Tokią nuomonę tiesioginiame ICTV eteryje išsakė Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavelas Klimkinas, skelbia UNIAN.

„Nereikia būti Jamesu Bondu ar kokiu nors superžvalgybininku, norint susiprasti, kad Rusija turi planų tiek Mariupolio, tiek visos šalies pakrantės atžvilgiu. Manau, kad, atsižvelgus į visus karinius ir nekarinus veiksmus, galima konstatuoti, kad Rusija turi planų. Planų dėl visų šalies pietų iki pat Padniestrės, norėtų ir toliau skaldyti Ukrainą“, – pareiškė Ukrainos diplomatijos vadovas.

Anot P. Klimkino, V. Putinui pats Ukrainos kaip valstybės egzistavimo faktas – „esminė problema visai jo sistemai“. Būtent todėl Rusija ir neketina sustoti.

Pavelas Klimkinas

Rusija skelbia Ukrainos jūreivių „parodymus“

Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) viešųjų ryšių skyrius išplatino vaizdo įrašą, kuriame nufilmuoti trys Ukrainos jūreiviai, paimti į nelaisvę incidento Kerčės sąsiauryje metu.

Įraše matoma, kaip vyrai iš popieriaus lapo skaito savo „parodymus“. Apie tai skelbia Rusijos propagandinis šaltinis TASS.

Rusijos žiniasklaida skelbia įrašą iš žmonių, pristatomų kaip katerio „Nikopol“ ekipažo nariai Andrejus Dračas, Sergejus Cybizovas ir „karinio dalinio vadas“ Vladimiras Lesovas, apklausos.

Kol kas tiksliai negalima pasakyti, ar tie žmonės tikrai Ukrainos jūreiviai. Visi vyrai, „duodami parodymus“, nurodo Ukrainos laivų maršrutą ir akcentuoja, kad tiesiog „įplaukė“ į Rusijos teritorijos vandenis.

Po konfrontacijos su Rusija Ukrainoje įvesta karo padėtis

Ukrainos Aukščiausioji Rada pirmadienį pritarė prezidento Petro Porošenkos siūlymui įvesti dalyje šalies karo padėtį po savaitgalį įvykusios Rusijos ir Ukrainos karinių laivų konfrontacijos Kerčės sąsiauryje.

Karo padėtis įvesta dėl to, ką prezidentas pavadino „augančia Rusijos agresija“.

Sekmadienio incidentas prie Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio, kai Rusija apšaudė ir užėmė tris į Kerčės sąsiaurį įplaukusius Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus, reikšmingai padidino įtampą regione bei išprovokavo nuogąstavimus, kad padėtis gali dar paaštrėti.

Rusija kaltina Ukrainą, esą jos laivai pažeidė šalies teritorinius vandenis. Tuo tarpu Kijevas tvirtina, jog Azovo jūra, į kurią plaukė laivai, pagal Rusijos ir Ukrainos susitarimą yra laikoma bendro naudojimo vandenimis, o rusai dėl laivų maršruto buvo įspėti.

Vakarų lyderiai ir diplomatai ragino abi šalis deeskaluoti konfliktą, o JAV kaltino Rusiją dėl „draudžiamų veiksmų“ per minimą incidentą, kuris smarkiai padidino įtampą tarp abiejų kaimynių. Įtampa tvyro nuo 2014 metų, kai Rusija atplėšė nuo Ukrainos ir aneksavo Krymą, ir ėmė remti separatistus Rytų Ukrainoje.

P. Porošenka paprašė parlamento paskelbti karo padėtį, kurios šalis nebuvo įvedusi net per intensyviausias kovas Rytų Ukrainoje, kur jau žuvo maždaug 10 tūkst. žmonių.

Porošenka sušaukė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdį

Po penkias valandas trukusių debatų parlamentas didele persvara pritarė prezidento siūlymui ir nubalsavo už karo padėties įvedimą 30-čiai dienų nuo lapkričio 28-osios.

Ši padėtis galios Vinycios, Luhansko, Mykolajivo, Odesos, Sumų, Charkovo, Černigovo, Chersono srityse ir Azovo-Kerčės akvatorijoje.

P. Porošenka nurodė, jog tai yra būtina dėl žvalgybinės informacijos apie „itin rimtą sausumos operacijos prieš Ukrainą grėsmę“. Plačiau jis nepakomentavo.

„Karo padėtis nereiškia karo paskelbimo, – sakė jis. – Ji įvedama turint vienintelį tikslą – sustiprinti Ukrainos gynybą atsižvelgiant į augančią Rusijos agresiją.“

Ukrainos gynybos ministerija anksčiau pirmadienį pranešė, kad kariams šalyje jau paskelbta visapusiška kovinė parengtis.

Tarp patvirtintų priemonių yra dalinė mobilizacija ir šalies oro gynybos stiprinimas. Taip pat pritarta tokiems aptakiai suformuluotiems žingsniams, kaip kovos su terorizmu priemonių stiprinimas ir „informacinis saugumas“, kurie galėtų reikšti tam tikrų teisių ir laisvių apribojimą.

P. Porošenkos kritikai į jo raginimą įvesti karo padėtį reagavo įtariai ir stebėjosi, kodėl sekmadienio incidentas nusipelnė tokio atsako. Pritarimo P. Porošenkos darbui reitingai smuko, buvo nerimaujama, kad jis gali atidėti kovo mėnesį numatytus prezidento rinkimus.


Prieš pat parlamento susirinkimą balsuoti P. Porošenka stengėsi išsklaidyti šiuos nuogąstavimus ir paskelbė pareiškimą, kuriuo pakoregavo pradinį pasiūlymą karo padėtį įvesti 60-iai dienų ir nurodė tik 30 dienų laikotarpį, kad „nebūtų pretekstų politiniam spekuliavimui“.

Kerčės sąsiauris
Foto: Bloomberg

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, jog P. Porošenka jį patikino, kad karo padėtis nepadarys neigiamo poveikio rinkimams.

P. Porošenkos raginimas taip pat papiktino kraštutinių dešiniųjų sparną Ukrainoje, siekiantį diplomatinių ryšių su Rusija nutraukimo. Pirmadienį šimtai partijos „Nacionalnyj korpus“ („Nacionalinis korpusas“) narių susirinko į protesto akciją prie parlamento, per kurią kaltino prezidentą karo padėtimi naudojantis savo politiniais tikslais.

Tačiau prezidentas tvirtino, kad karo padėtis būtina, nes tai, kas įvyko Kerčės sąsiauryje, „nebuvo atsitiktinumas“.

„Tai buvo dar ne kulminacija“, – pažymėjo jis.

Rusijos pakrančių apsaugos laivams sekmadienį apšaudžius ukrainiečių karinio laivyno laivus, buvo sužeisti šeši ukrainiečių jūreiviai. Galiausiai Rusija užėmė laivus su jų įgulomis. Tai buvo pirma atvira karinė konfrontacija tarp Rusijos ir Ukrainos po Krymo aneksijos.

Ukraina sako, kad jos laivai plaukė į Azovo jūrą laikydamiesi tarptautinių laivybos taisyklių, o Rusija tvirtina, kad jie nepasirūpino gauti leidimą plaukti siauru sąsiauriu, per kurį Rusija šiais metais nutiesė 19 km ilgio tiltą.

Nors 2003 metų sutartyje Kerčės sąsiauris ir Azovo jūra vadinami bendrais teritoriniais vandenimis, Rusija po Krymo aneksijos siekia didesnės sąsiaurio kontrolės.

Ukrainos laivai Kerčės uoste
Foto: Vida Press

V. Putinas teigia esąs „rimtai susirūpinęs“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė „rimtą susirūpinimą“ dėl Ukrainos sprendimo šalyje įvesti karinę padėtį, antradienį informavo Kremlius. Tokį sprendimą Kijevas priėmė reaguodamas į Ukrainos ir Rusijos laivų konfrontaciją Kerčės sąsiauryje.

Telefonu kalbėdamasis su kanclere Angela Merkel, V. Putinas jai, be kita ko, perdavė besiviliantis, kad Berlynas galės įsikišti ir „suvaldyti“ Kijevą.

„V. Putinas pareiškė rimtą susirūpinimą dėl Kijevo sprendimo padidinti savo ginkluotųjų pajėgų parengtį ir įvesti karinę padėtį“, - sakoma po pokalbio su Vokietijos vyriausybės vadove paskelbtame Kremliaus pranešime.

Rusijos vadovas pridūrė, kad tikisi, jog „Berlynas gali padaryti įtaką Ukrainos valdžiai, atkalbėdamas ją nuo tolesnių beatodairiškų veiksmų“, nurodoma pranešime.

Vašingtonas: draudžiami Rusijos veiksmai prieš Ukrainą užkerta kelią normaliems santykiams

Jungtinės Valstijos pirmadienį įspėjo Rusiją, kad „draudžiami veiksmai“, tokie kaip Ukrainos laivų užėmimas Azovo jūroje, užkerta kelia normaliems Vašingtono ir Maskvos santykiams.

JAV ambasadorė prie Jungtinių Tautų Nikki Haley skubiai sušauktame Saugumo Tarybos posėdyje sakė, kad „Jungtinės Valstijos džiaugtųsi normaliais santykiais su Rusija“.

„Tačiau draudžiami veiksmai, tokie kaip pastarieji, toliau užkerta tam kelią“, – pažymėjo ji.

Nikki Haley

Sekmadienio incidentas, kai Rusija apšaudė ir užėmė tris į Kerčės sąsiaurį įplaukusius Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus, reikšmingai padidino įtampą regione bei išprovokavo nuogąstavimus, kad padėtis gali dar paaštrėti.

Rusija kaltina Ukrainą, esą jos laivai pažeidė šalies teritorinius vandenis. Tuo tarpu Kijevas tvirtina, jog Azovo jūra, į kurią plaukė laivai, laikoma bendro naudojimo pagal Rusijos ir Ukrainos susitarimą, o rusai dėl laivų maršruto buvo įspėti.

N. Haley dėl įvykusios konfrontacijos kaltino Maskvą. Anot jos, laivų užėmimas yra „šiurkštus Ukrainos teritorinio suvereniteto pažeidimas“ ir „dar viena neatsakinga eskalacija“.

Tačiau diplomatė konkrečiai neužsiminė apie galimas naujas sankcijas Maskvai. Ji paragino imtis veiksmų sumažinti įtampą dėl Krymo, kurį Rusija atplėšė nuo Ukrainos 2014 metais. Tarptautinė bendrija šios aneksijos nepripažįsta.

Savo ruožtu JAV prezidentas Donaldas Trumpas žurnalistams Vašingtone sakė, kad jis nepritaria tam, kas vyksta, tačiau mano, kad Europos šalių vyriausybės suvaldys šią krizę.

„Mums nepatinka tai, kas vyksta“, – sakė prezidentas ir pridūrė tikįs, jog viskas išsispręs.

„Žinau, kad Europa tai sprendžia. Mes visi drauge tai sprendžiame“, – kalbėjo jis.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pasmerkė „agresyvius Rusijos veiksmus“ ir paragino Maskvą grąžinti Ukrainai sulaikytus laivus bei jūreivius.

Pranešimai, kad Rusijos laivas taranavo bei apšaudė Ukrainos laivus ir juos užėmė, liudija, kad „įvyko pavojinga eskalacija ir buvo pažeista tarptautinė teisė“, rašoma M. Pompeo išplatintame pareiškime.