Masinės šaudynės – retas reiškinys didžiausioje Lotynų Amerikos valstybėje – įvyko iškart po vidurdienio mišių Kampinaso katedroje. Šis miestas yra nutolęs apie 100 km į šiaurę nuo San Paulo.

„Labai liūdna, – sakė arkivyskupijos atstovas Wilsonas Cassante. – Sunku įsivaizduoti, kokį skausmą tai sukėlė.“

Praėjus kelioms valandoms po to, kai medikai iš bažnyčios išgabeno žuvusiųjų kūnus ir sužeistuosius, pareigūnams pavyko nustatyti įtariamojo tapatybę. Pranešama, kad šaudė 49 metų Euleras Fernando Grandolpho, gyvenęs Valinjoso mieste San Paulo valstijoje.

Pasak pareigūnų, sistemų analitiku dirbęs vyras nebuvo tos bažnyčios narys. Pranešama, kad E. F. Grandolpho yra užėmęs įvairias pareigas valstybinėse įmonėse; be kita ko, jis yra dirbęs prokuroro asistentu Viešųjų reikalų ministerijoje San Paule.

Pareigūnai sako dar neišsiaiškinę užpuoliko motyvų. Šalia vyro kūno rastoje kuprinėje buvo jo dokumentų, tačiau joje neaptikta jokio raštelio ar kitų daiktų, kurie padėtų nustatyti motyvus, sakė policijos tyrėjas Jose Henrique Ventura.

„Įsikišus policijai, pavyko išvengti didesnės“ nelaimės, pridūrė jis. Pasak pareigūno, keturių sužeistųjų būklė yra stabili.

Televizijai EPTV Danielle Coutinho pasakojo, kad po mišių ji sėdėjo bažnyčioje ir šnekučiavosi, kai kažkas ėmė šaudyti. Moteris sakė, kad buvo pašautas netoli jos sėdėjęs vyras, o ji ir kiti maldininkai pasigirdus šūviams pabėgo.

„Mačiau, kaip šaudė į žmones. Negaliu išmesti to iš galvos, – ašarodama pasakojo liudininkė. – Buvo siaubinga.“

Brazilija jau seniai kovoja su ginkluotu smurtu ir jau kuris laikas yra viena smurtingiausių šalių pasaulyje. Praėjusiais metais šalyje užregistruotas rekordinis skaičius – 63 880 – nužudymų.

Išrinktasis prezidentas, buvęs armijos kapitonas Jairas Bolsonaro, žadėjo susidoroti su smurtu sušvelnindamas ginklus reglamentuojančius teisės aktus, kad daugiau civilių galėtų apsiginkluoti.

Vis dėlto masinės šaudynės Brazilijoje yra gana retas reiškinys.

Policijos tyrėjas Hamiltonas Caviola Filho naujienų portalui G1 sakė, kad pareigūnai peržiūrėjo katedros stebėjimo kamerų įrašus.

Šaulys „atėjo į katedrą, atsisėdo ant suolo, turėjo laiko pagalvoti, tada atsistojo ir ėmė šaudyti“, nurodė tyrėjas.

H. Caviola Filho taip pat sakė, kad prieš paleisdamas kulką sau į galvą, įtariamasis buvo pašautas atvykusios į įvykio vietą policijos. Iš viso įtariamasis paleido mažiausiai 20 šūvių, teigė policijos tyrėjas.

Mišias antradienį laikęs tėvas Amaury Thomazi savo ruožtu pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame pasakojo apie chaosą, kilusį po to, kai maldos namuose pasigirdo šūviai.

„Niekas nieko negalėjo padaryti ar kaip nors padėti“ sustabdyti šaudynes, sakė kunigas. Jis ragino žmones melstis už žuvusiuosius, sužeistuosius ir šaulį.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Sidabrinė linijaBudi savanoriai konsultantai 8 80080020I-V, 8.00-20.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.