Matthew Hedgesas penkis mėnesius be teismo buvo kalinamas vienutėje, o galiausiai lapkritį oficialiai įkalintas pripažinus kaltu dėl šnipinėjimo, ką jis visada neigė. Jaunas vyras buvo sulaikytas gegužės 5 dieną Dubajuje pakeliui namo po dviejų savaičių akademinės komandiruotės, susijusios su jo rašoma disertacija apie Persijos įlankos saugumo politiką. Laimei, praėjus vos savaitei po nuosprendžio paskelbimo, 31 metų britas atsidūrė tarp dešimčių laimingųjų, kuriems, minint valstybinę šalies dieną, tradiciškai suteikiama malonė.

Dabar M. Hedgesas žurnalistams papasakojo, ką jam teko išgyventi. Vyras teigia, kad buvo verčiamas stovėti surakintomis kojomis, o kartais apklausos jo vienutėje Abu Dabio kalėjime trukdavusios net 15 valandų, skelbia „The Times“.

Dar prieš išvykstant į Jungtinius Arabų Emyratus 31 metų vyrui buvo diagnozuota depresija ir nerimo sutrikimai. Savo kankintojų jis meldęs duoti jam skirtų vaistų, tačiau šie to nė klausyti nenorėję.

Jo žmona 27 metų Daniela Tejada Jungtinių Arabų Emyratų pareigūnams siuntė britų sveikatos priežiūros institucijos patvirtintą jo diagnozės išrašą, tikėdamasi, kad tai padės gauti vaistų.

Kai per prievartą jam galiausiai buvo sugirdytas pavojingas ir itin stprus medikamentų kokteilis, britas prisimena jautęs „siaubą ir bejėgystę“. Vaistai paskatino mintis apie savižudybę, prasidėjo traukuliai, tad kurį laiką jis praleido ligoninėje. Vienas gydytojas, esą, nusistebėjęs, kaip jis iš viso dar gali paeiti.

Įkalinimo metu M. Hedgesas sulaukė Jungtinių Arabų Emyratų pareigūnų siūlymo dirbti jiems dvigubu agentu „ir vogti informaciją iš užsienio reikalų ministerijos“.

Matthew Hedgesas

„Fiziškai manęs nekankino, tai buvo psichologinis smurtas. Ta prasme jaučiausi siaubingai kankinamas. Visą laiką jutau, kaip man virš galvos kybo Damoklo kardas“, – teigia 31 metų britas ir pridūrė, jog jam buvo grasinama, kad bus sumuštas ir perkeltas į karinę bazę užsienyje.

Kai dėl vienutėje įsuktų fluorescencinių lempų prasidėjo migrena, jis praktiškai visas dienas praleisdavo aklinoje tamsoje, o šviesą įsijungdavo tik tada, kai valgydavo.

Galiausias britas buvo pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo ir nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Laimei, jam suteikta malonė, ir lapkričio 26 dieną jis galėjo grįžti atgal į Didžiąją Britaniją. Šios pergalės pavyko pasiekti po sudėtingų derybų su Jungtiniais Arabų Emyratais, kurioms vadovavo užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas, tačiau M. Hedgesas ir toliau vadintas MI6 šnipu – tai teiginys, kurį neigė tiek akademiko šeima, tiek kolegos.

Vyras sako ir po šiai dienai niekaip nesuprantantis, kodėl Jungtinių Arabų Emyratų pareigūnams užkliuvo būtent jis. MI6 vadovas Alexas Youngeris taip pat teigia buvęs nustebintas, jog M. Hedgesas susietas su jų žinyba.

Tardytojai sakė, kad informacijos, jog vertėtų juo pasidomėti, sulaukė iš anoniminių šaltinių. M. Hedgesas, kuris nemano, jog vertėtų kaltinti jo mokslinio tyrimo konsultantus, įsitikinęs, kad buvo sekamas, buvo klausomasi ir jo telefono.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Sidabrinė linijaBudi savanoriai konsultantai 8 80080020I-V, 8.00-20.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.