, kokias išvadas Britanijos parlamentas padarys dėl pasiūlytų tekstų“, – J.-C. Junckeris sakė per spaudos konferenciją Bukarešte, kur jis atvyko Rumunijai perėmus pirmininkavimą Europos Sąjungai.

„Jokia sutartis nebūtų katastrofa nei mūsų draugams britams, nei žemyno europiečiams, todėl nuo dabar iki antradienio privalu dėti visas pastangas, kad šis svarbus reikalas būtų gerai išspręstas“, - pabrėžė jis.

Th. May, patirianti vis didesnį spaudimą užkirsti kelią Britanijos išstojimui be jokios sutarties dėl ateities ryšių su ES, ketvirtadienį dar kartą perspėjo, kad vienintelis būdas užtikrinti sklandų „Brexit“ – pritarti jos pasiektam susitarimui.

„Brexit“ palaikantys Th. May Konservatorių partijos įstatymų leidėjai yra nusistatę prieš susitarimą, nes dėl jo šalis esą išliks pernelyg glaudžiai susaistyta su Europa. Premjerė jau buvo priversta atšaukti gruodį turėjusį vykti balsavimą Bendruomenių Rūmuose, nes buvo aišku, kad parlamentas atmes jos sutartį.

Paklaustas dėl pranešimų apie laišką Londonui, kuriuo siūlomi patikinimai dėl itin prieštaringai vertinamo susitarimo dėl Airijos „apsidraudžiamosios priemonės“, kurstančios už „Brexit“ pasisakančių įstatymų leidėjų pasipiktinimą, J.-C. Junckeris sakė nesileisiantis į „spekuliacijas ir spėlionių žaidimus“.

„Visiškai sutartinai esame sakę – tiek Europos Vadovų Taryba, tiek Komisija – kad negali būti pakartotinių derybų, bet gali būti išaiškinimų“, – nurodė jis.

„Dabar aiškinamės su Dauningo gatve, kokie galėtų būti šie paaiškinimai, bet to nereikėtų painioti su pakartotinėmis derybomis, ypač apsidraudžiamosios priemonės atžvilgiu“, – pridūrė Europos Komisijos vadovas.

Th. May nori Briuselio patikinimų, kad ši apsidraudžiamoji priemonė veiks tik laikinai. Priemonė numato, kad po „Brexit“ Šiaurės Airija turės laikytis kai kurių Europos Sąjungos prekybos taisyklių; tokiu atveju būtų galima išvengti muitinės tikrinimų prie šios Britanijos provincijos sienos su ES nare Airijos Respublika.