Kiribačio geografinė padėtis leidžia jo piliečiams švęsti 2019-ųjų atėjimą tris kartus: 13 valandą Lietuvos laiku vidurnaktis stos centrinėse salose, o 14 valandą Lietuvos laiku šventė ateis ir į šalies sostinę - Pietų Taravos miestą, esantį šalies vakaruose.

Pietų Taravoje tiksint paskutinei valandai prieš šventę, Naujieji metai jau įžengs į Tongą, kai kuriuos Naujosios Zelandijos regionus ir jos valdomas salas.

O štai 14 valandą Lietuvos laiku savo sveikinimus artimiesiems adresuos Maršalo Salų, Nauru ir Tuvalu gyventojai.

Sidnėjus pasaulio Naujųjų metų linksmybes pradės akinamu reginiu

Didžiausias Australijos miestas Sidnėjus Naujuosius metus pasitiks didžiausiu per visą istoriją fejerverkų šou, kuriuo pradės per pasaulį nusirisiančią milijardų planetos gyventojų linksmybių bangą.

Miesto dangų 12-ai minučių nušvies rekordinis pirotechnikos kiekis ir nauji efektai bei spalvos. Tikimasi, kad pasigrožėti reginiu į pakrantes ir parkus susirinks daugiau kaip 1,5 mln. žiūrovų.

„Esu tikra, kad mums bus malonumas matyti savo nuostabų uostą nušviestą kaip niekad anksčiau“, – sakė Sidnėjaus merė Clover Moore.

Pažymint 2019-uosius kaip Tarptautinius vietinių kalbų metus, uoste įvyks aborigenų kultūros pagerbimo ceremonija su vaizdais, projektuojamais ant Sidnėjaus uosto tilto atramų.

Aplink pasaulį

Laikrodžio rodyklėms artėjant prie vidurnakčio, šventė nusiris per didelius miestus Azijoje, Europoje, Afrikoje ir Amerikos žemynuose.

Ramiojo vandenyno salų valstybė Kiribatis pirmoji pasaulyje sutiko 2019-uosius, tačiau linksmybes temdė didelės išlaidos, skirtos 2018-aisiais kovoti su klimato kaitos padariniais.

Daugelyje šalių esminis švenčių elementas jau tapo gausios policijos pajėgos, turinčios apsaugoti minias nuo galimų teroristinių atakų ir išpuolių panaudojant transporto priemones.

Hong Konge pirotechnikos priemonės 10 minučių buvo šaudomos nuo penkių baržų Viktorijos uoste, o nuo kranto fejerverką stebės 300 tūkst. žmonių.

Tokijuje žmonės pasitikti Naujųjų plūs į šventyklas, o netoli sostinės JAV boksininkas Floydas Mayweatheris jaunesnysis susikaus su vietos kikboksininku Tenshinu Nasukawa.

Maskvos parkuose vyks koncertai ir šviesų šou, švenčiantiems žmonėms bus atidaryta daugiau kaip tūkstantis čiuožyklų.

Paryžiaus Eliziejaus laukuose planuojami fejerverkai ir garsų bei šviesų šou brolybės tema, nors „geltonosios liemenės“ įžymiojoje gatvėje planuoja tolesnius antivyriausybinius protestus.

Berlyne muzikos mylėtojai linksminsis koncerte prie Brandenburgo vartų, bet kai kuriuose kituose Vokietijos miestuose saugumo sumetimais buvo uždrausta populiari vokiečių tradicija leisti pirotechnikos priemones.

Londonas Naujuosius metus pasitiks pagerbdamas savo santykius su Europa, Didžiajai Britanijai išgyvenant sąmyšį dėl „Brexit“. Fejerverką prie apžvalgos rato „Londono akis“ lydės žemyno artistų muzika.

Edinburge tradicinė škotų metų pabaigos šventė taip pat vyks proeuropietiška tema, nors Britanija jau kovo mėnesį turi išstoti iš Europos Sąjungos.

Žvilgsnis į 2019-uosius

Pasauliui švenčiant Naujųjų atėjimą, daugelis bandys nuspėti, kas laukia 2019-aisiais, stebėdamiesi, ar besibaigiančius metus lydinti sumaištis nesibaigs ir ateinančiaisiais.

Vienas svarbiausių šių metų įvykių buvo politiniai ginčai dėl „Brexit“ Vestminteryje. Jų sprendinys turi būti rastas iki numatomo Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos 2019-ųjų kovo 29-ąją.

JAV prezidento Donaldo Trumpo pavardė itin dažnai mirgėjo laikraščių antraštėse 2018-aisiais. Šiemet jis savo prekybos karą su Kiniją, pasitraukė iš tarptautinės Irano branduolinės sutarties, perkėlė Amerikos ambasadą į Jeruzalę ir surengė istorinį susitikimą su savo Šiaurės Korėjos kolega Kim Jong Unu Singapūre.

Šiaurės Korėjos įsipareigojimas denuklearizuoti Korėjos pusiasalį ir kitais metais išliks svarbus politikos ir saugumo iššūkis, kaip ir Sirijos prezidento Basharo al Assado šalies kontrolės susigrąžinimas, D. Trumpui netikėtai paskelbus apie JAV kariuomenės išvedimą iš šalies.

Nuo 2014 metų Jemene vykstančio karo gali laukti lemtingas lūžis, gruodžio viduryje įsigaliojus paliauboms tarp vyriausybės ir sukilėlių pajėgų. Šis konfliktas jau pareikalavo maždaug 10 tūkst. žmonių gyvybių ir dar maždaug 20 mln. žmonių labai trūksta maisto.

2019 metų daugelyje šalių vyks rinkimai. Balsuojama bus Indijoje, Afganistane, Indonezijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Argentinoje ir Australijoje.

Tarp svarbiausių kitų metų sporto renginių bus Pasaulio regbio čempionatas Japonijoje, Kriketo vienos dienos tarptautinis turnyras Anglijoje ir Pasaulio lengvosios atletikos čempionatas Katare.

Pietų Korėja

Po įvykių kupinų metų, per kuriuos įvyko trys abiejų Korėjų lyderių susitikimai ir sumažėjo įtampa dėl Pchanjano branduolinės programos, pietų korėjiečiai 2019-uosius sutiks su viltimi, kad sunkiai iškovotas atšilimas ilgainiui virs stabilia taika.

Per tradicinę skambinimo varpu ceremoniją netoli Seulo rotušės, skelbiančią Naujųjų metų pradžią, tūkstančiai Pietų Korėjos gyventojų tikriausiai kaip ir kasmet užplūs sostinės gatves. Tarp asmenų, kuriems buvo patikėta garbė vidurnaktį skambinti senuoju Bosingako varpu, bus garsus chirurgas Lee Guk-jongas, sėkmingai operavęs vieną Šiaurės Korėjos karį, 2017 metais pabėgusį per sieną iš savo šalies, žyrant jo tarnybos draugų kulkoms.

Dar apie 10 tūkst. žmonių dalyvaus ceremonijoje, per kurią skambinama „taikos varpu“ Imdžingake – Korėjos karo memoriale netoli sienos su šiaurine kaimyne.

Šiaurės Korėja

Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno stebėtojai pirmąją Naujųjų metų dieną turės daug darbo – jis ketina paskelbti kasmetinį kreipimąsi ir išdėstyti šalies prioritetus 2019-iesiems. Ši kalba daugelio laikoma vienu geriausiu barometrų, į ką yra sutelkusi dėmesį Pchenjano vadovybė ir koks bus jos tonas palaikant ryšius su aplinkiniu pasauliu.

Kim Jong Uno kalboje bus įdėmiai ieškoma užuominų apie jo poziciją dėl denuklearizacijos derybų su Vašingtonu ir antrojo susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, santykių su Pietų Korėja ir Pchenjano pastangų atsikratyti tarptautinių sankcijų, Šiaurės Korėjai mėginant atkurti savo nustekentą ekonomiką.

Prasidedant 2018-iesiems Kim Jong Unas pasiūlė surengti derybas su Pietų Korėja, kad sumažėtų įtampa, ir sakė, kad Šiaurės Korėja nori dalyvauti pietinės kaimynės organizuotose žiemos olimpinėse žaidynėse. Tai buvo įžanga į virtinę susitikimų su Pietų Korėjos ir JAV lyderiais.

Kinija

Žemyninėje Kinijoje Naujųjų metų sutiktuvės nėra itin populiari šventė – už jas daug svarbesnė yra Naujųjų metų pagal mėnulio kalendorių pradžia, švenčiama vasarį. Tačiau didžiuosiuose miestuose bus surengti paskutiniųjų 2018-ųjų minučių skaičiavimo renginiai, o kai kurie tikintieji patrauks į budistų šventyklas skambinti varpais ir melstis.

Pekino miestas organizuoja šventinį koncertą 2008 metų vasaros olimpiados komplekse, kur susirinks svarbių svečių. Ši ceremonija bus savotiška įžanga į 2022 metų žiemos olimpiadą, taip pat vyksiančią Kinijos sostinėje.

Kai kuriuose Šanchajaus rajonuose buvo sutelkta daugiau policijos pajėgų. Šiame mieste 2014-aisiais per Naujųjų metų sutiktuves kilus panikai minioje žuvo 36 žmonės.

Tuo metu Pekine lauke švęsiantys žmonės turi būti pasiruošę, kad temperatūra nukris gerokai žemiau nulio pagal Celsijų.

Prezidentas Xi Jingpingas savo naujametinėje kalboje pabrėžė prabėgusių metų šalies pasiekimus ir sakė, kad per virtinę Kinijos organizuotų daugiašalių susitikimų „iškėlėme į priekį Kinijos pasiūlymus ir paskleidėme Kinijos balsą“.

Honkonge šventiškai apšviesti dangoraižiai sudaro įspūdingą foną žvarboką vakarą rengiamam naujametiniam fejerverkų, muzikos ir šviesų šou Viktorijos uoste. Prognozuojama, kad krantinėse susirinks apie 300 tūkst. žmonių.

Tailandas

Tailande daugelis švenčia Naujuosius metus leisdami fejerverkus, bet šimtai gyventojų keliauja į Takieno šventyklą Bankoko priemiestyje, kur atsigula į karstus, skirtus tradicinėms laidotuvių apeigoms. Dalyviai tiki, kad šis paprotys, simbolizuojanti mirtį ir atgimimą, padeda atsikratyti nesėkmių ir leidžia prasidėjus naujiems metams pasijusti tarsi iš naujo gimusiais.

Į karstus atsigulę dalyviai rankose laikė gėles ir smilkalus, o vienuoliai užklodavo juos rausvomis antklodėmis ir giedojo giesmes už mirusiuosius.

„Visiškai nebuvo baisu. Tiesiog tikime, kad tai padės mums atsikratyti nesėkmių ir prišaukti į savo gyvenimą sėkmę“, - sakė su savo šeima į šventyklą atėjusi Busaba Yookong.

Bankoke apstu modernių tviskančių prekybos centrų ir aukštuminių pastatų, bet tailandiečių visuomenėje tebegyvuoja daugelis prietarų.

Filipinai

Šioe šalyje artėjant Naujiesiems metams dešimtys žmonių buvo sužeisti pirotechnikos užtaisų. Filipinuose ši šventė pasitinkama bene audringiausiai tarp Azijos šalių, nors vyriausybė kasmet organizuoja kampanijas, perspėjančias apie galingų fejerverkų keliamą pavojų, ir grasina areštais.

Sveikatos apsaugos departamentas nurodė per pastarąsias 10 dienų užfiksavęs daugiau kaip 50 incidentų, kai fejerverkai sužalodavo žmones. Tikėtina, kad tokių nelaimių ateinančią naktį bus dar daugiau, filipiniačiams su trenksmu pasitinkant 2019-uosius. Nors tokie incidentai tebekelia susirūpinimą, jų skaičius buvo reikšmingai mažesnis negu ankstesniais metais. Iš dalies tai aiškinama, kad atėjus ekonominiam sunkmečiui gyventojai pirko mažiau fejerverkų.

Pareigūnai ragino organizuoti didelius viešus fejerverkų šou, kad paskatintų žmones atsisakyti neatsargių ir dažnai gyvybių nusinešančių fejerverkų sprogdinimo namuose. Ši tradicinė problema, dar paaštrinama papročio per šventes pyškinti iš ginklų, yra kilusi iš kinų atnešto tikėjimo, jog triukšmas nuvaiko piktąsias dvasias ir nesėkmes.

Niujorkas

Sausakimšoje Taimso aikštėje per 2019-ųjų sutiktuves koncerte dalyvaus atlikėjai Snoop Doggas, Stingas ir Christina Aguilera, daugybei žmonių iš viso pasaulio susirinkus pamatyti, kaip tradiciškai nusileidžia spindintis rutulys.

Planuojama, kad Niujorke jau ankstyvą popietę žiūrovai pradės rinktis į televizijos transliuojamas Naujųjų metų sutiktuves. Renginys vyks griežto saugumo sąlygomis: dalyviai tikrinami, ar nemėgina įsinešti ginklų, o po to yra nukreipiami į metalinėmis užtvaromis apsuptus aikštės sektorius, kur laukia, kol išmuš vidurnaktis.