„Pastarosiomis dienomis girdėjome labai daug įvairių vertinimų, politinių prielaidų dėl to, neva tai - kažkoks separatistinis sandoris dėl salų atidavimo ar panašiai. Tai nėra taip, to negali būti“, – interviu televizijai „Rossija 1“ sakė Dmitrijus Peskovas.

„Ar galima teigti, kad grįžimas prie 1956-ųjų deklaracijos reiškia automatinį kai kurių teritorijų perdavimą? Tikrai ne. Tai ir patvirtino prezidentas Putinas, atsakydamas į žurnalistų klausimus“, – sakė D. Peskovas.

Jo žodžiais, šalys sieks kompromiso, neprieštaraujančio jų abiejų nacionaliniams interesams.

„Be abejo, kompromisas būtinas, apie jį galime kalbėti jau dabar, bet tai būtų susitarimas, neprieštaraujantis nė vienos iš dviejų valstybių nacionaliniams interesams“, – pabrėžė V. Putino atstovas spaudai.

Sovietų Sąjunga Antrojo pasaulinio karo paskutinėmis dienomis užėmė keturias piečiausias Kurilų salas, kurias japonai vadina Šiaurės teritorijomis. Dėl šio ginčo abi šalys taip ir nepasirašė formalios taikos sutarties.

1956-ųjų spalį Maskvoje buvo pasirašyta Rusijos ir Japonijos deklaracija dėl karo padėties nutraukimo bei diplomatinių ir konsulinių santykių atkūrimo. Devintuoju šio dokumento straipsniu SSRS sutiko perduoti Japonijai Šikotano salas ir keletą nedidelių negyvenamų Mažųjų Kurilų salų su sąlyga, kad jų faktinis perdavimas įvyks po taikos sutarties pasirašymo. Šią deklaraciją abi valstybės ratifikavo dar tais pačiais metais.

Tačiau Sovietų Sąjunga, reaguodama į Japonijos ir JAV saugumo sutarties pasirašymą 1960 metais, šį įsipareigojimą atšaukė, pareikšdama, kad jis galimas tik po to, kai Japonijoje neliks užsienio karinių pajėgų.