Šalyje, turinčioje vos 800 tūkst. gyventojų ir garsėjančioje bendruoju nacionaliniu laimės indeksu, tai yra tik treti demokratiniai rinkimai nuo 2008-ųjų, kai buvo atsisakyta absoliučios monarchijos.

Po šių rinkimų nauja valdančiąja partija gali tapti politinė jėga, kuri buvo užregistruota tik 2013 metais.

Partija „Druk Nyamrup Tshogpa“ (DNT) nedideliu atotrūkiu išsiveržė į priekį po rugsėjo 15 dieną vykusio pirmojo rinkimų turo, kuriame surinko 92 722 balsus.

Antroje vietoje likusi konservatyvi Taikos ir klestėjimo partija (Druk Phuensum Tshogpa, DPT), 2008 metais laimėjusi pirmuosius demokratinius rinkimus Butane, pirmajame ture gavo 90 020 balsų.

Harvardo universitetą baigęs ministras pirmininkas Tsheringas Tobgay pripažino pralaimėjimą, valdančiajai partijai užėmus tik trečią vietą.

DNT surinko daugiau balsų, tačiau DPT išsiveržė į priekį didesniame skaičiuje apygardų, todėl prieš antrąjį rinkimų turą abi partijos uoliai stengėsi palenkti į savo pusę trečdalį rinkėjų, kurie pirmajame ture balsavo už kitas politines jėgas.

Abi partijos žada remti ūkį ir sveikatos apsaugos sistemą, taip pat užtikrinti didesnį valdžios skaidrumą. Korupcija, skurdas kaimo vietovėse, jaunimo nedarbas ir nusikaltėlių gaujos yra vienos didžiausių problemų Griaustinio drakono kraštu vadinamame Butane.

DPT žada pasiekti, kad iki 2025 metų „Butano ekonomika taptų savarankiška“. Tuo tarpu DNT skelbia, jog sumažins atsilikimą nuo turtingesnių valstybių.

Butanas stengiasi apsisaugoti nuo neigiamo globalizacijos poveikio ir vietoje BVP augimo pirmenybę teikia „bendrajai nacionalinei laimei“ (BNL), išlaiko neigiamo anglies dvideginio balanso ekonomiką ir smarkiai riboja turistų srautus, nustatęs 250 JAV dolerių mokestį už vienos dienos vizą.

Iki 1999 metų televizija karalystėje buvo uždrausta. Tais pat metas Butane pradėjo veikti ir pirmasis interneto tinklas.

Karalystė nepaprastai didžiuojasi savo nepriklausomybe ir diplomatinius santykius palaiko su vos pusšimčiu šalių.

Indija labai nepatenkinta augančia Kinijos įtaka Butane.

Per ankstesnę rinkimų kampaniją 2013 metais Indija, nuogąstaudama dėl spartaus Butano suartėjimo su jos varžove Kinija, staiga nutraukė subsidijas žibalo ir buitinių dujų importui. Šis žingsnis buvo laikomas bandymu ekonominiu spaudimu pasiekti, kad būtų pakeista šalies vyriausybė.

Pernai tarp Indijos ir Kinijos buvo kilusi karinė priešprieša dėl Doklamo plokščiakalnio Himalajų rytuose, į kurį pretenzijas reiškia tiek Butanas, tiek Kinija.

Kinų kariams ėmus tiesti kelią per Doklamo teritoriją, Indija ten pasiuntė Butane dislokuotus savo karius. Kinija apkaltino Indijos karius įsibrovus į jos teritoriją.